Pearl Jam – Vs.

Svet grunge rocku pozná z deväťdesiatych rokov tri fenomenálne kapely, ktoré prekročili mystickú hranicu všeobecného uplatnenia a vykročili na vratkú, zato nezrovnateľne činorodejšiu dráhu mainstreamového umelca. Pozoruhodné na tom je to, že všetky tri spolky pochádzajú zo Seattlu a prakticky dve z nich už v súčasnosti neexistujú. Takže Nirvana, spomenutý spolok Chrisa Cornella a hlavne stále aktívny Pearl Jam začiatkom deväťdesiatych rokov rozbili obecne uznávané paradigmy hardrockovej hry a svojím poňatím nasadenia a využitia klasických postupov, dynamického rozpätia, hlavne však na obrovskej dávke citu a emócii, vytvorili nový a na tú dobu moderný tvrdý štýl. Vedúcou osobnosťou bola Nirvana, ale po smrti Kurta Cobaina si túto rolu rozdelili obe pretrvávajúce bandy rovnakým dielom.

Pearl Jam - Vs.

Cover albumu tvorí čiernobiela snímka angorskej kozy, ktorú vyfotografoval Ament na farme Lifeline v Montane.

Pearl Jam predbehli Cornellovu štvorku a svoj druhý album vydali o rok skôr, a tak sa doska Vs. dostala na trh na jeseň ´93 a pozbierala prvenstvá v rebríčkoch po celom svete. V rámci tohto materiálu uprednostnili svoju tvrdšiu a agresívnejšiu tvár a po prvýkrát oslovili producenta Brendana O´Briena, ktorý mal v hardrockových kruhoch vynikajúcu povesť a spojil ich svieži a moderným duchom žiariaci grunge s odkazmi na klasický hard rock siedmej dekády. Eddie Vedder ale prehlásil: „Ako sa dá robiť melancholický hard rock v slnečnej Kalifornii?…nenávidím to tu…mal som vtedy ťažké časy.“ Áno, Pearl Jam išli nahrávať svoj „second“ do kalifornského Nicasia. Teda je pochopiteľné, že pochmúrnosť Seattlu sa čiastočne vytratila, aj keď v textoch ostali závažné témy ako zneužívanie detí (Daughter), kultúra zbraní (Glorified G), policajný rasizmus (W.M.A.) a kritika médií (Blood). Čo sa týka hudby, je priamočiarejšia a viac surová ako na debute, aj keď na nej dominujú až dve akustické balady. Dokonca zašli tak ďaleko, že natiahli do svojej tvorby aj prvky funku, čo sa odrazilo hlavne v kúskoch Animal a Rats. Vedder&spol. uchopili všetky skladby skutočne príznačne, hlavne keď si svoje party v jednotlivých skladbách rozdelili dokonalo. Špičková úroveň interpretácie, aranžmánov a produkcie sa tak stala základom pre vynikajúci album, jednoznačne vybočujúci aj z tých najvyšších nárokov. Pri počúvaní tohto remastrovaného a nanovo vydaného albumu si treba čoraz viac uvedomiť, ako sa drina môže stať mladej kapele technickým základom k vlastnému hudobnému vyjadreniu a dialógu s fanúšikmi. V tejto fáze sú však všetky slová zbytočná. Stačí sa len započúvať.

Vydavateľstvo: Epic/Sony

Pôvod: USA

Žáner: grunge

Dátum vydania: 19. október 1993

Minutáž albumu: 59 min 42 sek

 

Skladby:          

01. Go
02. Animal
03. Daughter
04. Glorified G
05. Dissident
06. W.M.A.
07. Blood
08. Rearviewmirror
09. Rats
10. Elderly Woman Behind The Counter In A Small Town
11. Leash
12. Indifference
13. Hold On
14. Cready Stomp
15. Crazy Mary

 

Zostava:         

Eddie Vedder – vokál

Mike McCready – gitara

Stone Gossard – gitara

Jeff Ament – basgitara

Dave Abbruzzese – bicie

Moje hodnotenie:

Pearl Jam - Vs. - 1Pearl Jam - Vs. - 2Pearl Jam - Vs. - 3Pearl Jam - Vs. - 4Pearl Jam - Vs. - 5Pearl Jam - Vs. - 6Pearl Jam - Vs. - 7Pearl Jam - Vs. - 8Pearl Jam - Vs. - 9Pearl Jam - Vs. - 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *