WARDRUNA – First Flight of the White Raven

WARDRUNA nemá žiadne hranice. Prekračuje čas, jazyk aj hudobné žánre. Nórsky kolektív je celosvetovo obdivovaný pre svoje mimoriadne a autentické javiskové výkony, a tak vás spoločne s WARDRUNA uprostred pandémie a neistej budúcnosti živých vystúpení na jeden taký javiskový výkon pozývame. Ich ambiciózne virtuálne vystúpenie pri príležitosti vydania nového albumu bude zasadené do špeciálne upraveného prostredia, aby WARDRUNA globálne prepojila divákov z celého sveta a priniesla ojedinelý zážitok odvážnym a novým spôsobom.

Táto jedinečná virtuálna show WARDRUNA sa bude konať 26. marca!

First Flight of the White Raven, Wardruna
First Flight of the White Raven, Wardruna

Aj keď žijeme v úplne inej oblasti obklopení inou kultúrou, severská formácia WARDRUNA pripomína, že hlboké korene každého z nás siahajú do minulosti k prírodným duchom trvale prepojeným v komplexnosti vesmíru. WARDRUNA nemá žiadne hranice. Prekračuje čas, jazyk aj hudobné žánre. Einar Selvik, spevák a vrchná persóna súboru, totiž hovorí, že „aj keď to, čo prezentujeme, je severské, naše postupy sú univerzálne, pretože keď sa pozriete do minulosti, všetko je veľmi všeobecné a zároveň večné… všetko je zrodené v prírode, čo je presne to, o čo vo Wardruna ide.”

Obrat človeka k prírode a jej ochrana, pripomenutie tradícií a ich pôvodu, ktoré sú spirituálne nekonečné a nemenné, a samozrejme aj možnosti našej nápravy. „Každý môže byť strojcom zmeny, pokiaľ začne od seba,” hovorí Einar. A na toto všetko po predošlej trilógii Runaljod, čerpajúcej z runovej, proto-nórskej abecedy, nadväzuje nový album Kvitravn (Biely havran), ktorý vyšiel 22. januára.

Albíni medzi zvieratami, či už had, medveď, los, sob, slon, lev či biely havran, čo je od pradávna aj Selvikove umelecké meno (Kvitrafn, pod ktorým kedysi pôsobil aj ako bubeník GORGOROTH), sú pohľadom nordického animizmu (viera v dušu čohokoľvek živého), symbolom nového začiatku, prípadne sprievodcom medzi svetmi. Biely havran by teda, podobne ako naša kresťanská biela holubica, mal symbolizovať nádej, mier a harmóniu, pre ktoré má Selvik opäť niekoľko slov. „Kedysi sa tradíciami žilo, piesne existovali pre každú príležitosť (zrodenie, práca, smrť, lov, boj, atď.) a pritom sa s prírodou bojovalo, často to bol boj o prežitie. My zo západnej spoločnosti sme sa od nej ale už celkom odstrihli, nehľadiac na ľudské väzby. A pritom tento vzťah potrebujeme, lebo sme tu na svete súčasťou niečoho väčšieho.”

Einar Selvik
Einar Selvik

Unikátny nórsky súbor, preslávený aj tvorbou hudby pre seriál Vikingovia alebo spoluprácou s Aurorou, ktorý v Prahe vypredal Veľkú Lucernu mnoho týždňov vopred, alebo vystúpil na vypredanom festivale Brutal Assault, hrá nezaraditeľnú hudbu. Pokúsime sa ju definovať ako primordiálny ambientný folk a pohanské etno, k čomu využíva aj široký výber severských nástrojov vrátane tých historických a rovnako aj prírodných zdrojov zvuku (stromy, kamene, kosti, voda, oheň) so vzletnými vokálmi, často spojenými do viachlasu. Akoby ich spirituálna hudba skutočne komunikovala so skoro zabudnutými božstvami a odhaľovala prírodné energie a sily, ktoré nás ďaleko presahujú a sú ‘scivilizované’ mimo nášho vnímania.

A nakoľko nový album je na svete a koncerty sa konať nemôžu, radi by sme vás spolu s WARDRUNA pozvali na ich virtuálne vystúpenie First Flight of the White Raven, ktoré nepochybne sľubuje nečakaný a povznášajúci zážitok, ktorý budete môcť opakovať on-line po dobu 48 hodín od jeho uskutočnenia.

WARDRUNA ale nestojí len na ospevovaní minulosti. Súčasťou ich tvorby je síce dôkladný výskum a seriózne štúdium tradícií a minulosti, zámerom však nie je kopírovať a znovu vytvárať hudbu minulosti. Naopak, v duchu Bieleho havrana ponúka východiská, v ktorých sa spájajú nové myšlienky, dávne nástroje a metódy v tvorbe novej hudby a ktoré v nadväznosti na súčasnosť a minulosť hľadajú rovnováhu, teda požadovanú nádej, mier a harmóniu. A vy môžete byť pri tom a 26. marca symbolicky spolu s WARDRUNA môžete vypustiť toho svojho kvitravna a započať vlastnú cestu zmeny.

FB event: https://www.facebook.com/events/690460074917077
Predpredaj: https://wardrunashop.com/?ref=ObscurePromotion

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *