Po piatich rokoch jubilejný album s názvom XX. Zotrwačnosť si latku nastavili poriadne vysoko

Slovenská punk-thrash formácia Zotrwačnosť, známa hlavne vo vodách československého punku, sa po piatich rokoch hlási o slovo s novým albumom XX, ktorý dostal názov jednak podľa šialeného roku 2020, druhak vďaka 20. výročiu existencie kapely. Pre Zotrwačnosť je to piata štúdiová nahrávka, čo sa už celkom počuteľne prejavuje aj na inštrumentálnosti a aranžmánoch. Tentokrát si chalani dali viac záležať aj na kvalite nahrávky a opustili tak DIY zvuk, ktorým sa vyznačovali posledné albumy.

Kapela Zotrwačnosť

Denis, spevák a gitarista z takisto trnavskej kapely The Wilderness a mozog punk-rapového projektu Fvck_Cvlt, to ohodnotil takto: „Jakože… p****i. Fakt p****i. Aj zvukovo to je úplne top. A je to celé zase ďalej jak predošlé veci. P****i robota.“ Nahrávanie začalo už v roku 2019 v štúdiu Shaark v Bzenci, ktoré je známe hlavne na metalovej scéne.

Spolupracuje s ním napr. Zdeněk Pradlovský (ex Kreyson, Master), ktorý na nahrávanie poskytol svoje bicie. Zotrwačnosť sa síce zaraďuje medzi punkové kapely, ale koketuje s metalom už dlho a rovnaké štúdio si zvolili napr. Catasrofy, Čad, Adacta alebo Lunatic Gods. Plynulosť nahrávania narušila koronakríza a problém vycestovať do ČR, a tak musela kapela niektoré termíny posúvať, no nakoniec úspešne donahrávali všetkých 12 songov koncom leta 2020.

Album obsahuje melodické barové hymny ako Peňaženka (featuring Torula – dnes už trnavská rapová legenda) alebo Česká (tá vznikla po vydarenom večere po nahrávaní v miestnom bare), ohliadanie sa za minulosťou ako Nažive alebo Popíček (také technickejšie Inekafe), environmentálna tematika (šialený obyvateľ lesa Paznecht) a inak sa chalani držia punkových koreňov a kritizujú situáciu v spoločnosti (SlovenskoOrtieľHorké SlinyIhla), prípadne sa dotýkajú aj temných tém v pesničke Styx. Nechýba ani akustická bonusovka IT Technik, popisujúca život extrémneho nerda.

Situácia v roku 2020 nedovolila kapele usporiadať poriadny krst v klube, a tak sa chalani rozhodli pre digitálny release, ktorý pokrstili naživo v skúšobni 12.12.2020. Zahrali všetky pesničky z nového albumu a zopár starých vypalovákov, krstnými otcami boli bývalí členovia kapely.

Celý album je dostupný na streamovacích platformách: https://artist.landr.com/music/672985648050
alebo je možné zakúpiť ho v originálnej kvalite (wav): https://zotrwacnost.bandcamp.com/
Facebook: https://www.facebook.com/zotrwacnost/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *