R. I. P. Pete Overend Watts

Rok 2016 bol pre legendárnych muzikantov prekliatím a zdá sa, že nový rok mu neostáva nič dlžný. Vo veku 69 rokov skonal na následky rakoviny hrdla basgitarista anglickej glamrockovej formácie MOTT THE HOOPLE Pete Overend Watts.

 

Vyštudovaný gitarista presedlal v roku 1965 na basovú gitaru a práve tento nástroj mu zaistil kariéru profesionálneho muzikanta. Najskôr v skupine The Buddies zaznamenal solídny úspech najmä v nemeckých kluboch, no angažovanie speváka Iana Huntera a premenovanie sa na Mott the Hoople mu zaistili status hviezdy. Práve Watts bol hlavným iniciátorom zmeny imidžu kapely a zo slušných chlapcov v oblekoch spravil nablýskaných excentrikov. Overend Watts po rozpade jeho domovskej kapely nezaháľal a promptne vytvoril nástupcu so skráteným názvom Mott, neskôr British Lions. Po jej rozpade ukončil hudobnú kariéru, avšak na muziku nezanevrel. Naďalej zostal producentom albumov rockových kapiel, za všetky spomeňme Fínov Hanoi Rocks a ich Back To Mystery City. Napokon však aj toto povolanie zavesil na klinec a stal sa z neho obchodník so starožitnosťami.

R. I. P. Pete Overend Watts
R. I. P. Pete Overend Watts

V roku 2009 sa opäť postavil na pódium s bývalými kolegami v rámci mimoriadne úspešného reunionového turné s Mott The Hoople. Je autorom knižnej publikácie The Man Who Hated Walking. Pripomeňme, že takmer presne pred rokom, 17. januára 2016, skonal aj bubeník MTH Dale „Buffin“ Griffin.

 

Mott The Hoople neboli ani tak legendárna ako skôr vplyvná kapela siedmej dekády 20. storočia. Ich v tom čase neopozeraná kombinácia R&B a glam rocku spravila dojem aj na Davida Bowieho, ktorý im napísal skladbu All The Young Dudes. Pieseň prepožičala meno aj albumu z roku 1972 a stala sa komerčne najúspešnejším songom skupiny. Za šesť rokov fungovania vydali sedem albumov.


Použité zdroje:
Foto: crooksandliars.com, staticflickr.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *