Braňo Alex – This is punkrock from Transylvania

„Per aspera ad astra“„Utrpením ku hviezdam“. Senecov výrok metaforicky skutočne odpovedá aj tvorivej, ale strastiplnej ceste jedného z nestorov československej punkovej scény Braňa Alexa. Vo svojej kariére už zažil všeličo – založenie legendárnej Zóny A či vznik Slobodnej Európy – a obrazne sa tak dá popísať aj zrod tohto materiálu, kde vymenil svoju basgitaru (problémy so šľachami) za spev.

This is punkrock from Transylvania je buď albumom, ktorý v určitých chvíľach zámerne opustil vody klasického punk-rocku šmrcnutého pop-rockom, než na aké sme boli zvyknutí, alebo je to cieľavedomá oslava slovenského rocku. Skúša, ako málo stačí, aby ste zdvihli svoju zadnicu zo stoličky a zasvinili si ju raz príjemným pop-rockom, inokedy kritickým punkom celé telo, čomu aj pritakávajú slová: „Tentokrát som viac otvorenejší, prístupnejší, ale aj znovu zahľadený aj do klasických postupov punku“. Takže aká je táto doska? Netrúfam si tipovať, aký mala a aký bude mať ohlas teraz na vinylovom vydaní, ale mne sa rozhodne viac páči ako jeho predchádzajúca tvorba v rámci kapiel, ktorých bol súčasťou. Skladby sú vyrovnanejšie, agresívnejšie, jednoducho premyslenejšie. Prvé jeho pokusy v rámci Zóny A boli orientované viac na klasickú britskú punkovú scénu, dnes je to skôr o influenciách mainstreamového rocku s punkovými náznakmi tvorby jak starej Zóny A, tak klasickej Slobodky. Má to temnejší charakter s depresívnou atmosférou a v určitých momentoch by sa dalo povedať, že to spadá do škatuľky goth-punku. Pod skladby sa podpísal Braňo Alex, ktorý patrí k najtalentovanejším persónam slovenského undergroundu. Že dokázal, čo chcel, nie je vôbec potreba zdôrazňovať.

Braňo Alex - This is punkrock from Transylvania

Nový artwork vinylovej edície z roku 2019.

Aby nedošlo k omylu, nejde o nejaký podzemný punkový patvar. This is punkrock from Transylvania v žilách páli ako chilli chrstnuté do očí. Ako by mu na predchádzajúcich pôsobiskách išlo len o zábavu, teraz je to starosť o svoju vynikajúcu muzikantskú mozgovňu, o reputácii vybojovanú v neľahkej minulosti, o preverení svojich schopností, alebo dokonca o nahratie dosky, v budúcnosti považovanej za klasiku slovenskej punkovej scény. Nie že by sa viac produkovalo a mixovalo, lebo sound dosky je presne v duchu podzemia, ale viac sa dumalo a aranžovalo, i keď výsledný tvar to vôbec nemusí potvrdzovať. Samozrejme, nové vinylové vydanie má zvuk o kvapku moču vylepšený a dokonca má aj nový, veľmi slušivý artwork, kde vypadol názov Slobodná Európa a ostalo len meno hlavného protagonistu. Chemicky znejúce gitary sú výraznejšie, rezavejšie, škopky poplatné dobe vzniku, sem-tam nejaké klávesy podopierajúce trojakordové steny a melódie skvelých refrénov majú dostatok priestoru vyniknúť. Sám seba prerástol cez hlavu a napriek drobnej zmene v štýle s jeho obsesiou gotikou ho stále žeriem. Na tejto doske na vás čakajú drvivé, rýchle pecky ako druhá skoro až hard-rocková Bolo to už dávno po úvodnej, klávesmi podopretej gotickej Krajina nevšedných chvíľ alebo slobodkovská Keď, tváriace sa stále ako undergroundové kúsky špricnuté prešporským smradom. Potom sú tu hororové alebo vyslovené temné kúsky ako I am Dracula I Bid you Welcome či stará dobrá zóňacka pecka Muž s kožušinovým límcom. Cez model „v jednoduchosti je najväčšia sila“ sa pokúša nachádzať nové cestičky. Cez emocionálne drsnú šikanu, ktorá vynecháva baladické momenty, to skúša celých štyridsaťdva minút. Len tak mimochodom, určiť niektorú skladbičku ako najlepšiu alebo poukázať na vrchol albumu, je úplne nemožné.

Záverom len málinko faktov – doska znovu vychádza na 180g čiernom vinyle s textovou prílohou, ktorá obsahuje krátky príbeh o tomto projekte slovami bývalého manažéra Petra Růžičku.

Vydavateľstvo: Matus Records

Pôvod: Slovensko

Žáner: Punk rock

Dátum vydania: 1999/2019

Minutáž albumu: 42min 6 sek

Skladby:

01. Krajina nevšedných chvíľ 3:10

02. Bolo to už dávno 2:13

03. Smola 2:19

04. I Wanna Be A Transvestite 2:03

05. Keď 2:29

06. Môj strýko káčer Donald 2:13

07. Opočlovek 1:22

08. I’m Dracula I Bid You Welcome 2:57

09. Stop! Stop! Stop! 2:51

10. Malý princ 2:01

11. Muž s kožušinovým límcom 2:44

12. Punkrock 1:19

13. The Last Day Of Jesus 3:13

Moje hodnotenie:

Braňo Alex - This is punkrock from Transylvania - 1Braňo Alex - This is punkrock from Transylvania - 2Braňo Alex - This is punkrock from Transylvania - 3Braňo Alex - This is punkrock from Transylvania - 4Braňo Alex - This is punkrock from Transylvania - 5Braňo Alex - This is punkrock from Transylvania - 6Braňo Alex - This is punkrock from Transylvania - 7Braňo Alex - This is punkrock from Transylvania - 8Braňo Alex - This is punkrock from Transylvania - 9Braňo Alex - This is punkrock from Transylvania - 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *