Prog-metalisti z Oravy chystajú nový videoklip

Na Slovensku veru nie je o metalové kapely núdza a to platí aj na Orave. Preraziť s vlastnou hudbou ale vôbec nie je ľahké a ešte k tomu, keď hráte progresívny metal. Kapela CALIBER X, inšpirovaná hudbou kapiel ako Dream Theater či Rush, sa o to pred šiestimi rokmi pokúsila a dnes môžeme skonštatovať, že sa im v tom celkom darí.

 

Pôvodní členovia kapely sa dali dokopy v roku 2011 po tom, ako sa rozpadli ich predošlé kapely. Hneď v tom istom roku nahrali aj svoje šesťskladbové CD s názvom Samovrah, s ktorým sa kapela vydala na koncertné pódiá. Od začiatku čisto vlastná tvorba a k tomu progressive metal so slovenskými textami. To bolo na začiatku odvážne, ale očividne správne rozhodnutie, pretože u nás takýchto kapiel veľa nie je a Caliber X sa postupne vypracoval na takú úroveň, že si zahral na festivaloch ako Topfest, Terchovský Budzogáň, Rock Pod Kameňom, More Than Fest či Masters Of Rock. 

 

Prešli štyri roky a muzikanti boli skúsenejší aj zohratejší. Spevák Martin nám prezradil, že na prvom albume sa skôr hľadali, a tak teraz mohli začať pracovať na albume druhom, ktorý naozaj vyšperkovali: „Porovnávať prvý album s druhým asi ani nemá zmysel. Druhý album sme robili podstatne dlhšie a viac sme ho prepracovali.“ A kým o prvom albume sa vyjadril: „Na prvom albume som si nedal záležať na textoch. Pramenilo to z hlbokej neskúsenosti,“ tak na tom druhom sa aj texty dajú označiť za naozaj kvalitné. Album Stroj času (2015), ktorý nahrávali v štúdiu známeho slovenského gitaristu Jimiho Cimbalu, by sme teda mohli asi nazvať skutočným debutom týchto oravských prog-metalistov.

 

Kapela ale nezaspala na vavrínoch ani po vydaní druhého albumu. Za všetky vystúpenia môžeme spomenúť hlavne ich support gitaristom Benovi Woodsovi a Tomasovi Zwijsenovi na slovenských koncertoch a tiež support na turné kapely Brainscan a Paľa Chodelku s názvom Liquid Brainscan Roll. Mladí prog-metalisti navyše pilne pracujú na novom videoklipe k skladbe Na kolenách zo spomínaného albumu Stroj času. Kapela nám prezradila, že natáčať sa bude v domácom (oravskom) prostredí, v starej továrni a bude to viac-menej nízko nákladové dielo. Určite sa ale môžeme tešiť na zaujímavý audiovizuálny počin a môžeme si byť istí, že o kapele Caliber X budeme ešte počuť.

https://youtube.com/watch?v=S2ktECtIp2A

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *