Divoký západ severu v podaní Vreid (recenzia)

V mrazivom mrholení, ktoré zvoľna, avšak neodvratne prechádza v drobné sneženie, zostupuje štvorica do čierna odetých odbojárov z vrcholu brala a z jemnej hmly sa im vynára oceľovosivý fjord, v ktorom kotví krížnik Tirpitz nenávidenej nemeckej Kriegsmarine. Na osamelej, štrkom vystlanej pláži poprášenej snehovým zásypom, ich čaká miniponorka X-5 s anglánskou posádkou. Nízke olovené mraky neveštia nič dobré a prvotné nadšenie z nadchádzajúcej kolaborácie sa pomaly vytráca. Drobné vlnky morskej vody dávajú zbohom a úvodný clivý organový monológ dáva tušiť novú tajnú akciu nórskych temných odbojárov VREID. Tá dostala krycie meno Wild North West a bola naplánovaná na 30. apríla. V ten deň mrazivý vzduch dal zabudnúť na mŕtvolný strach a všetci štyria sa sústredili na vlastnú inštrumentáciu, ktorú Sture dopĺňal hrdelným chropotom a chorobným blúznením. Je to už ich deviata tajná výprava a je škoda, že o ich hrdinstvách sa dozvedajú len tí zasvätení. Širšiemu publiku ostávajú poväčšine záhadou, a to je veľká škoda.

Efektný a hudbu dotvárajúci artwork albumu.

Dlhá štreka k fjordu bola zaujímavá, trochu únavná a viedla ich zákutiami starých blackových rozvalín minulých desaťročí, a preto začali rozmýšľať nad pomenovaním „Divoký západ severu“. O tom je aj titulka Wild North West, ktorá sa zbesilo rozbehne po spomenutých klávesových tónoch. Momenty prekvapenia starých vykopávok a vlastného presvedčenia sa snúbia s ich klasickým black ‘n’ rollom, ktorý nám predkladá strašidelnú horu na divokom severozápade, znamenajúcu v konečnom dôsledku niečo temnejšie a hrozivejšie. Malo by to spieť k zdarnému koncu, ale pred Tirpitzom sa náhle objavili dva nemecké U-booty, ktoré pod názvom Wolves at Sea zo začiatku pomaly, až „cradleovsky“ majestátne kĺžu po hladine, aby následne rýchlo operovali pod hladinou a s krásnou medzihrou dvojkopákovým rytmom tragicky narazili do skrytého útesu. Kvartet načernalých odbojárov si deň pred akciou pri červenom rannom zore epickou The Morning Red zaspomínali na ďalekú minulosť, konkrétne na počiatky New Wave of British Heavy Metal, kde vládli železnou rukou „mejdni“ a ich polobalada Remember Tomorrow. Je neuveriteľné dostať takýto klasický motív do čierneho subžánru. Krásne, desivé a červenajúce sa ako hanblivá panenská -nástka pred komandom SS v sprchách. Neboja sa ponoriť do thrashoidných vôd ako pri Shadows of Aurora, kde skĺbili venomovské riffy s pochmúrne ladenou atmosférou, kde tiene na túto kompozíciu hádžu aj proto-punkové vlny.

Tesne pred útokom ich totálne prekvapili a odrovnali referenčné božie bodáky (Spikes of God) pripomínajúce ich odbojárskych krajanov KAMPFAR. Hutný blackový riff a nepríjemná atmosféra dohromady vytvárajú disonanciu a agresivitu, ktoré od týchto Nórov ešte nebolo možné počuť. A to už prichádza samotná diverzia v podobe neuveriteľnej kompozície Dazed and Reduced. Vrchol albumu – päťminútový attack a Tirpitz sa potápa a s ním aj naše rozpaky a očakávania. Toto je niečo, prečo sa oplatí žiť v blackovom opare. Využívajú rockové rytmy, sú inšpirovaní gotickou tradíciou, čo vedie k vytvoreniu masívneho zážitku. Z tohto bude raz zabudnutá klasika… VREID udržali jadro žánru, ale urobili ho oveľa prístupnejším, a pritom z toho neurobili žiadny popík, alebo niečo s prívlastkom „symfo“. Nad vrakom ležiacim pod hladinou sa zrkadlia majestátne bralá úzkeho fjordu a nízko letiace olovené mračná doprevádza melodická Into The Mountans s anjelskými detskými vokálmi ako pocta zosnulému Valfarovi, ktorú nahral na demo ešte v roku 2002. Zaujímavosťou je predel ku konci skladby len s patternom bicích, po ktorom nasleduje dojímavý pomalý nostalgický záver. Po akcii za hluku organových tónov na dne drevenej bárky všetci spomínajú a načierajú do tmavej vody v najdlhšej epickej kompozícii Shadowland. Smutné načernalé licky s blasty beats definujú Aura Noir a zároveň poukazujú, že korene black metalu siahajú až do klasického heavy metalu a thrashingu. Aby toho nebolo málo, kvartet sa v rámci tejto skladby zatúla aj do progresívneho zálivu s melodickým brnkaním „space“ gitarami a atmosférickým klávesovým podmazom. Znova to prejde do mixu heavíku a blacku, aby to končilo klavírnou chopinovskou etudou. Hraničí to až s redundanciou, ale zbytočné to nie je. Práve naopak… popiči skvelé!!! Posledné dve sú fuckt chytľavé a dokonca sa dá skonštatovať, že kvázi „proggy“, sú pekným záverom skvelej dosky a ukončujú tento famózny album vo vysokom nadštandarde.

Wild North West je skvelý východiskový bod pre každého, kto si chce otestovať svoju toleranciu k čiernemu kovu. Je tu dosť drsného materiálu, čo poteší väčšinu „black metal fans“ a je tam dosť melódií, ktorými zase apelujú na bežného headbangera.

Informácie o albume

Vydavateľstvo: Season Of Mist

Pôvod: Nórsko

Žáner: Melodický Black metal

Dátum vydania: 30.apríl 2021

Minutáž albumu: 45 min 57 sek

Skladby:

1. Wild North West 

2. Wolves at Sea  

3. The Morning Red 

4. Shadows of Aurora 

5. Spikes of God

6. Dazed and Reduced

7. Into the Mountains

8. Shadowland

Zostava:         

Jarle „Hváll“ Kvale – basgitara, klávesy

Jorn „Steingrim“ Holen – bicie

Sture „Sture“ Dingsoyr – vokál, gitara

Stian „Strom“ Bakketeig – gitara

Moje hodnotenie:

Bodovanie recenzia - 1/10Bodovanie recenzia - 2/10Bodovanie recenzia - 3/10Bodovanie recenzia - 4/10Bodovanie recenzia - 5/10Bodovanie recenzia - 6/10Bodovanie recenzia - 7/10Bodovanie recenzia - 8/10Bodovanie recenzia - 9/10Bodovanie recenzia - 10/10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *