Ramchat zobrazuje pokresťančenie našich predkov šokujúcim videoklipom

Martinský metalový RAMCHAT v nedeľu na svojom YouTube kanáli zverejnil oficiálny videoklip k pilotnej skladbe nového albumu Nepočaria!. Pieseň s rovnakým názvom obsahuje šokujúce zábery usmrtenia malého pohanského chlapca.

 

„Nechceme naším klipom vyvolať vojnu medzi Kresťanmi a ľuďmi, ktorí sa vracajú k viere svojich predkov, začínajú vnímať energiu Zeme, prírody, miest. Klip je umelecké vyjadrenie možného spôsobu, akým nastalo pokresťančenie Slovenov na novú vieru. Teda výmena pohanských obradov, zvykov a rituálov za kresťanské. Príklad? Zo zimného slnovratu, nazývaného Kračúň, je teraz oslava narodenia Krista. Osobne si myslím, že vďaka tomu, že sme ako Slováci silne prispôsobiví, spomínaný prechod prebehol mimo výnimky väčšinou postupne a hladko. Vďaka tejto našej vlastnosti sme ako národ stále tu. Veď mnoho iných a oveľa silnejších i dobyvačnejších národov totiž počas našej existencie zišlo zo scény. A to, že stále existujeme, je dôkazom, že naše poslanie ešte len príde. Cez slovo, lebo slovo je náš nástroj, cez ktorý máme odovzdať svetu posolstvo našej múdrosti, ktorú vieme precítiť vďaka nášmu srdcu,“ vyjadril sa k téme Pavel „Hirax“ Baričák, autor hudby i textu piesne a producent videoklipu.

Pri realizácii hudby a klipu sa stretlo veľa známych mien. Napríklad Roland Grapow (bývalý gitarista legendárnej nemeckej kapely Helloween), u ktorého sa pieseň nahrávala. O záverečný mastering sa postaral Jiří Paška z pražského štúdia BioTech, ktorý dokončuje nahrávky interpretov, ako je napríklad Dan Bárta, Dara Rolins, David Koller, Aneta Langerová, Kamil Střihavka alebo skupín ako XindlX, Support Lesbiens či Monkey Business. Realizáciu videoklipu mal na starosti Róbert Mikla so svojou N.E.D. Production a réžie a scenáru sa chopil talentovaný Banskobystričan Peter Gábor.

 

Spisovateľ, cestovateľ, fotograf ako aj hudobník Hiraxk sa k zámeru videoklipu vyslovil: „Pokúsili sme sa natočiť jeden z najkvalitnejších klipov, aké kedy slovenská metalová scéna vytvorila. Nielen nastajlovať kapelu, vložiť ju do vhodného temného prostredia a postrihať scény v rýchlych sledoch. Chceli sme, aby klip Nepočaria! mal odkaz a bol rovnako metalový ako aj umelecký.“

 

Videoklip kapele zakázali natočiť v dvoch slovenských skanzenoch. Napríklad Múzeum slovenskej dediny v Pribyline Robovi Miklovi odpísalo: „Vzhľadom na váš scenár nesúhlasíme s nakrúcaním vášho videoklipu. Nekonvenuje v scenári zobrazovanému obdobiu ako ani hodnotám, na ktorých inštitúcia stojí.“ Robo Mikla sa čudoval: „Text piesne a scenár narazil na strach kompetentných osôb alebo podľa tohto tvrdenia obydlia a zozbierané dobové exponáty patria iba do obdobia kresťanstva, hlbšie nesiahajú? To sa nechce veriť…“ Nakoniec však s prenájmom priestorov súhlasila kysucká Vychylovka a jej zamestnanci boli milo prekvapení s profesionálnym prístupom filmového štábu a hercov.

 

Pieseň Nepočaria! pochádza z nového albumu, ktorý práve v týchto dňoch začína kapela distribuovať smerom k poslucháčom. Nesmierne si vážime, že nás fanúšikovia podporujú kúpou CD alebo tričiek. Sme radi, že pochopili, že ako kapela nešetríme na štúdiu alebo videoklipe a že sa snažíme v amatérskych podmienkach odovzdať fanúšikom profesionálne veci svetovej kvality. Samozrejme, čo dokážeme uskutočniť v slovensko-českých podmienkach,“ odkázal Hirax fanúšikom na sociálnej sieti.

 

Krst albumu sa uskutoční 26. januára v legendárnom a znovu otvorenom vrútockom klube Mlyn za účasti kapiel Asgard a Attack Of Rage.

https://youtube.com/watch?v=Tc-6nfRBV0Q

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *