Poznáme víťazov cien ZAI za rok 2018

Udeľovanie Výročných cien Zväzu autorov a interpretov populárnej hudby (ZAI) sa konalo v MMC v Bratislave 17. januára. Obnovené bolo presne pred rokom po štvorročnej prestávke. Hudobnými hosťami večera boli skupiny BULLET HOLES (ktorí ešte netušili, že sa stanú objavom roka) a VENTIL v novom zložení. Moderátorského mikrofónu slávnostného udeľovania sa chopil Matej „SiFon“ Mervart.

 

Ceny odovzdávali osobnosti, ktoré sa na alebo okolo slovenskej hudobnej scény pohybujú (Pišta Vandal, Tomáš Holetz, Matúš Jakabčic, Peci Uherčík, Igor Belaj, Horkýže Slíže, Juraj Čurný, Dušan Marušák, Rasťo Lehotský, Ladislav Šimurka, Jozef Kaiser, Tomáš „Tomaggio“ Kadlec, Nora Krchňáková, ZetUZetA).

  

Príjemným prekvapením večera bol fakt, že tak ako pred rokom aj teraz je väčšina ocenených naladená rockovo, hoci to môže skresľovať skutočnosť, že najúspešnejším oceneným sa stal Tibor Zelenay s dvomi cenami (Usporiadateľ roka a jeho klub Blue Note Jazz and Music Club ako Klub roka). Ale pozor! Znalí pomerov vedia, že klub je nielen džezový, ale veľmi často v ňom vystupujú svetové rockové, dokonca metalové hviezdy. Tento úspech ešte zvýrazňuje skutočnosť, že klub sa nenachádza v hlavnom meste, ale v malom okresnom mestečku.

 

Zoznam kategórií a ich víťazov:

Klub roka do 200 divákov – BLUE NOTE JAZZ AND MUSIC CLUB Nové Mesto nad Váhom

Klub roka nad 200 divákov – MMC Bratislava

Festival roka – BRATISLAVSKÉ DŽEZOVÉ DNI

– TOPFEST

Usporiadateľ roka – TIBOR ZELENAY (Blue Note Jazz and Music Club)

Regionálna rozhlasová stanica roka – RÁDIO ALIGÁTOR

Celoplošná rozhlasová stanica roka – RÁDIO ANTÉNA ROCK

Hudobný redaktor roka – ROMAN BOMBOŠ

Album roka – THE GANG – The Gang

Spevák roka – MARTIN ĎURINDA

Speváčka roka – SIMA MARTAUSOVÁ

Skupina roka – HORKÝŽE SLÍŽE

Objav roka – BULLET HOLES

  

Špeciálnu cenu za celoživotný prínos k rozvoju hudobnej scény si prevzal, predovšetkým skôr narodeným známy, rakúsky televízny a rozhlasový moderátor Udo Huber. Ak toto meno neviete zaradiť, pred pádom „železnej opony“ sa ľuďom v dosahu vysielania ORF prihováral v známej hitparáde Die Grossen 10. Po prevzatí ocenenia povedal, že je to jedno z najväčších prekvapení v jeho živote a niekoľkokrát lámanou slovenčinou poďakoval.

  

Príjemný večer plný oceňovaní ubehol rýchlo a je dobré, že ZAI po minuloročnom oživení vo vyhlasovaní pokračuje. Na Slovensku treba na hudbu a snaženie okolo nej poukázať aj takýmto spôsobom.


Použité zdroje:
Foto: René Miko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *