Vojnová zóna Crippled Fingers (recenzia)

Doba je zlá a degeneratívna. A tak komerčné elektronické médiá začínajú ovládať slizkí toporní metrosexuáli bez špetky talentu, klenoty a legendy charakterného muzikantstva pomaly starnú, už nie sú schopní rozbabrávať mladé pičulky, a na čokoľvek iné v novej povrchnej degenerácii serie pes, takže sa pomaly uberajú smerom do prdele. Ale, našťastie, ešte stále vznikajú a fungujú kapely ako pražskí CRIPPLED FINGERS (pôvodne z České Lípy), ktorí vypustili do sveta svojho druhého pankharta Warzone, a ten si žije svojím hardcore-thrashoidným životom v uzavretej podzemnej vojnovej zóne už skoro dva roky. So svojimi tridsiatimi minútami vyzerá dosť atrofovane a pochudlo, ale to, čo zo seba vzápätí vypustí, je krutohustá smršť toho najhardcoreovejšieho thrashu, ktorá bez rozpakov hodí konopné lano a lopatu nagélovanému liberálnemu fešáčikovi, aby sa ten mohol definitívne kariérne obesiť a rovno aj zakopať.

Komiksový artwork albumu.

Vysokooktanové retro žrádlo thrashového subžánru a hardcoreovej identity, alebo možno aj naopak, podľa toho, ako to človek vníma. Už v prvej titulke Warzone je evidentná tá veľká snaha byť za každých okolností retro, ale postupom času sa z toho vynorí dosť roztomilá a vysoko počúvateľná štruktúra skvelých thrashoidných nápadov, apokalyptického revu a prívalových zborov. Za vzor moderného hardcore-thrashingu sa to pokladať vôbec nedá, lebo tento kvartet na svojom „secondárnom“ opuse zahorel náklonnosťou k súčasnému hardcore-u a pravidlám osemdesiatkového thrashiarchátu, a nejakým prihlúplym zázrakom do seba reinkarnovali príťažlivú zmes slayerovských postupov, pro-painovského prístupu a göteborgského smrteľného soundu. Po debute Mass of Terror, relatívne vydarenej dosky, ktorá však bola ešte trochu toporná a nie úplne dokonalá, im konečne došlo, čo sa od nich očakáva, a tak si „bay areovsky“ zathrashovali, ale aj „njujorsky“ zaťažko zacoreovali a uhli z cesty légii mainstreamovým metalcoreovým agresorom a klasickým heavymetalovým epigónom, ktorí potrebujú k životu zdegenerovanú tlupu manažérskych beta samcov, čo si vlasy gélujú chrómom a púšťajú sa do biznisu s podmazom nejakého debilného boy-bandu.

CRIPPLED FINGERS momentálne účinne vypĺňajú šuflík thrashového crossovania, čo nie je vyslovene obľúbený metalový subžáner, ale ktorý prudko, agresívne a bez servítky na chlebárni predvádza, čo sa vlastne stane s úctyhodným thrashingom, keď sa zmysluplne zmixuje s oldskulovým hardcoreom, bez straty vlastnej identity. Títo Pepíci do každej zapráskanej cimry nejedného pošahaného metláka či zasratého podzemného klubu prinášajú polhodinu číreho vzrušenia a zběsilých masturbačných úletov, spomienok na New York a Bay Area, jednu hudobnú teóriu intelektuálneho opovrhnutia, chvíľu pocitu dobre stráveného času a všetkého, čo chýba mnohým súčasným bandám. A tak zatiaľ čo na meničoch reprákov zasychá môj čerstvý ejakulát a nový album Zmrzačených prstov už otrávene odpočíva v plastovej škatuľke, napaľujem osem lupeňov za môj nepríčetný stagediving z kuchynskej linky a dúfam, že samovražedné tendencie čiastočne vymiznú z mojej pamäti. A keď nie, tak si ten anál ostnatým drôtom sprzním bez výčitiek svedomia. Túto rýchlu bezohľadnú muzičku by som doporučoval všetkým patologicky šibnutým jedincom k rannému joggingu. Mne spôsobil hnisavé infekcie, až som so zdesením nakopal susedovu obľúbenú mačku. 

Aj napriek tomu, že Skrivené prstíky majú dostatok svojich melódií a potenciálu, tracky sú amalgámom vplyvov kapiel starej školy hardcore-u a thrashu. V druhej Kill the Poser ubrali na rýchlosti, ale o to viac pritvrdili, ten rev je skvostný aj s mohutnými zbormi. Bzukotom múch nad hnijúcou mŕtvolou začína Left for Dead s naozaj peknou thrashoidnou vyhrávkou, až to pripomenie hispánského anjela ANGELUS APATRIDA, a potom sa do zapáchajúceho mäsa pustí s apetítom severského melodeathu. Krátka Threshold začína pomalšie, ale potom človeka zhltne ako steblá zelenej trávičky kosačka vyhúlená na maximum. Riffy hrané v punkovom tempe sú striedané temnejšou a komplikovanejšou témou v God of the Sun a stále je to hardcore-thrash so silnými riffmi, pekným melodickým refrénikom (sakra, kde sa tam vzal?) a slušivou akustickou vyhrávkou, takým hybridom orientálnych a hispánskych nápevov, ktorá je predzvesťou rýchleho a agresívneho záveru. Ďalším brutálnym štepom je deathovým revom a zaujímavou inštrumentálnou vsuvkou ozvláštnená Slave Becomes the Slayer s tou správnou dávkou rovnováhy medzi thrashingom a hardcore-om. A kto to vie najlepšie? Predsa SLAYER, a práve týchto velikánov pripomína táto skladbička, a to nie len názvom. Je to jedna z najlepších vecičiek na doske a svojimi sólovými linkami priam vyzýva SLAYER k pomyselnému duelu. Wasted sa zase tvári ako osemdesiatkový ANTHRAX crossnutý TERRORom a Until You Die svojím headbangovým tempom balansuje na hranici chaotickej nasratosti a zlovestného srdu. Pri Enemy úd bolestivo tvrdne ako pri priapizme, lebo toho mlátenia a revu začína byť trochu moc, ale…? Treba vyzdvihnúť strašidelný riff a skvelé škopky. Chcelo by to niečo na upokojenie, lebo ten silový nápor naozaj vymláti z človeka aj poslednú štipku súdnosti. Bohužiaľ, prosba nie je vypočutá, a tak sa do ucháľov zahryzáva záverečná Brainwashed, nadväzujúca na predchádzajúci attack.

CRIPPLED FINGERS je v podstate ukrutný maglajz už počuteľných riffov, melódií a postupov, ktorý si ale nakoniec nájde „zběsilú“ cestu plnú vokálnych trosiek, šialených beglajtov a skvelých zborov priamo do sŕdc ortodoxných headbangerov. Jednoducho nie je možné ho nemať rád. Je to old skul hardcore-thrash ako vyšitý.

Informácie o albume

Vydavateľstvo: Independent

Pôvod: Česko

Žáner: Thrash metal/Hardcore

Dátum vydania: 18. október 2019

Minutáž albumu: 30 min 50 sek

Skladby:

01. Warzone

02. Kill the Poser

03. Left for Dead

04. Threshold

05. God of the Sun

06. Slave Becomes the Slayer

07. Wasted

08. Until You Die

09. Enemy

10. Brainwashed (bonus)

Zostava:         

Aleš „Metalighator“ Riedel – vokál

Michal Judas – gitara, vokál

Jan „Honza“ Madlík – basgitara

Adam Nesvorný – bicie

Moje hodnotenie:

Bodovanie recenzia - 1/10Bodovanie recenzia - 2/10Bodovanie recenzia - 3/10Bodovanie recenzia - 4/10Bodovanie recenzia - 5/10Bodovanie recenzia - 6/10Bodovanie recenzia - 7/10Bodovanie recenzia - 8/10Bodovanie recenzia - 9/10Bodovanie recenzia - 10/10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *