Vojna vo vnútri Blaze Bayleyho (recenzia)

A zase tu máme jednu klasickú heavymetalovú nálož? …a po troch rokoch zase „blazeovaný“ Bayley? a… klasické riffovanie nepodobné tomu z NWOBHM? …a zase nám pri vneme najnovšieho opusu britského post-mejdnovského hulákača napadajú takéto otázky, a to ani nemusíme byť zberatelia klasického heavy metalu. Ale my však medzi nich patríme a spojenie BLAZE BAYLEY – heavy metal je pre nás dostatočným lákadlom a nie je vôbec treba nič ďalšie vysvetľovať. Samozrejme, treba sa však zamyslieť nad zmysluplnosťou tejto dosky, a tak trochu poznámok a postrehov nezaškodí.

Artwork vytvorili v Akirant Illustration.

            Štýl, akým sa tento albionský kotletový holohlavec zhostil nového materiálu, by sa dal označiť ako kontinuita vytýčeného smeru začatého v dobách fenomenálnych a komerčne najúspešnejších dosiek Silicon MessiahTenth Dimension. Zároveň je to akési pomyselné pokračovanie dosky The King of Metal, ale zároveň ich nikto nemôže napadnúť z cieleného marketingového ťahu, lebo v klasickom heavy metale sa pohybuje celú svoju kariéru, aj keď posledná scifi trilógia Infinite Entanglement tiahla bližšie k metalovej koncepčnej tvorbe. Jediné, čo je oproti minulosti iné, je zvuková kvalita, ktorá je priam dokonalá a upriamenie sa ku koreňom New Wave of British Heavy Metal.

            War Within Me, ako už bolo spomenuté, nehýri žiadnymi progresívnymi nápadmi, aj keď určitým staronovým a dlhší čas absentujúcim prvkom sa nevyhol, ale použil ich len veľmi decentne a nenápadne. Pozoruhodné je, ako sa aj u takého klasika vyvinula za tie roky úroveň vokálnej a hráčskej inštrumentácie a schopnosť hrať len toľko, koľko sa má. V jednoduchosti je sila a tento chlapík z Albionu to už dávno pochopil. V žiadnom prípade to nie je prehliadka „telovýchovných“ úkonov, závodov v rýchlosti, vokálnych eskapád a bezduchých behaní po pražcoch. Je to len pomyselná dokonalosť a rokmi nadobudnutá skúsenosť starého pardála, ktorý sa naučil profesionalite u „mejdnov“, vie sa vyvarovať parodovania samého seba a oplýva disponabilitou skladateľského talentu, vďaka ktorému vie vtesnať do troj-, štvor- a päťminútových kúskov všetko to, čo má klasickú metalovú vlasatú máničku zaujať. Tvrdé riffy, dobre šliapajúcu rytmiku, melodické sóla a drsný charakteristický vokál, ktorý v určitých momentoch nestíha. Jednoducho povedané, odpoveď nájdeme, keď vložíme dvanásť centimetrovú placku do gereta. Nielenže má človek po celú dobu dojem, že si táto partia rockových dôchodcov na čele s blazeovaným Bayleym len hrá pre vlastnú radosť, o ktorých platí kunderovské klišé „nesnesitelná lehkost“. To je vidieť hneď v úvodnej titulnej War Within Me, ktorá by v takejto podobe kľudne zapadla do hociktorého starého heavíkového albumu z počiatku ôsmej dekády. Samotná hudba sa oproti predchádzajúcej tvorbe nijak zvlášť nezmenila, hlavne v šliapajúcich vecičkách ako 303 alebo Warrior, ktoré sa dajú zaradiť k tomu najlepšiemu z jeho súčasnej tvorby. Tá prvá je takou reminiscenciou na „mejdnov“ len s prevráteným zmýšľaním a tá druhá je klasickou ukážkou jeho sólovej tvorby s jemným úvodom a následne vypeckovanou riffážou, so sklzom k irónii a sarkazmu. Behom skladby zaznie rada hudobných lahôdok, okrem iného skvelé sólo ukončené hulákajúcim Blazeom. Temnejšia, strednotempová Pull Yourself Up ukazuje iný xicht jeho naturálnej tvorby, ktorý preskakuje aj na ďalšiu Witches Night, kde predkladá kopu zaujímavých vlastných postrehov, ako dá robiť tvrdá hudba ovplyvnená starou scénou NWOBHM, a pritom nezabudnúť na vlastnú progresiu. V poslednej štvrtine to naraz stíchne a krehká pasáž úvodí skvelým záverečným sólovým linkám a rýchlemu tempu, prerušenému len raz refrénom a končiac nečakaným sekom, ktorý prechádza do peknej melódie drobnej kompozície 18 Flights a miniatúry The Dream of Alan Turing, s polodeklamovanou vokálnou linkou a zaujímavým refrénom. Nechýba ani pokus o naspeedovaný riff v The Power of Nikola Tesla, aby bodku za tým všetkým dala pekne vystavaná, skoro až progresívna epika The Unstoppable Stephen Hawking, v úplnom závere vystriedaná power baladickým momentom Every Storm Ends so silným motívom, po ktorom sa aj na toho najohyzdnejšieho jedinca nalepí pekná čičinka.

Na War Within Me sa mu podarilo vniesť do skladieb neopísateľnú poetiku a zároveň sa dá vnímať aj pozorná práca s každým tónom, s najjemnejšími harmonickými nuansami, racionálny nadhľad a odolávanie najrôznejším inštrumentálnym onániám. Jednoducho vyváženosť a súlad. Možno príliš silné slová, ale tento album ich rozhodne unesie. Žiadne výrazové a štýlové (samozrejme, len v rámci žánru) limity. Nikto sa nikomu neprispôsobuje a napriek tomu je táto symbióza organická a dáva starému žánru hneď niekoľko nových rozmerov.

Informácie o albume  

Vydavateľstvo: Blaze Bayley Recordings
Pôvod: Veľká Británia
Žáner: Heavy Metal
Dátum vydania: 9. apríl 2021
Minutáž albumu: 41 min 49 sek

Skladby:

  1. War Within Me
  2. 303
  3. Warrior
  4. Pull Yourself Up
  5. Witches Night
  6. 18 Flights
  7. The Dream of Alan Turing
  8. The Power of Nikola Tesla
  9. The Unstoppable Stephen Hawking
  10. Every Storm Ends

Zostava:         

Blaze Bayley – vokál
Christopher Appleton – gitara, vokály
Karl Schramm – basgitara
Martin McNee – bicie

Moje hodnotenie:

Bodovanie recenzia - 1/10Bodovanie recenzia - 2/10Bodovanie recenzia - 3/10Bodovanie recenzia - 4/10Bodovanie recenzia - 5/10Bodovanie recenzia - 6/10Bodovanie recenzia - 7/10Bodovanie recenzia - 8/10Bodovanie recenzia - 9/10Bodovanie recenzia - 10/10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *