Nový Sabaton už v auguste

Pred niekoľkými dňami švédski generáli SABATON armáde fanúšikov ukázali niečo, na čo sa už dlho čakalo. Konečne je známe, ako bude vyzerať obal nového albumu, ale aj dátum, kedy sa dostane do obchodov.

 

Naposledy sme sa novinky od týchto borcov dočkali v roku 2012. Niesla názov Heroes. Tento rok sa vracajú späť do štúdia, aby už čoskoro mohol svetlo sveta uzrieť v poradí ôsmy štúdiový album. Novinka sa bude volať The Last Stand a vyjde 19. augusta. Producentom bude Peter Tägtgren.

 

O čom z histórie sa poučíme tentokrát je zatiaľ záhada. Okrem dátumu, prebalu a niekoľkých povrchných informácií totiž ešte pätica nič viac neprezradila. Skalní fanúšikovia však podľa kresby obalu už začínajú špekulovať, o čo pôjde tentokrát. Grafické dielo urobil dlhodobý spolupracovník skupiny Peter Sallai.

Nový Sabaton už v auguste

Ide o zaujímavé umelecké dielo, v popredí  ktorého je tradične vojak. No nielen on zaujme. Pozornosť si viac vypýtajú postavy za ním. Podľa dvoch z nich ľudia tipujú, že sa tentokrát dianie bude uberať smerom ešte o niekoľko storočí dozadu, a to priamo k Termopilám. Teóriu podporuje aj samotný fakt fotografií uvrejnených kapelou, kde sú na výlete práve v Termopilách.

 

Okrem týchto dvoch chlapíkov udrie do očí i niekto, kto by mohol byť Džingischán alebo niekto jemu veľmi podobný. Pri bližšom pohľade v opare oblakov na pravom okraji rozoznáte kúsok obrysu stavby, ktorá by možno mohla byť Veľkým čínskym múrom. Alebo ak nie, potom by mohlo ísť o hradbu niektorého z veľkých antických miest. Zatiaľ nikto ale neuvažoval, čo by mohla znamenať loď na ľavej strane, ktorá sa rúti po rozbúrenom mori. Zrejme by však mohla byť súčasťou grafiky k Termopilám.

 

Posledným kusom grafickej skladačky je okrídlený jazdec na koni. Práve ten je zatiaľ pre veštkých najväčšou záhadou, keďže nikto presne nevie určiť, k čomu by sa dal zaradiť. No nepripomína tak trochu bájneho Persea? Len akoby trochu došlo k modifikácii alebo k mýľke a namiesto okrídleného koňa Pegasa mal krídla samotný hrdina? Alebo je to niekto úplne iný? Zrejme sa rozlúštenie záhady dozvieme až s príchodom albumu.

Samotní Sabaton však už povedali niekoľko slov o tom, na čom momentálne pracujú. Pär Sundström sa vyjadril: ,,Mali sme nápad vykresliť obraz odrážajúci vojakov viacerých dôb reprezentujúcich historické bitky, o ktorých spievame na novom albume. Aj tak to je popis iba malej časti tém albumu. Vždy máme viacero nápadov pre albumy, na ktorých pracujeme. Keďže je nespočetne veľa uhlov pohľadov na vojnu, nápady nám nikdy nedojdú. Cítili sme, že posledný boj je niečo stvorené pre Sabaton. Heroes mal skvelú tématiku a The Last Stand je z rovnakej cesty. Bolo úžasné robiť výskum.“

 

Frontman kapely Joakim Brodén k Pärovým slovám dodal: ,,Koncept posledného boja ma vždy fascinoval a my obaja, ja a Pär, sme tým boli nadšení, takže bolo ľahké rozhodnúť sa.“
 

Kým si budeme môcť vypočuť novú dosku, musíme si počkať ešte niekoľko mesiacov. Ale čakanie sa dá spríjemniť napríklad aj júlovým koncertom Sabatonu v Žiline, kde sa predstavia spolu s Iron Maiden.

 


Použité zdroje:
Foto: teamrock.com, sabaton.net

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *