Podarilo sa nám trafiť do škáry na rockovom trhu

Majú netradičné meno, vymysleli vlastný hudobný štýl a svojou muzikou a textami si podmanili stovky fanúšikov. Vznikli v roku 2010, sú z Nitry a volajú sa Kýbel Mačiek.

Kýbel Mačiek“, prečo nie „Kýbel Kocúrov“? :o)

Odpoveď je jasná: sme „voľnomyšlienkárska“ všeobjímajúca kapela, ktorá zahŕňa široké spektrum fanúšikov a podporovateľov (i medzi zvieratami), a teda si nemôžeme dovoliť použiť v názve taký exaktný pojem ako „kocúr“, keďže by sa tým utláčali mačky-samice. Kýbel Mačiek je univerzálnejšie meno, pretože pri prvom styku so slovom „mačka“ neriešime jej pohlavie.

Vaším heslom je, že nie ste kapelou pre materské školy. Pre ktoré teda?

Psychológovia odporúčajú začať počúvať našu tvorbu prinajskoršom v poslednom ročníku základnej školy, vtedy sa predpokladá nulová resp. zanedbateľná ujma na psychickom vývine s prihliadnutím na fakt, že v tomto veku tie decká beztak chlascú a fajčia. Do nášho záberu patria aj stredné školy, vysoké školy a univerzity tretieho až štvrtého veku.

Svoju hudbu ste zaradili do žánru „buranroll“ – vysvetlite, čo si pod tým majú naši čitatelia predstaviť.

Po textovej stránke sa buranroll vyznačuje neomalenými ogabanými textami, ktoré vás prinajmenšom prekvapia, pobúria alebo pobavia; obvykle preberajúc témy, o ktorých ľudia zvyčajne nespievajú alebo ich aspoň podávajú inak. Po hudobnej stránke je to niečo ako moderný molový rokenrol s dramatickými poltónovými zostupmi/vzostupmi a rôznymi osviežovačmi akordov a stupníc.

Existuje ešte nejaká iná kapela hrajúca tento štýl? :o)

Zatiaľ nevieme o žiadnej kapele, ktorá by sa oficiálne k tomuto štýlu hlásila, i keď jestvuje niekoľko kandidátov. Čas ukáže, či sa im podarí naplniť všetky stanovy buranrollu :o)

Nedávno ste predstavili nový akustický song „Klamár“ – je inšpirovaný konkrétnou osobou?

Trefa do čierneho – Klamár je o jednom z dvoch duchovných členov a zakladateľov našej kapely. Inak milý človek. Je známy tým, že si občas prispôsobí niektoré skutočnosti, najčastejšie tie, na ktorých príliš nezáleží; napr. zavoláte mu, kde sa nachádza a on vám povie, že je v Tescu, a pritom je v Kauflande (pričom vám je to v zásade jedno).

Klip k nemu neplánujete?

Klip ku Klamárovi by sa v budúcnosti mohol objaviť, ale to až k rockovej verzii, ktorá sa objaví na druhom albume, ktorého nahrávanie momentálne nie je aktuálne, ale čoskoro sa bude riešiť aj to.

Aké sú ohlasy na váš posledný album „Vzbura Buranov“?

Ohlasy sú prevažne skvelé. Myslím, že sa nám podarilo trafiť do škáry na rockovom trhu. Zrejme tu takáto surová kapela, čo si neberie servítku pred ústa, chýbala. Snažíme sa ponúknuť alternatívu oproti hlavným rockovým prúdom súčasnosti, a preto nachádzame fanúšikov medzi ľuďmi, ktorým aktuálna gitarová muzika možno až tak nesadla.

Podarilo sa nám trafiť do škáry na rockovom trhu

Kto vymýšľa texty?

Texty vymýšľa náš spevák Bilbo. Sú inšpirované čímkoľvek navôkol, obzvlášť tými tienistými stránkami prežívania rôznych bytostí. Na albume Vzbura Buranov môžete počuť škálu starších, miestami prvoplánových textov až po tie súčasnejšie, ktoré vymedzujú tematické smerovanie kapely do budúcnosti.

Festivalová sezóna začala, môžeme vás na nejakej akcii stretnúť?

Leto bude pre nás na koncerty chudobnejšie, pretože máme dosť roboty okolo chodu kapely – točenie klipov, vymýšľanie rôznych reklamných predmetov a iné marketingové záležitosti. Každopádne, je sa na čo tešiť. Z festivalov sa objavíme napr. na jednom s názvom Všehochuť pri Trenčíne.

Spomínate si ešte na svoj úplne prvý koncert?

Jasné. Vystúpili sme v hlavnom meste z autobusu s gitarami na chrbte a cítili sme sa ako Iron Maiden, čo práve doleteli svojím vlastným Boeingom  Miesto konania bol klub U Očka. Koncert mal pre nás kľúčový úspech, pretože sme prvýkrát verejne prezentovali to, na čom sme pracovali dlhý čas a našťastie sa to stretlo s úspechom 😉

Ak vás zaujíma, ako znie Kýbiel Mačiek a ich buranroll, pozrite sa na https://www.facebook.com/kybelmaciek alebo www.bandzone.cz/kybelmaciek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *