Powerwolf v zime usporiadajú hriešnu omšu aj v Bratislave

V lete sme mali vlkov na východe, tak v zime pre istotu poctia návštevou západ. Nemecká svorka POWERWOLF príde v decembri usporiadať metalovú omšu aj do Bratislavy. Konkrétne tu podniknú útok 2. decembra a miestom činu bude Refinery Gallery. Spoločnosť im budú robiť GLORYHAMMER.

 

GloryHammer sú anglo-švajčiarska powermetalová skupina, ktorú v roku 2010 založil klávesák Chris Bowes. Toho môžete poznať z Alestorm. Každý jeden z členov má vytvorené alter ego a vystupujú v brneniach či kostýmoch. Zatiaľ majú na konte tri štúdiové albumy. Najaktuálnejším z nich je Legends From Beyond The Galactic Terrorvortex z tohto roka.

O Powerwolf sme toto napísali už veľa. Namiesto klasických informácií si teraz pre zmenu prezraďme nejaké tie zaujímavosti o skupine ako takej, ale aj o jej jednotlivých členoch.

Red Aim a Flowing Tears

Keby niet ich, zrejme by sme nikdy nemali Powerwolf, pretože práve z týchto zoskupení sa neskôr zrodila ikonická nemecká vlčia svorka. Red Aim vznikli v roku 1995 a niektoré zdroje uvádzajú, že fungujú ešte aj dnes. Väčšinou však nájdete ukončenie ich činnosti datované na rok 2006. Čo sa týka štýlu, neboli typickým drsným nemeckým metalom. Vlastne ani neboli metal, ale stoner rock, hoci oni sami sa nestotožňovali s týmto zaradením.

 

Skupinu pôvodne založili Pascal Flach a Benjamin Buss, ktorí sa poznali zo školy. Buss tu vystupoval pod menom B. B. Foxworth, ale neskôr po vzniku Powerwolf sa z neho stal Matthew Greywolf. To už však predbiehame. Benjamin bol vtedy gitarista a Pascal vokalista, pričom práve jeho o štyri roky neskôr nahradil Karsten Brill pod pseudonymom Dr. Don Rogers, ktorého skôr môžete po vzniku PW rozoznávať pod menom Attila Dorn. V rovnakom roku ako Karsten prišiel do Red Aim aj bubeník Stefan Gamballa pod pseudonymom Mitch Buchanan, pričom i on mal neskôr prsty v PW. U RA bolo dokonca obdobie, kedy mali klávesáka a tým bol Christian Jost, ktorý tu vystupoval pod pseudonymom Ray Volva a neskôr ako hráč na organ pod pseudonymom Ray Kitzler, ale skôr ho zrejme poznáte ako Falka Mariu Schlegela z PW.

Do kompletného PW nám stále zostáva niekoľko členov. Už máme Matthewa Greywolfa, Attilu Dorna, Stefana Gamballu (ktorý bol pôvodným bubeníkom pred Tomom Denierom a Roelom van Heldenom), ale ešte chýba napojenie na Charlesa Greywolfa. K nemu sa dostali cez kapelu hrajúcu gothic metal Flowing Tears, kde pôsobil aj Benjamin. Obaja tam boli pod občianskymi menami, takže Charlesa by ste hľadali márne, no skôr by ste narazili na Davida Vogta, ktorého by ste tu našli aj s manželkou Helen Vogt na poste vokalistky. Helen však môžete počuť aj u Powerwolf, konkrétne v podobe chorálov v pozadí na albumoch Bible Of The Beast, Blood Of The Saints, Preachers Of The Night a Blessed & Possessed.

 

Vlčia svorka sa dáva dokopy

Powerwolf ako takých založili v roku 2003 David a Benjamin, teda Charles a Matthew Greywolfovci, ktorí sice tak môžu vyzerať, ale nie sú bratia. Hrávali spolu už dlhšie a spoločný projekt bol asi len otázkou času. Krátko na to sa k nim pridal bubeník Stefan Gambelle vystupujúci pod menom Stéfane Funèbre a klávesák Christian Jost ako Falk Maria Schlegel. Zostávalo už len nájsť ten správny hlas pre ich nápad. Kým hľadali, začali písať materiály.

 

Nakoniec stačilo, že Matthew a Charles išli na dovolenku do Rumunska za Karstenom Brillom, teda Attilom Dornom, ktorý študoval v Bukurešti. Ťažko povedať, či ho spoznali až tam alebo to bolo skôr a iným spôsobom, keďže spolu hrali už v Red Aim, kde bol s Matthewom od roku 1999. To nasvedčuje tomu, že ho možno Matthew išiel lanáriť cielene, ale to sú len špekulácie. Dorn sa potom s nimi presťahoval do Nemecka, aby sa stal frontmanom Powerwolf.

 

V roku 2005 vydali debutový album Return In Bloodred. Po textovej stránke bol inšpirovaný hlavne Attilovou láskou k rumunským legendám o vlkolakoch a v podobnom duchu pokračovali aj s nasledujúcou nahrávkou Lupus Dei s konceptom, kde hral hlavnú úlohu vlk, ktorý absolvoval cestu od túžby po krvi až po osvietenie.

Powerwolf v zime usporiadajú hriešnu omšu aj v Bratislave
Powerwolf v zime usporiadajú hriešnu omšu aj v Bratislave

Fakt, že Attila pochádza z Rumunska a študoval operný spev na Národnej univerzite múzijských umení v Bukurešti, ovláda snáď každý. Podobne aj to, že práve on priniesol do Powewolfu imidž vampírov. No zamysleli ste sa niekedy, kde bol Attila pred Powerwolf? Vtedy vlastne Attila Dorn neexistoval. Samozrejme, spevák žil, no nevystupoval pod notoricky známym menom. Zvykol používal svoje civilné meno, ktoré je Karsten Brill. A Karsten bol medzi rokmi 1993 až 1996 vokalistom skupiny Dragons Tongue a v rozpätí od 1996 do 1998 zase pôsobil na rovnakej pozícii v kapele Meskalin. Nakoniec ešte pár rokov pred PW spieval pre Red Aim pod pseudonymom Dr. Don Roger. Attila Dorn sa zrodil až v roku 2003.

Powerwolf v zime usporiadajú hriešnu omšu aj v Bratislave
Powerwolf v zime usporiadajú hriešnu omšu aj v Bratislave

Odkiaľ prišli vlčí ,,bratia“ Greywolfovci sme už vysvetlili. Keď sa raz v rozhovore jedného z nich spýtali, či je satanista alebo kresťan, vyjadril sa: ,,Som metalista, fanúšik metalu. Metal je moje náboženstvo. Len sa pozrite na všetkých tých ľudí a položte si otázku, čo ich spája. Garantujem vám, že to je metal.“

 

Charles má aj svoje vlastné nahrávacie štúdio Studio Greywolf a pred tým, ako sa z neho stal rytmický gitarista v PW a ,,iba“ štúdiový basgitarista, fungoval primárne ako basgitarista. Okrem už zmienených skupín pôsobil medzi rokmi 2012 až 2014 ešte aj v Heavatar, ale iba na jednom albume.

Powerwolf v zime usporiadajú hriešnu omšu aj v Bratislave
Powerwolf v zime usporiadajú hriešnu omšu aj v Bratislave

Tak to vyzerá, že jediný Roel používa v PW svoje občianske meno. Hoci by sa to mohlo zdať aj pri Falkovi Mariovi, keď sa dobre poobezeráte po internete, zistíte opak. Podľa všetkého je Falk Maria civilným menom Christian Jost, aj keď rôzne zdroje uvádzajú rôzne informácie. Každopádne, ak je Falk skutočne Christian Jost, potom bol s Bussom, Gamballom a Brillom aj v Red Aim a skutočne to už boli základy Powerwolfu. Inak toho o Christianovi veľa nenájdete. Súkromie si evidentne stráži ešte výraznejšie ako ostatní.

Powerwolf v zime usporiadajú hriešnu omšu aj v Bratislave
Powerwolf v zime usporiadajú hriešnu omšu aj v Bratislave

Do súčasnej zostavy PW sa Roel dostal ako posledný v roku 2011. Všetci ostatní sú pôvodnými členmi. Roel pochádza z Holandska a jeho hudobný príbeh sa začal písať, keď bol dieťa. Vo veku 11 rokov jemu a jeho bratovi rodičia kúpili jednu spoločnú sadu bicích. Najskôr to bolo iba zákadné vybavenie, ale s každým letom si Roel s bratom za peniaze z brigád kit rozširovali.

 

Najskôr bubnovanie nebral príliš vážne, no to sa zmenilo po tom, čo sa v roku 1996 dostal s kamarátmi do punkovej kapely Gramoxone neskôr premenovanej na DVLPO. Tam sa ohrial štyri roky a v roku 2000 potom spolu s gitaristom Coertom Boutenom založili skupinu Delphian, s ktorou začali koncertovať až koncom roku 2003. O štyri roky neskôr sa rozpadli a Roel začal nahrávať s kapelami Sun Caged a Subsignal.

 

Lenže, ako priznáva, rád nahrával a tvoril aj sám už odkedy jemu a bratovi rodičia kúpili štvortrackový nahrávač. To, že je kreatívny, môžeme vidieť, či skôr teda počuť, na jeho sólovom albume z roku 2012 RvHOkrem Powerwolf hrá ešte aj v množstve tributových kapiel (Up The Irons – Iron Maiden tribute, System Pilot – covery klasických kapiel ako Aerosmith, Whitesnake, ZZ-Top, Queen, atď.).

 

Roel však nehrá iba metal. Dokáže hrať aj jazz, latino a funk, čo sa naučil počas štúdií na konzervatóriu Fontys Conservatorium v Tilburgu, kde sa venoval štúdiám improvizovanej hudby na bicích nástrojoch. Navyše si urobil učiteľský kurz, aby mohol dávať lekcie v hraní na bicie a perkusie.

https://youtube.com/watch?v=Rj7riAG2Z-M

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *