Počet obetí požiaru v rumunskom rockovom klube stále narastá

Tragický požiar, ktorý vypukol 30. októbra v klube Colectiv v Rumunskom hlavnom meste Bukurešť. Prišlo k nemu počas koncertu obľúbenej metalovej skupiny GOODBYE TO GRAVITY a v tuto chvíľu má už 49 obetí.

Bukurešť následne po udalosti zachvátili masové protesty proti korupcii a hneď na druhý deň po incidente podal demisiu rumunský premiér Victor Ponta. Ako to súvisí s touto  tragédiou? Žiadny politik v klube síce zápalkou neškrkol, ale klub by podľa všeobecne rozšíreného názoru bez korupcie nedostal povolenie k fungovaniu a špekuluje sa, že jeho majitelia (ktorí boli zatknutí) ignorovali potrebné protipožiarne opatrenia. A keďže Rumunsko je korupciou doslova skrz na skrz poprepletané a samotná skupina mala texty s politickým nádychom (ktoré v kontexte s tým, čo sa stalo, znejú až desivo), dosť ľudí to vzalo ako symbol a vyšlo do ulíc.

 

Počet obetí požiaru v rumunskom rockovom klube stále narastá

Čo sa presne stalo? V spomínanom klube pribiehal krst nového, v poradí druhého albumu Mantras Of War. Po niekoľkých odohraných skladbách sa od pyrotechniky vznietila zvuková izolácia na jednom z nosných stĺpov. Spevák Andrei Galut ešte stihol požiadať o hasiaci prístroj, ale oheň sa rozšíril behom niekoľkých sekúnd po celom strope a stenách klubu. Zhruba 400 prítomných ľudí mohlo zo začiatku uniknúť jedným jediným vchodom, druhé dvere sa podarilo vyraziť až po niekoľkých minútach. Niektorí z tých, ktorí sa dostali von, sa poliali vodou a vracali sa do ohnivého pekla, aby pomohli ďalším, sami však pri tom zahynuli… Zabíjal nielen oheň, ale aj splodiny v dyme (oxid uhoľnatý, kyanid).

V panike zahynulo hneď na mieste 27 osôb, medzi nimi aj obaja gitaristi Goodbye To Gravity Vlad Telea a Mihai Alexandru. V kritickom stave v nemocnici naďalej leží mnoho ľudí, takže toto číslo nemusí byť konečné a celkový počet zranených presiahol už 200 osôb.

Bubeník kapely Bogdan Lavinius zomrel po niekoľkých dňoch v sanitke počas transportu do Švajčiarska. Frontman Andrei Galut má popáleniny na 45 % tela, po niekoľkých dňoch bol prevezený do nemocnice v Holandsku. Z členov skupiny je na tom relatívne najlepšie, samozrejme, pokiaľ (dúfajme) prežije, pravdepodobne už nikdy spievať nebude, pretože má poranené aj hlasivky. Basák Alex Pascu sa nachádzal vo veľmi vážnom stave a dnes svoj boj o život prehral.

 

Čo je ale najviac desivé, je fakt, že kapela pri vypuknutí požiaru hrala skladbu The Day We Die. Bohužiaľ sa im stala osudnou… 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *