Príďte so Sitňanom osláviť výročie

Punkrocková legenda SITŇAN zo Žiaru nad Hronom tento rok slávi 26. výročie od vzniku kapely. Kto by to bol povedal? Ten čas ale letí. Pri tejto príležitosti dávajú šancu fanúšikom oslavovať spolu s nimi na turné, v rámci ktorého sa zastavia napríklad v Banskej Štiavnici.

 

Skupina Sitňan vznikla v roku 1992 a už o tri roky neskôr pracovala na prvom deme IV. cenová. Po jeho vzniku kapela koncertovala vo svojom okolí na festivaloch ako Garden Of Eden, Aerorock a neskôr aj Artfeste. V roku 1998 vyhrali súťažný festival Sliačske rockové leto, pričom o rok neskôr sa dve z ich piesní (Horská liga, Pieseň optimistu) dostávajú na kompiláciu Unique Leader Choice vol. 1 vydanú vydavateľstvom Unique Leader. Práve dve zmienené skladby sa dostali do rádií.

 

Popularita zoskupenia stúpla až tak, že sa v roku 2000 dostali do povedomia vydavateľstva Universal Music, čo už nie je malá ryba v akváriu, ale veľryba v oceáne hudby, ktoré ich oslovilo kvôli použitiu ich skladby (Prečo chlap?) na výberovku Punk rock made in Slovakia. O niekoľko mesiacov neskôr po tomto počine, konkrétne v júni 2000, sa skupina zúčastňuje súťaže Rock made in Gambrinus a dostáva sa až do semifinále. Nasleduje množstvo ďalších súťaží, kde má kapela dobré hodnotenia a už vystupujú aj v Čechách. Medzitým sa prostredníctvom Universal Music opäť dostávajú aj na nasledovníka Punk rock made in Slovakia vol. 2 a neskôr aj na Punk rock made in Slovakia vol. 3. Približne v rovnakom čase ako vzniká Punk rock made in Slovakia vol. 2 skupina vydáva aj vlastné CD Pevne veríme pod značkou One Man Records, ktorá rovnako patrí Sitňanu. Na podporu oboch albumov vtedy natáčajú videoklip ku skladbe Bohyňa, ktorý sa v auguste 2001 dostáva do vysielania prostredníctvom hitparády hitov Sedmička na STV 1.

V októbri 2002 Sitňan absolvovali spoločné turné so Slobodnou Európou a od februára 2003 klip k pesničke Bohyňa vysiela aj Musicbox. Ďalej nasleduje množstvo účastí na koncertoch a festivaloch na Slovensku aj v Česku, ako aj práce na nových materiáloch. Pätnáste výročie založenia napríklad kapela oslávila festivalom Sitňan fest v Revišskom Podzámčí.

 

Čo sa týka tvorby, kapela má na konte tri demo nahrávky IV. cenová, Každému, čo jeho je a Horská liga a tri albumy Pevne veríme (2001), Nemravné závislosti (2004) a zatiaľ posledný Veci čo sa nedejú (2008).

 

Do banskoštiavnického klubu Libressobar však 8. júna nezavítajú sami. Spoločnosť im bude robiť ďalšia punkovica, topoľčianski BEAUTIFUL BASTARDS. Bastardi sú síce služobne mladší (vznikli v roku 2014), ale rozhodne tiež majú čo ponúknuť a poskytnú legende tú správnu podporu. Veď tiež mali dočinenia aj so Slobodkou a jedného z ich bývalých členov (ex gitaristu Miša) môžete poznať z ďalšej topoľčianskej bandy Fishing Strip.

 

Skupina má zatiaľ na konte jeden album Gentlemen On Hunt, ale už majú aj prvý oficiálny videoklip ku skladbe Beštia z roku 2015.

Takže pokiaľ nemáte tento víkend čo robiť a radi si užijete poriadnu punkovicu, potom si zbaľte ,,saky-paky“ a hor sa do Banskej Štiavnice, kde vám Sitňan a Bastardi poriadne vytrasú kosti.


Použité zdroje:
Foto: facebook.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *