Phil Rudd v Bratislave zaspomínal aj na AC/DC

Ex-člen legendárnych AC/DC sa v utorok, 16. mája, predstavil v bratislavskom Rock Café. Bratislava bola prvou zastávkou jeho slovenského miniturné. Keďže AC/DC u nás nikdy nehrali (a je veľký predpoklad, že ani hrať nebudú), je takmer hriechom nechať si ujsť koncert čo i len dlhoročného „bedňáka“ tejto kapely.

  

Ešte pred hviezdou večera prišli na rad predkapely. Tie takmer nikto neočakával, keďže neboli ohlásené. Kto však sledoval Philove turné v Českej republike, ten vedel, že priestor dostali aj predskokani. Ako prví začali chalani zo skupiny HANTA. No, chalani. Časť kapely chalani, časť zrelí muži. Plzenské kvarteto ponúklo český thrash, ktorý sa však k štýlu Phila Rudda absolútne nehodil. Tu by som dal veľké mínus promotérovi, ktorý takúto zostavu priviezol. Po thrashovej nakladačke sa už značne zaplnenému Rock Café predstavilo trio STROY, ktorého hviezda má v Čechách stúpajúcu tendenciu. V tomto prípade nebol výber predkapely až tak mimo misu a takmer sadol ako povestná zadná časť tela na šerbeľ. Vyzretý prejav, zaujímavá farba hlasu, angličtina, ktorá nevykrúcala uši a v neposlednom rade aj kvalitný zvuk.

  

Minútu po trištvrte na desať sme sa dočkali. Na pódium prišla časť histórie rocku, človek, ktorý sa spolupodieľal  na smerovaní hudby ako takej, mašina, ktorej rytmus môžete počuť na približne dvesto miliónoch nosičov, ktoré sa predali po celom svete, „one and only“ Phil Rudd. Dva roky a dva dni od nezabudnuteľného koncertu AC/DC v Zeltwegu, ktorého sa Phil zo známych príčin nezúčastnil (zatknutie pre podozrenie z objednania vraždy a držania omamných látok), som si takmer skompletizoval celú kapelu. Výnimku tvorí len ťažko chorý Malcolm. Aktuálne a prvé sólové Philove turné s názvom Back On The Beat Tour 2017 obsiahne veľkú časť Európy (18 štátov).

  

Koncert začal skladbou The Other Side z Philovho sólového počinu Head Job. Po ďalších troch piesňach zo „sólovky“ zaznela prvá vec od AC/DC Shot Down In Flames z albumu Highway To Hell. Pri nej už i tak nabudené publikum citeľne ožilo. Tak tomu bolo aj pri zvyšných dvoch kúskoch z éry AC/DC Up To My Neck In You a Rock N′ Roll Damnation z albumu Powerage. Philova kapela pôsobila ako dobre zohratý orchester síce neznámych, ale skúsených muzikantov. Okrem dvojice, ktorá s Philom nahrala album, Allan Badger – spev, Geoffrey Martin – gitara, ju dopĺňali Mike „Mutt“ Furness – gitara a John Proctor – basgitara. Phil počas celého koncertu „šľapal“ ako zamlada. Po trištvrte hodine prišla pauza a kapela odišla z pódia. Väčšina prítomných to považovala za polovicu koncertu. Z omylu boli vyvedení po skladbe Forty Days, ktorá bola vlastne prídavkom. Po päťdesiatich dvoch minútach bol koniec. Jediná a najväčšia škvrna na inak perfektnom koncerte. Taký krátky čas je možno vhodný ako festivalový set, no nie na vystúpenie hlavnej hviezdy večera. I keď spevákovi počas záverečnej skladby odchádzal hlas, hlavne vo výškach, určite by ešte zopár zvládli. Veď z albumu Head Job neodzneli dve piesne a nabetón by sa našlo aj niečo z plného koša hitov AC/DC. A aj keď počas koncertov neobľubujem dlhé sóla, v prípade Phila Rudda sa až žiadalo.

  

Krátke resumé: priestory super, návšteva na slovenské pomery dostatočná (ešte by sa zopár ľudí zmestilo), predkapely 50 percentnáná úspešnosť, zvuk takmer bezchybný, hlavná hviezda v poriadku, ale čas trvania nedostatočný.

 

Setlist: The Other Side, When I Get My Hands On You, Lost In America, Crazy, Shot Down In Flames, Sun Goes Down, Up To My Neck In You, No Right, Repo Man, Head Job, Rock N‘ Roll Damnation, Forty Days

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *