Ponorte sa s Hallatar do sveta beznádeje

Už je to viac než rok, čo múza a speváčka Trees Of Eternity Aleah Stanbridge ako 39-ročná prehrala svoj boj s rakovinou. Nezostalo však po nej úplné prázdno. Jej životný partner a hudobník Juha Raivio (Swallow The Sun) nevzdal spoločné úsilie a tri mesiace po jej smrti vydal ešte posledný album, ktorý pod hlavičkou tejto skupiny stihli nahrať. Chvíľku sa teda zdalo, že Hour Of The Nightingale bude obsahovať posledné hlasové linky talentovanej speváčky. Odozvy fanúšikov a zároveň aj akási vôľa vyrovnať sa s celou situáciou vnukla Juhovi myšlienku vytvoriť na jej pamiatku ešte niečo obzvlášť unikátne.

 

Po smrti mojej milovanej a životnej partnerky Aleah Stanbridge pred rokom 18. apríla som zozbieral všetky jej nahrávky, texty a básne, aby som ich uschoval v bezpečí a mal ich blízko pri srdci. Asi mesiac po tom, čo sa mi v najčernejší deň môjho života zrútil svet, som si uvedomil, že musím zobrať gitaru a niečo stvoriť, inak by ma to zničilo. Z tej temnoty niečo naozaj vzišlo a hudbu pre album Hallatar som zložil za týždeň. Z toho, ako som tie piesne písal, si však nepamätám vôbec nič. Predtým, ako som sa však vnoril do priepasti ich skladania, som si sľúbil, že nech už z toho vzíde hocičo, už sa toho potom nechytím a nijako to nezmením. Záležalo mi na tom, aby tu tá hudba zostala navždy ako absolútna pravda chvíľ, v ktorých vznikla.“

 

Pridal sa k nemu aj spevák z fínskej legendy Amorphis Tomi Joutsen, ktorému Aleah pomohla s vokálmi na jednej z bonusových skladieb ich zatiaľ posledného vydaného albumu Under The Red Cloud. Trojicu umelcov doplnil aj bývalý bubeník HIM Gas Lipstick a spolu tak stvorili celkom nový projekt na pamiatku zosnulej vokalistky s názvom HALLATAR. Všetci traja sa zároveň zhodli na tom, že hudba Hallatar je tvrdšia a temnejšia ako čokoľvek, čo kedy nahrali vo vlastných kapelách.

Ponorte sa s Hallatar do sveta beznádeje

Smerovanie kombinácie týchto troch hudobníkov bolo od začiatku vopred určené. Na vyjadrenie smútku a straty je predsa doom metal prirodzenou voľbou. Avšak po tom, čo uzreli svetlo sveta prvé ukážky skladieb a objavili sa prvé recenzie, začal metalový svet uznanlivo tlieskať za zrod niečoho tak srdcervúco jedinečného. Zo zúfalých vzlykov vokalistu Tomiho Joutsena v pilotnom singli Mirrors behá mráz po chrbte a na albume tento nadaný spevák ukázal celkom inú tvár, než sme u neho boli doteraz zvyknutí. Beznádejne jemné pasáže stredajú surové emócie a depresívne temné gitarové linky.

 

Poéziu zosnulej Aleah si vypočujete z jej vlastných úst a sem-tam si zanôti aj v pasážach nahraných skladieb. No na doske, ktorá dostala názov No Star Upon The Bridge a vyšla 20. októbra, môžete okrem Aleah a Tomiho počuť aj tretí hlas. V piesni My Mistake si zahosťovala siréna švédskych DraconianHeike Langhans, ktorej vokál dodáva celému albumu ešte bezútešnejší podtón. Ku skladbe nakrútili aj emotívny videoklip.

 

Zoznam skladieb na albume No Star Upon The Bridge:

 1. Mirrors
 2. Raven’s Song
 3. Melt
 4. My Mistake (feat. Heike Langhans)
 5. Pieces
 6. Severed Eyes
 7. The Maze
 8. Spiral Gate
 9. Dreams Burn Down (feat. Aleah Starbridge)
   


Použité zdroje:
Foto: Jussi Ratilainen

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *