Queen – Innuendo

Kto by nepoznal „Bohemian Rhapsody“, jednu z najoslnivejších kompozícií rocku. Veď tá sa po vydaní usadila na deväť týždňov na vrchol hitparád. Tento rekord bol prekonaný až Bryanom Adamsom s oplodňovákom „Everything I Do I Do It For You“ a paradoxne práve v tej dobe, keď Freddie prehrával svoj život so zákernou chorobou. Táto skladba je vlastne prvým naozaj veľkým hitom skupiny Queen, kapely, ktorá sa zapísala hrubým písmom do análov rockového dejepisu. Pri príležitosti výročia smrti jedného z najväčších hlasov rocku vydáva EMI ich celú diskografiu v cenovej relácii „middle price“, a teda by sa patrilo oceniť tento počin a takisto vzdať hold nesmrteľnému Freddie Mercurymu. „God Save the Queen.“

„Vždy som si myslel, že vydržíme najviac tak päť rokov, ale dostalo sa to až do bodu, keď sme vlastne starí na to, aby sme sa rozpadli. Viete si predstaviť zakladanie novej kapely v štyridsiatke? To znie dosť divne, nie?“  Freddie Mercury (1983)

Queen - Innuendo

Artwork vytvorila kapela spolu s Richardom Grayom a bol inšpirovaný ilustráciami francúzskeho karikaturistu Jean-Jacquesa Grandvillea.

Tento posledný album „Quínov“ (samozrejme, nepočíta sa album Made In Heaven, ktorý vyšiel až po Freddieho smrti) vždy bude pripomínať odchod jedného z najvýraznejších rockových sirén všetkých čias. Freddie Mercury prehral svoj boj s AIDS 24. novembra 1991 vo veku 45 rokov…

Hudba Queen bola vždy ideálnou rovnováhou rôznych hudobných prvkov a postupov s vyváženými, i keď často nabubrelými aranžmánmi a pompéznou produkciou. Neuveriteľne dokonalá inštrumentácia snúbiaca sa s „veľkým hlasom“ im už od dôb prvého albumu umožňovali brilantne sa triafať do meniaceho sa vkusu poslucháčov i hudobnej kritiky. Sú majstrami dynamických fines, ktoré akokeby popierali zákony gravitácie. Kto bol uchopený do kúzla queenovských melódií, musí vycítiť aj bez komentára neobyčajný talent týchto rockerov. Nie sú to len muzikanti, ale aj zvukoví čarodeji, niekedy až šokujúci proroci či objavitelia, ktorí hudobným vyjadrením vedia očistiť vnímavý hudobný vkus od korózie banality a dokonca mu prekvapivo posunúť drobné posolstvo aj napriek jeho ľahkej podstate. Smrťou Mercuryho skončil jeden z posledných fenoménov britského rocku a tento album bude naďalej fascinovať, lebo je poňatý veľmi orchestrálne s množstvom farieb a pôsobivých kontrastov. Už hneď v titulnej „Innuendo“ sa o to postaral fenomenálny gitarista Steve Howe, ktorý predviedol flamencové intermezzo, aby inak pompéznu a veľkolepú kompozíciu ukľudnil a dodal jej iný rozmer. Melanchóliu v skladbách „I´m Going Slightly Mad“ a „These Are The Days Of Our Lives“ vnímame skôr ako posolstvo „z druhého brehu“, prekvapivo bohaté aranžmány dodávajú niektorým miestam až duševný charakter. V rockovinkách „Headlong“ a „Hitman“ či v typicky queenovských popinách „I Can´t Live With You“ a „Ride The Wild Wing“ nadchýna ľahkosť, hravosť i rozplývavé mihotanie farieb, pôsobiace takmer impresionisticky. Balada „Don´t Try So Hard“ má pri svojej typickej rozviatosti úplne pevnú výstavbu a mayovská gitara v téme „Bijou“, inšpirovaná skladbou „Where Were You“ Jeffa Becka, presahuje nekonečno, do ktorého sa uberá umierajúci Mercury, ktorý v záverečným epilógom „The Show Must Go On“ dokáže celé auditórium postaviť z kresiel.

Štrnásty album Innuendo sa v novej remastrovanej a výročnej edícii objavil v roku 2011 a vydavateľstvo ho doplnilo o bonusové EP-čko, kde sa nachádza päť kúskov, z ktorých najzaujímavejšia je asi bluesová dvanástka „Lost Opportunity“, ktorá odhaľuje ďalší rozmer tohto legendárneho kvartetu. Tento kúsok sa objavil na druhej strane druhého singlu „I’m Going Slightly Mad“ spolu s hard rockovou peckou „Hitman“. Bonusový disk ale otvára re-take skladby „I Can’t Live With You“, ktorý sa objavil v roku 1997 na kompilácii Queen Rocks. Freddieho vokál ostal pôvodný, ale skladba je o poznanie tvrdšia, riffy majú ostrejšie hrany, jednoducho takto to pôvodne chceli May s Taylorom. Prvotná verzia s bezpohlavným a nevýrazným vokálom Rogera Taylora „Ride The Wild Wind“ vôbec nenadchne, lebo jej krásu odhalil až Mercuryho héroický hlas a presne to isté sa dá povedať aj o poslednej bonusovej skladbe „Headlong“, ktorej vokálnu linku predvádza zase slabý hlások Briana Maya.

Tento album je labuťou piesňou Freddie Mercuryho a umiestnil sa na 94. mieste Najlepších albumov všetkých čias v celoštátnej ankete BBC a na celom svete sa ho odhadom predalo viac ako jedenásť miliónov kusov.

Odhady sa veľmi líšia, ale pravdepodobne Queen predali na celom svete viac ako 190 miliónov albumov.

(US #30, UK #1)

 

Vydavateľstvo: Island/Universal

Krajina: Veľká Británia

Dátum vydania: 05.február 1991

Minutáž albumu: 77 min 32 sek

Skladby:
01. Innuendo
02. I’m Going Slightly Mad
03. Headlong
04. I Can’t Live With You
05. Don’t Try So Hard
06. Ride The Wild Wind
07. All God’s People
08. These Are The Days Of Our Lives
09. Delilah
10. The Hitman
11. Bijou
12. The Show Must Go On
 

Zostava:          

Freddie Mercury – vokál

Brian May – gitara

John Deacon – basgitara

Roger Taylor – bicie

Moje hodnotenie:

Queen - Innuendo - 1Queen - Innuendo - 2Queen - Innuendo - 3Queen - Innuendo - 4Queen - Innuendo - 5Queen - Innuendo - 6Queen - Innuendo - 7Queen - Innuendo - 8Queen - Innuendo - 9Queen - Innuendo - 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *