Povedal, že punk je mŕtvy a spálil zbierku punkových memorabílií

Anglický multimilionár, syn Malcolma McLarena, bývalého manažéra Sex Pistols, sa rozhodol vziať svoju zbierku punkových memorabílií (ohodnotených na päť až desať miliónov libier) na loď a tam ju spáliť. Áno. Spáliť.

 

Joseph Corré, 48-ročný zakladateľ britskej luxusnej značky spodnej bielizne Agent Provocateur, musel na začiatku svojej kariéry rozpredať svoju zbierku, aby mohol rozbehnúť obchod. Po rokoch, keď firmu v roku 2007 predal za šesťdesiat miliónov libier, odkúpil celú zbierku späť. V marci tohto roku ale oznámil, že sa chystá zbierku spáliť, avšak s výnimkou niekoľkých predmetov, ktoré majú pre neho osobný význam. Pre tento čin si vybral symbolický dátum 26. november, teda presne štyridsať rokov od vydania debutového singlu kapely Sex Pistols Anarchy In The UK.

 

Povedal, že punk je mŕtvy a spálil zbierku punkových memorabílií
Povedal, že punk je mŕtvy a spálil zbierku punkových memorabílií

Dôvody, prečo sa uchýlil k niečomu takému, objasnil Joe na tlačovej konferencii, ktorú zvolal pár dní pred „založením vatry“. Opisoval tu hlavne, čo znamenal punk v 70. rokoch a aké bolo jeho posolstvo. Poukázal na to, že moderný punk už podľa neho nie je pravý punk, nemá to pravé posolstvo a nepredstavuje výzvu pre dnešný status quo. Tiež kritizuje, že čo bolo v minulosti zakazované a označované za nebezpečné a urážajúce britské hodnoty a kultúru, je teraz oslavované a s nostalgiou pripomínané na výstavách ako Punk London. Vyslovil dokonca tvrdé: „Punk is dead!“ Prehlásil, že radšej svoju zbierku spáli, ako by ju mal rozdať fanúšikom. „Myslím, že skalní fanúšikovia sú zmätení. Ale prečo by som im ju [zbierku] dával? Sú to len ďalší konformisti v iných uniformách. Kto sa stará o skladných fanúšikov niečoho, čo už skončilo.“ Na otázky, prečo radšej peniaze z prípadného predaja zbierky nevenuje charite, odpovedal, že dnešné charitné organizácie sa stali korporáciami, kde ľudia zarábajú ročne státisíce len preto, že sú na palube. Dodal ale, že pripravuje dokument a 80% všetkých ziskov z neho venuje pre londýnsku mládež a organizáciám zaoberajúcim sa klimatickými zmenami a problémami životného prostredia. 

Povedal, že punk je mŕtvy a spálil zbierku punkových memorabílií
Povedal, že punk je mŕtvy a spálil zbierku punkových memorabílií

Názory na to, čoho sme boli svedkami, sa líšia. Jedni hovoria, že Joe je nepochopený a jeho čin bol veľmi symbolický a správny. Iní nešetria kritikou a tvrdia, že pán Carré je obyčajný pokrytec, ktorý celý čas profitoval z punku, či už cez otca alebo módnu kolekciu svojej matky Vivienne Westwood. Že je zatrpknutý multimilionár, ktorý nemá nič lepšie na práci, ako spáliť vzácnu zbierku, ale najlepšie kusy z nej si aj tak nechať. „Mohol možno vyplatiť dlhy stovke študentov alebo mohol štedro zafinancovať výskum klimatických zmien, namiesto toho, že na hodinu zakúril v centre Londýna.“

 

Spravte si úsudok a tomto skutočne kontroverznom čine sami. Bol by niekto z vás schopný niečoho podobného?


Použité zdroje:
teamrock.com, BBC.com
Foto: Adam Gray (SWNS.com)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *