Praha zažila nabitú metalovú šou As I Lay Dying

Uplynul približne polrok od ich poslednej zastávky v Prahe, keď majstri moderného metalcoreu AS I LAY DYING oznámili turné k svojmu novému, dlho očakávanému albumu Shaped By Fire, počas ktorého ani tentokrát nevynechali hlavné mesto Čiech. V tom čase boli zverejnené už dva single, ktoré tunajších fanúšikov mohli len utvrdiť v tom, že na 4. októbra je o nadupaný program postarané. Je to tak, vo Fóre Karlín sa tento piatkový večer konal hudobný masaker.

 

Postupne prichádzajúci nadšenci si pred začatím koncertu mohli v moderných priestoroch Fóra dlhé chvíle krátiť či už pri bare, alebo pri stánku s merchom, avšak s blížiacim sa začiatkom prvého koncertu masa ľudí stále viac zapĺňala okolie pódia. To na minútu presne ovládol prvý predskokan FIT FOR A KING, ktorý skladbou Backbreaker celý večer odštartoval. Žiadne zdĺhavé intro alebo zbytočné predslovy. Coreové in medias res v podaní tejto v Prahe už za uplynulé roky známej skupiny sa stretlo s okamžitou reakciou publika.

Praha zažila nabitú metalovú šou As I Lay Dying
Praha zažila nabitú metalovú šou As I Lay Dying

Frontman Ryan Kirby vzápätí celú halu pozdravil a pri znení úvodných bicích ďalšej skladby The Price Of Agony len v krátkosti dodal: „Viete, čo máte robiť.“ Kotol sa rozostúpil a v hale sa v ten večer vytvoril prvý wall of death. V tomto duchu sa niesla najbližšia polhodina, počas ktorej odzneli tie najväčšie pecky z posledných dvoch albumov ako napríklad Deathgrip alebo When Everything Means Nothing.

 

Táto texaská banda nešetrila sily ani na chvíľu, no najviac pozornosti vzbudzoval basák. Ten okrem čistého vokálu robil na pódiu otočky, z ktorých by sa nejednému zatočila hlava, a na konci si spoločne s gitaristom vyskúšali crowdsurfing, čím celé ich vystúpenie len vyvrcholilo. Na záver určite mnohých potešilo, keď kapela prisľúbila svoj opätovný návrat v budúcom roku.

 

Setlist: Backbreaker, The Price Of Agony, Shattered Glass, When Everything Means Nothing, The End´s Beginning, Pissed Off, Deathgrip, Tower Of Pain

Praha zažila nabitú metalovú šou As I Lay Dying
Praha zažila nabitú metalovú šou As I Lay Dying

Ako druhí vyšli na pódium bostonskí UNEARTH, ktorí na českej pôde tiež nie sú žiadni nováčikovia. Naposledy sa v Prahe ukázali na turné spolu s Darkest Hour v marci tohto roku. Svoj setlist od tej doby síce nijako neupravovali, no prečo by to aj robili, keď v ňom majú zahrnuté tie najväčšie staré aj nové hity zo svojej tvorby?

 

Po koncerte FFAK a následnom nástupe Unearth si aj laik mohol okamžite všimnúť rozdiely v tvorbe týchto dvoch zostáv, pretože napriek tomu, že v oboch prípadoch ide o nefalšovaný metalcore, vysoké melódie a spevavé sóla v podaní Unearth určite poskytli veľmi príjemný kontrast, ktorí si fanúšikovia očividne užívali. Kotol sa pod taktovkou speváka Trevora Phippsa varil vo víre tvoriacich sa circle pitov a rovnako dynamické bolo aj dianie na pódiu. Najviac sa oplatilo sledovať gitaristu Kena Susiho, ako sa preháňa z jednej strany na druhú, komunikuje, opätuje pozdravy a popri tom všetkom svojej gitare nedá na jedinú chvíľu vydýchnuť. Aby toho nebolo málo, v skladbe Watch It Burn ukázal, čo v ňom je aj za mikrofónom a človek si v tej chvíli prial, aby jeho spev kapela do svojej tvorby zakomponovala častejšie. Unearth sa evidentne vôbec nezunuje hrať na českej pôde a tiež prisľúbili návrat do týchto končín na začiatku budúceho roka.

 

Setlist: Incinerate, Survivalist, My Will Be Done, This Lying World, Giles, Watch It Burn, Zombie Autopilot, The Great Dividers

Praha zažila nabitú metalovú šou As I Lay Dying
Praha zažila nabitú metalovú šou As I Lay Dying

Piatkovú treticu predskokanov uzavreli deathcoreisti CHELSEA GRIN, ktorí prišli dobehnúť zameškané, keď minulý rok na svojom európskom turné Česko aj Slovensko vynechali. Tento extrémny subžáner metalu nemusí vyhovovať každému a tí, čo sa rozhodli pre bojkot príslovia „do tretice všetko dobré“, sa radšej odobrali von do fajčiarskej časti alebo k baru. Napriek tomu však hala zostala zaplnená a breakdownová smršť mohla vypuknúť.

 

Už pri zvukovke overili statiku budovy poriadne dunivé basy, z čoho sa dalo dedukovať, že stáť pri subwooferoch by bol veľký zážitok, ale nakoniec sa ukázalo, že zážitok a poriadnu dávku energie okúsil napriek zvukovým problémom každý prítomný, či stál priamo pod pódiom alebo pri zvukárovi.

 

Dravé tóny skladieb z posledného albumu Eternal Nightmare, ale aj zo starších počinov, otriasali stenami pražského Karlínu a nemilosrdný scream Toma Barbera, stále relatívne nového frontmana, spolu so sprievodným vokálom bubeníka, dostali fanúšikov ešte o niekoľko levelov vyššie ako predošlé dve kapely. Štvorica na pódiu bola vo svojich pohyboch síce výrazne statickejšia než ich predchodcovia, no ak sa pri Unearth kotol varil, tak pri tejto šou vrel. Vo vzduchu lietali poháre, ľudia moshovali, skandovali na pokyn speváka a niekoľkonásobný crowdsurfing až pod pódium potvrdil, že Chelsea Grin patria medzi obľúbencov svojho žánru a nový hlas kapely fanúšikovia schvaľujú aj u nás.

 

Setlist: My Damnation, Cheyne Stokes, Dead Rose, The Wolf, Across The Earth, Playing With Fire, 9:30 am, Outliers, Recreant, Hostage

Praha zažila nabitú metalovú šou As I Lay Dying
Praha zažila nabitú metalovú šou As I Lay Dying

Tá najväčšia nálož však v ten večer bola nastavená na pol desiatu, keď sa v hale spustila úvodná znelka Burn To Emerge. Opona zakrývajúca impozantné kulisy s témou čerstvo vydanej dosky sa strhla s plynulým prechodom do skladby Blinded a ľudia sa predierali cez teraz už úplne plnú halu čo najviac k pódiu, na ktorom už headlineri As I Lay Dying odpálili svoj setlist.

 

Ľudia pred pódiom skákali a ani prvé crowdsurfingy na seba dlho čakať nenechali. Počas celého večera odznievali nielen najnovšie skladby, ale kapela vybrala z každého albumu niečo. Z niektorých skladieb som bol pozitívne prekvapený, no keďže najviac u mňa bodujú albumy The Powerless RiseAwakened, tak som dúfal vo viac vecí odtiaľ.

 

Na to by však koncert musel byť minimálne raz tak dlhý a šialené riffy a sóla aj tak nenechali ľudí stáť na zemi. Čo atmosféru narúšalo, bolo zlé ozvučenie, ktoré bolo postrehnuteľné v celej hale a obzvlášť refrény spievané basákom Joshom Gilbertom od asi druhej polovice koncertu mi prišli najviac nevýrazné.

 

Počas Within Destruction, ktorú spevák Tim Lambesis opísal ako „circlepitovú hymnu“, kotol rozžhavili plamene vychádzajúce z pódia a ľudia mohli len v nemom úžase podľahnúť atmosfére, ktorá v tom momente v celej sále vládla. Keď títo metalcoreoví páni hrali pred pár dňami Redefined v Štokholme, zavolali si na pomoc Jakea Luhrsa z August Burns Red, ktorý im svoj vokál prepožičal aj v štúdiovej verzii. Toho v tento večer ochotne zastúpil Ryan Kirby z FFAK.

 

Pred A Greater Foundation sa Tim nezabudol fanúšikom poďakovať za to, že kapele boli ochotní dať druhú šancu a že táto pieseň je práve o tom. Až pri singli My Own Grave, ktorý vydali ako úplne prvý po návrate na scénu, som mal pocit, že vo Fóre Karlín atmosféra naplno vyvrcholila. Rýchle a drsné riffy, chytľavé refrény a hlboké texty, to je to, čo definuje štýl AILD, ktorý tak dobre poznáme.

 

Svoj základný setlist uzatvorili peckou z roku 2003 94 Hours, ktorú fanúšikovia privítali hlasným burácaním. Ani pri prídavku sa silami nešetrilo a na úplný záver sa naplno ukázali aj ohnivé efekty, keď pri Confined zo stropu začal padať vodopád ohnivých iskier a celé pódium pri pohľade na šľahajúce plamene horelo.

 

Spevákovi, ktorý sa po návrate z basy rozhodol svojimi činmi presvedčiť okolie o tom, že sa zmenil, bolo na samom závere na tvári vidieť už len úsmev a povedal, že túto šou radí medzi svoje najobľúbenejšie z celého turné. Pražská hala v piatok zažila nabitú metalovú šou v podaní metalcoreových velikánov, ktorí sa napriek svojej kontroverznej minulosti plnohodnotne vrátili na svetové pódiá. Budeme dúfať, že sa im podarí v tomto trende zotrvať.

 

Setlist: Burn To Emerge, Blinded, Through Struggle, Within Destruction, Redefined, The Sound Of Truth, Forsaken, Shaped By Fire, The Darkest Nights, An Ocean Between Us, Gatekeeper, A Greater Foundation, Paralells, My Own Grave, 94 Hours, Separation, Nothing Left, Confined


Použité zdroje:
Text: Jakub Pluhár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *