PAPYLLON: Sme precízni a album je pre nás veľká vec

PAPYLLON je prešovská kapela, ktorá je na scéne už dlhší čas, no prvý album sa rozhodli vydať len tento rok. Mali za sebou len pár singlov a EP. Sedem magických rokov trvalo Bohušovi Hajduchovi (spev), Richardovi Rácovi (gitara), Lukášovi Lackovi (bicie) a Jakubovi Pastorákovi (basa) pripraviť svoj debut. O albume s rovnomerným názvom Papyllon a plánoch nám poskytol informácie spevák Bohuš. 

 

Ako kapela ste spolu už sedem rokov. Ako si spomínate na vaše začiatky?

Po večeroch sme sa stretávali v mierne plesnivej pivnici domu, kde sme najprv hrali len prevzaté veci, až postupne začali vznikať naše vlastné pesničky. Mali sme kapelu a mali sme frajerky. Rock n‘ roll ako má byť. Zaujímavosťou je, že na našom prvom koncerte ľudia sedeli na zemi. Bolo to obdobie, kedy sme ešte poriadne nevedeli držať nástroj, ale hrali sme naplno srdcom, takže sa to vykompenzovalo.

 

V roku 2012 vyšli vaše single Waves a Smiles. Mali v tom čase úspech?

Waves stále považujeme za pieseň, ktorá mala zatiaľ najväčší úspech. Je to vydarená skladba s chytľavým textom, čo bolo vidno na koncertoch, kde si to ľudia spolu s nami spievali. Smiles je takisto pekná pesnička, ktorú sme si nahrali sami. Bolo to tesne pred Vianocami, takže vianočnú atmosféru je cítiť aj v klipe. Ale Smiles už dávno nehráme, aj keď sa ľuďom páčila.

 

Prečo sa na debutový album čakalo až do teraz?

To sme sa často pýtali aj sami seba, ale už vieme odpoveď. Potrebovali sme dozrieť. Mali sme všelijaké obdobia. Síce sme spolu hrali, ale chýbala nám spoločná vízia, ktorá by bola aspoň trochu konkrétna. Myslím si, že sme kapela, ktorá nebude vydávať nový album každý rok. V tomto sme precízni a album je pre nás veľká vec. Na debutovom albume môžete počuť 7 rokov našej premeny ako umelcov aj ako kamarátov.

 

Ako to je s historkou o vyhodení zo skúšobne?

Naša drahá skúšobňa s rozmermi 20m2 bola miestom, kde sme 9 mesiacov spolu každý deň makali na albume. Zrazu prišla zmena nájmu a museli sme sa prosto spratať preč. Nemali sme kde byť a potrebovali sme naďalej pracovať na albume. Nakoniec sme našli novú skúšobňu, v ktorej môžete kľudne hrať aj futbal. Neviete si ani predstaviť, čo všetko sme našli pod 7-ročnými kobercami pri sťahovaní sa.

 

Čo považujete za svoj úspech, na čo ste hrdí?

Sme hrdí na to, že sme stále spolu a že plánujeme veľké veci. Naším najväčším úspechom je práve debutový album. Prvýkrát sme na niečom spoločne pracovali na 100% a ten pocit je veľmi oslobodzujúci. Uvidíme, aký dopad bude mať na ľudí, my však už ideme ďalej a tešíme sa na ten ďalší.

 

Poďme k tomu debutovému albumu. Kto sa podieľal na skladbách hudobne a kto textovo?

Album je iný aj v tom, že všetky pesničky sme vytvorili spoločne, pri spoločnej improvizácii. Podvedome sme hľadali motívy a tie prirodzene prišli. Producentom je takisto Papyllon. A texty som písal ja.

Kto vytváral obal ?

Logo vytvoril Jakub, nakreslil ho v mobile. Zadnú stranu tvorí naša skúšobňová nástenka so zoznamom skladieb. Na vnútornej strane CD nájdeš našu frajerskú fotku zachytenú naším šikovným fotografom Ondrejom Rychnavským.

 

Album ste si mixovali sami. Je teda počítač akoby ďalším nástrojom pri tvorbe?

O mix albumu sa postaral Richard. Ako jediný z nás sa vyzná v rôznych technických parametroch, bez ktorých by album nemal taký zvuk, ako má. Vyzeralo to tak, že sme sedeli spoločne za počítačom a hovorili Rišovi, čo by mohol zmeniť. My sme hovorili o emóciách, ktoré sme tam chceli dať, a on to vedel nastaviť technicky tak, ako nám to vyhovovalo. Počítač je skvelá vec, poskytuje nám slobodu expresie a určite ho budeme využívať aj naďalej. Je to veľká zábava.

 

Zvolili ste anglické texty. Je to pre ľahšie písanie alebo kvôli možnostiam v zahraničí? Snažíte sa tvorbu vyviesť aj za hranice?

Mne sa lepšie spieva v angličtine. Slovenčina je síce nádherná, ale pre mňa ťažká na spievanie. A tak ako hovoríš, je to predovšetkým preto, že našu hudbu chceme dostať za hranice. Chceme hrať na veľkých festivaloch a koncertoch a veľa cestovať. Albumom sa naša práca nekončí. Teraz prichádza najdôležitejšia vec a to je dostať našu hudbu k ľuďom. Chceme sa vypracovať na kapelu, z ktorej koncertov budú ľudia odchádzať a týždeň sa z toho nebudú vedieť spamätať. 

 

Ako a kde bude prebiehať krst?

Krstiť budeme 22. decembra doma, v Prešove. Klub Wave je miestom, kde sme odohrali náš prvý koncert, a preto nám príde symbolické pokrstiť náš debut práve tam. To, ako bude prebiehať krst, ešte sami nevieme, ale bude to veľká párty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *