Prvé zamietnutie v spore Stairway To Heaven

Led Zeppelin vykradli kapelu Spirit, intro notoricky známej skladby Stairway To Heaven sa nápadne podobá na pieseň Taurus. To si myslia deti gitaristu Spirit Randyho Californiu, preto začiatkom roka podali žalobu proti Led Zeppelin za porušenie autorských práv. Chcú peňažnú náhradu škody a spoluautorský kredit pre otca. 

Prvé zamietnutie sa však ešte netýka priamo prípadu, ide skôr o otázku jurisdikcie. Led Zeppelin napadli skutočnosť, že ako britskí občania bývajú v Anglicku a v Pensylvánii, kde bola žaloba podaná, nevlastnia žiadne majetky a nemajú tam žiadne kontakty, či teda Okresný súd pre východný obvod Pensylvánie má právo rozhodovať o tomto prípade. 

Ale v dodatku k žalobe je uvedené, že obžalovaní aj v tejto oblasti zarobili vďaka Stairway To Heaven milióny dolárov prostredníctvom predaja CD, sťahovania, rozhlasových a televíznych hier, reklamy, marketingu, koncertov či udeľovania licencií. A sudca Juan Sanchez so žalobcom súhlasil. 

Skladbu Taurus Spirit vydali v roku 1968. V tom istom roku Led Zeppelin otvárali koncert pre Spirit. Či sú skladby naozaj také podobné, posúďte sami.

https://youtube.com/watch?v=9Q7Vr3yQYWQ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *