Ľadová krypta Frozen Soul (recenzia)

Iný kraj, iný démon. Keď nevŕzga sneh pod vyšmatlanými bagandžami niekde v Arktíde, je počuť fňukať hordu rozkladajúcich sa zombíkov so znetvorenými xichtmi v asymetricky obrúsenej ľadovej krypte, ktorá keď sa roztopí v studenom letnom počasí, vypľuje zo seba minimálne päticu na smrť vymrznutých uctievačov zachladených revúcich mŕtvol, ktorých sekta v Texase zobrala na seba názov FROZEN SOUL. Za nimi sa vyvalí tá spomenutá horda neživých umrlcov, ktorí následným sústredeným terorom a plíživým priživovaním všeobecného strachu zrušia headbangerom ich idoly a doženú smrteľnú podzemnú komunitu k vnemu tohto debutu a pritom sa budú tváriť, ako keby ich tým zachraňovali od budúcich pohrebných starostí.

Typický deathmetalový artwork s mrazivým podtónom.

Ich kliatba len tak neustúpi, možno s trochou šťastia zaberie deflorácia obrovským cencúľom, ale absolútne účinný je ten prikázaný vnem ľadového evanjelia Crypt of Ice. Takže treba si dať teplý vaťák, hrubé fusakle a rádiovku natiahnutú nad uchále, pritiahnuť si zodratú sofa ku kachliam a začať sa prežúvať týmto arktickým smrteľným opusom. Rýchla, brutálna jazda zmrznutou pláňou, ktorá určite nemusí každému smrťohlavovi sadnúť, ale k môjmu vlastnému prekvapeniu sa mne presne trafila do noty, či do nohy namrznutou hnátou. Chladný polárny vzduch vytvárajúci atmosférický úvod titulnej Crypt of Ice prechádza do krátkej rýchlej riffovačky, spomalenej do stredného tempa a znovu do mrazivej paľby s hrdelným murmurom, ktorá monotónne napreduje k veľkému záveju meniaceho doterajší smer k pomalšej chôdzi snehovým peklom. Druhá Arctic Stranglehold svojim death ‚n‘ rollovým začiatkom zaberá na výbornú a arktické škrtenie ju pridusí do strednotempového cvalu s mierne zrýchleným dychom, ktorý vrcholí v pomalom úchvatnom mrznutí v polorozpadnutom iglu. Zlovestné klavírne intro Hand of Vengeance vedie pahýľ pomsty do smrteľného priestoru OBITUARY, ale s chladnejšou atmosférou a v závere dokonca s doomovými elementami. Každopádne, táto amerikánska vymrznutá beštia sa dosť podarene a slušne vykadila do mrznúceho snehu a svojím produktom nikoho neokradne ani o chechtáky a ani o čas. Je to taká svižne odsýpajúca návnada na ľadových medveďov, ktorá pri požití vyvoláva paniku, strach a fóbiu z chladu. Bez zbytočných žvástov a hudobných hod(v)nôt vypália na tuleňa klasický smrtiaci oštep Wraith of Death, na ktorom sa nevyskytujú žiadne siahodlhé epikurejské rozbory strachu, žiadny Eskimáci s harpúnami, proste priamočiare a pekne natienené intenzívne riffovanie s rozmanitými pasážami od začiatku až do konca, presne tak, ako to tunajší smrteľní experti neznášajú. Nemilosrdný mrazivý vietor v Merciless s premenlivým prúdením dokonca spomalí na mŕtve bezvetrie, aby si z nedostatku fertility adoptoval veľrybie mláďa, čo je asi bezpečnejšie, ako strkať zmrznuté končatiny do diery v ľade.

Druhá polovica chladivého evanjelia začína riffom zaprdeným do ľadu, ktorý sa vyklube v Encased in Ice s desivými efektami, premenlivými a príťažlivými zmenami tempa od ultra pomalých po rýchle, aby v úvode len klokotal do mrazivého snehu mrznúci žltý moč. Podľa mojich kryogenicky upravených mozgových buniek táto skladba mala byť na úplnom konci tohto ľadového útesu, už len z titulu znejúcich posledných dvoch slov v závere: „…frozen soul…!“ Čisto teoreticky a poeticky by sa dal nazvať štýl, ktorý hrajú, že „polarcore“. Prachový sneh je vprsknutý do xichtu a kratučká Beat to Dust len tak nevýrazne prefrčí ako Santa na červených saniach, ale scifi sonický efekt v Twist the Knife dáva priestor pre úvodný twistujúci riff a drnčiacu basu zgroovovanej oplácanej pizdy Samanthy. Zmeny rytmu sú tu ešte hrozivejšie a vokál je určite vytiahnutý zo zmrznutých análov a kanálov, kde doteraz exhumoval vychrdlé korpusy starých polárnych bádateľov. Genetická anomália sa prejavuje vo Faceless Enemy, lebo ich vychytralý deathík je prísny, brutálny, militantný, ale hlavne nevyhnutne chladný a pritom posilňujúci, dokonca osviežujúci. Záverečná Gravedigger začína preletom turbovrtuľového Antonova hľadajúceho v zadoomanom smrteľnom prostredí bielej Arktídy pohrebných kopáčov, ktorí hĺbia plytké hroby do zamrznutej zeme. Brutálny a pomalší záver skvelého debutu…

Pričom tieto nič geniálneho neprinášajúce smrteľné polarcoreové cencúle síce majú viac invencie a sú omnoho zaujímavejšie všetkým, tým toľko sčítaným dyslektikom s vyfarbičkovanými bublinami pri hlave, viac-menej celá atmosféra, patina a desivosť klasického death metalu končí v hajzli plytkého podzemia a nové nula jednotky tak kvalitne krúžia nielen nad Arktídou.

Informácie o albume

Vydavateľstvo: Century Media
Pôvod: USA
Žáner: Death metal
Dátum vydania: 8. január 2021
Minutáž albumu: 39 min 14 sek

Skladby:

  1. Crypt Of Ice
  2. Arctic Stranglehold
  3. Hand Of Vengeance
  4. Wraith Of Death
  5. Merciless
  6. Encased In Ice
  7. Beat To Dust
  8. Twist The Knife
  9. Faceless Enemy
  10. Gravedigger

Zostava:

Chad Green – vokál
Michael Munday – gitara
Samantha Mobley – basgitara
Matt Dennard – bicie
Chris Bonner – gitara

Moje hodnotenie:

Bodovanie recenzia - 1/10Bodovanie recenzia - 2/10Bodovanie recenzia - 3/10Bodovanie recenzia - 4/10Bodovanie recenzia - 5/10Bodovanie recenzia - 6/10Bodovanie recenzia - 7/10Bodovanie recenzia - 8/10Bodovanie recenzia - 9/10Bodovanie recenzia - 10/10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *