Ostrava a Praha privítajú Def Leppard

V máji sa v Českej republike predstavia DEF LEPPARD. Skupina patrí k predstaviteľom takzvanej Novej vlny britského heavy metalu (New Wave of British Heavy Metal – NWBHM), aj keď samotní členovia kapely sa s týmto zaradením nestotožňujú.

Vznikla v roku 1977 v oceliarskom a priemyselnom Sheffielde. DEF LEPPARD odolali niekoľkým tragickým ranám osudu. Najprv prišiel pri autonehode o ľavú ruku bubeník Rick Allen, ale skutoční kamaráti povedali, že pokračovať budú len s ním. Po rekonvalescencii si sám navrhol úpravu bicích na obsluhovanie jednou rukou a nohami (týmto zvukom bicích je dosiahnutý nezameniteľný a špecifický štýl kapely). Druhá rana prišla v roku 1991, kedy vo veku tridsať rokov zomrel na následky predávkovania liekmi a alkoholom gitarista a spoluautor najväčších hitov Steve Clark. Pred pár dňami (8.1.2015) uplynulo už 24 rokov od jeho smrti. Poslednou veľkou skúškou pre skupinu bolo v roku 2013 oznámenie gitaristu Viviana Campbella, že má rakovinu. V marci a apríli 2013 získala kapela angažmán v Hard Rock Hotel and Casino v Las Vegas na sériu jedenástich koncertov. Z týchto vystúpení vznikol záznam „VIVA Hysteria“.

Def Leppard tvoria: Joe Elliott – spev, Rick Savage – basgitara, klávesy, Rick Allen – bicie, Phil Collen – gitary a Vivian Campbell – gitary. Všetci inštrumentalisti sú aj výborní vokalisti, čo dokazujú nielen na štúdiových nahrávkach, ale predovšetkým v live vystúpeniach. 

Diskografia pozostáva z desiatich radových albumov. Komerčne najúspešnejšími sa stali „Pyromania“ (viac ako desať miliónov predaných kópií) a „Hysteria“ (cez dvadsať miliónov predaných kópií). Takýmito číslami sa výrazne odlišujú od ostatných zástupcov NWBHM.

Na Slovensku sa DEF LEPPARD doposiaľ predstavili jediný raz – 15. októbra 1996 v žilinskej športovej hale v rámci SLANG World Tour. Uplynulo dlhých osemnásť rokov a skupina nás naďalej obchádza, keďže ani v itinerári súčasného turné sa žiadne slovenské mesto nenachádza (ani rakúske a maďarské). Nezostáva teda nič iné, len sa za DEF LEPPARD vypraviť do Českej republiky. Spomienky na október 1996, ale aj záznamy z neskorších vystúpení, ma len utvrdzujú v tom, že si ich nesmiem nechať ujsť.

22. mája ich môžete vidieť v ostravskej ČEZ Aréne a o deň neskôr v pražskej O2 Aréne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *