Odpočívaj v pokoji, Scott Weiland

,,Si len taký veľký, aké veľké sú tvoje skúsenosti.“ – Scott Weiland

 

On rozhodne veľký bol. Len včera, 3. decembra 2015, sa svet dozvedel hroznú správu. Scotta Weilanda našli mŕtveho v jeho karavane, keď bol počas turné s kapelou v Minnesote. Iba štyridsaťosemročný americký spevák a textár zomrel počas spánku.

Taylor Momsen: ,,Rock and Roll dnes v noci stratil dušu.“

Scott Richard Kline sa narodil 27. októbra 1967 v Santa Cruz v Kalifornii. Priezvisko sa mu zmenilo, keď si ho vo veku päť rokov adoptoval nevlastný otec David Weiland. Prvú kapelu mal už počas štúdia na strednej škole Edison High School v Huntington Beach v Kalifornii.

Jeho druhou kapelou boli legendárni Stone Temple Pilots, s ktorými dral pódiá v rokoch 1989 až 2013, kým ho nenahradil Chester Bennington z Linkin Parku.

Odpočívaj v pokoji, Scott Weiland

V čase vzniku si hovorili Mighty Joe Young. Existuje niekoľko verzií príbehov, ako sa členovia spoznali. Najznámejšia je tá, že Scott a basgitarista Robert DeLeo sa prvýkrát stretli na koncerte Black Flag v kalifornskej Long Beach v roku 1985. Rozprávali sa, zistili, že toho majú veľa spoločného a napokon vyplával na povrch aj fakt o ich priateľke – obaja randili s rovnakou ženou. Nakoniec sa s ňou obaja rozišli a spoločne s dvomi Weilandovými kamarátmi z detstva (Corey Hicock – gitarista, David Allin – bubeník) o dva roky neskôr založili kapelu. Hicock a Allin však boli po čase vymenení za DeLeovho brata Deana a Erica Kretza. Potom už bola zostava pevná až do roku 2013. V súčasnosti však už s nimi nie je ani Bennington.

V roku 1992 už ako Stone Temple Pilots vydali svoj prvý album, ktorý im priniesol prvé miesto v rebríčku časopisu Rolling Stone. O dva roky neskôr vyhrali Grammy a tým sa dostali viac do povedomia fanúšikov.

Fred Durst: ,,Scott Weiland, melodický muž. Ak to nedokážeš zaspievať ty, potom nikto.“

Odpočívaj v pokoji, Scott Weiland

Ďalším Scottovým počinom boli Velvet Revolver, kvôli ktorým ho pozná ešte viac ľudí. Hoci nebol prvou voľbou na speváka tohto projektu niekoľkých ex členov Guns N‘ Roses, ukázal sa ako dobrý výber.

Počas svojej krátkej existencie s prestávkami sa Velvet Revolver preslávili. Zostava (Slash, Duff McKagan, Matt Sorum a Dave Kushner), ktorá stála po Weilandovom boku, z neho automaticky urobila väčšiu legendu, ako bol dovtedy, ak to vôbec bolo možné.

Scott sa do Velvet Revolveru dostal vďaka Duffovi. Poznali sa spolu z telocvične.

Okrem Stone Temple Pilots a Velvet Revolver bol Scott aj členom kapiel ako The Wildabouts (Weilandova sólová kariéra) či Art Of Anarchy. Spev však mal rád už ako dieťa. Na vianočných besiedkach vždy skončil ako ten, kto spieval sólo.

Počas rokov, kedy žil v Ohiu a nie v Kalifornii, sa mu stala traumatizujúca vec. Keď mal dvanásť rokov, znásilnil ho jeden zo stredoškolákov a prinútil ho o tom mlčať. Nakoniec však prehovoril.

Scott bol neslávne známy aj svojou drogovou minulosťou. Istý čas dokonca strávil vo väzení a na odvykačkách. Drog sa už však nedotkol niekoľko rokov.

Joel Madden: ,,Odpočívaj v pokoji, Scott. Hudba dnes v noci plače.“

Randy Jackson: „Odpočívaj v pokoji, Scott Weiland. Hrával si s najlepšími a tak sa na teba bude aj pamätať. Bol si skutočná rocková hviezda.“

Svet prišiel o ďalšiu rockovú ikonu, na ktorú sa určite nikdy nezabudne a budú o nej vedieť aj budúce generácie milovníkov tvrdej hudby. Odpočívaj v pokoji, Scott Weiland.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *