R. I. P. George Martin (1926 – 2016)

Rockový svet opäť (ako v tomto roku desivo často) smúti. Vo veku 90 rokov zomrel „piaty člen The Beatles“ sir George Martin. Tomuto mužovi vďačíme za to, že ako riaditeľ Parlophone Records podpísal zmluvu s legendárnymi Chrobákmi v roku 1962. V tom čase o kapelu nikto iný nejavil záujem.  Produkoval v podstate všetky ich skladby a je podpísaný pod aranžmánmi takých klasík ako Yesterday alebo A Day In My Life. Informáciu o jeho úmrtí zverejnil na svojom Twitteri Ringo Starr.

 

Martin, okrem iného, navrhol vymeniť pôvodného bubeníka Petea Besta práve za Ringa. Bol držiteľom britského rádu, získal nomináciu na Oscara za najlepšiu hudbu k filmu A Hard Day’s Night a v roku 1999 bol uvedený do Rock’n’rollovej siene slávy. Mal prsty v 30 singloch, ktoré sa dostali na vrchol britského rebríčka a v 23 na druhej strane Atlantiku.

 

Takto na neho spomína Paul McCartney: „Svet stratil skutočne veľkého človeka, ktorý zanechal nezmazateľnú stopu v mojej duši a v histórii britskej hudby.“ McCartney ho nazval „skutočným džentlmenom“ a povedal, že mu bol „ako druhým otcom. Viedol celú kariéru Beatles s takou zručnosťou a skvelým humorom, že sa stal blízkym priateľom mne a mojej rodine. Odo dňa, keď podpísal s The Beatles prvý kontrakt až po poslednýkrát, keď som ho videl, to bol ten najštedrejší, najinteligentnejší a najmuzikálnejší človek, akého som kedy mal česť poznať.“ 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *