Národ sobě – kultura tobě

Národné divadlo zažije najväčší koncert v dejinách. Zo šiestich rôznych scén zahrá 40 kapiel. ČT art prináša koncert divákom v priamom prenose.

Národné divadlo sa na jeden deň premení na festival českej kultúry. Stane sa tak v rámci unikátneho koncertu Národ sobě – kultura tobě, iniciovaného usporiadateľmi hudobnej akcie Metronome Prague. Odohrá sa v sobotu 27. februára, kedy sa na jeho pódiách objaví viac než 200 rôznych účinkujúcich. V rámci 3,5-hodinového maratónu živej hudby vystúpia kapely Chinaski, Lucie, Jelen, Mig 21, Monkey Business, P.S.H., The Atavists, Wohnout, DJ Roxtar a mnoho ďalších. Zaspievať prídu aj legendy Michal Prokop, Ivan Hlas alebo napríklad aj Jana Kratochvílová. Lucie vystúpia s Orchestrom Národného divadla a diváci sa môžu tešiť na ďalšie netradičné spolupráce interpretov naprieč žánrami a vekovými generáciami. Okrem spevákov a kapiel vystúpia tiež herci a balet Národného divadla, Laterny Magiky, zapojí sa napríklad aj Signal festival. Priamy prenos koncertu Národ sobě – kultura tobě uvedie stanica ČT art. Otvorenie akcie uvidia diváci aj na ČT1.

Národ sobě - kultura tobě
Národ sobě – kultura tobě

„Česká televize na pandemii zareagovala téměř ihned. Za necelý rok od vypuknutí koronavirové krize jsme odvysílali více než sto přímých přenosů divadel, koncertů a tanečních i hudebních vystoupení. Koncert Národ sobě – kultura tobě je dalším příspěvkem. A je unikátní v tom, že jsme se jako organizátoři spojili s dalšími významnými hráči na kulturní scéně a podařilo se nám vytvořit projekt, který na obrazovkách nemá obdoby. Tolik českých umělců pohromadě se totiž jen tak nevidí ani na těch největších tuzemských festivalech,“ hovorí generálny riaditeľ Petr Dvořák.

V súčasnej chvíli sú už prípravy v plnom prúde. Celkom sa sily rozhodlo spojiť viac ako 200 účinkujúcich, ktorí sa poslednú februárovú sobotu objavia v 40 rôznych, nielen hudobných zoskupeniach, na šiestich improvizovaných pódiách v historickej budove Národného divadla. Dokážu tak, že aj v týchto ťažkých časoch chcú tvoriť a predovšetkým baviť svojich divákov. Tí sa môžu tešiť na 3,5-hodinový maratón kvalitnej zábavy, ktorý bude pripomínať multižánrový hudobný festival. Tomu, že pôjde o skutočný unikát, jasne naznačuje aj fakt, že mnoho umelcov vystúpi v naozaj netradičných spojeniach. Jasným dôkazom bude napríklad partia raperov PSH, ktorú odprevadí balet Národného divadla alebo napríklad spevák Michal Prokop po boku alternatívnej speváčky Never Sol.

Všichni, kteří koncert Národ sobě – kultura tobě nebo vlastně festival připravujeme, se těšíme na publikum naživo. Ještě to nejde, tak zveme na živý koncert, kterým potěšíme diváky v přímém přenosu v televizi. Přichystali jsme hudebně, ale i pohledově naprosto unikátní koncert, jaký se v prostorách historické budovy Národního divadla ještě neodehrál. Velký dík za tříapůlhodinový maratón patří všem, kteří se do přípravy zapojili. Rychlá koprodukční dohoda s Českou Televizí a následně i jasné rozhodnutí ze strany Generali České Pojišťovny o podpoře umožnily divákům i účinkujícím zkrátit pauzu, kterou kulturní scéna zažívá. Poděkování patří i hlavnímu partnerovi koncertu České Spořitelně, která nadále zůstává podporovatelem kulturních aktivit, režiséru Vítu Bělohradskému, který připravuje výslednou show a Petru Blažkovi, se kterým spolupracujeme na hudebním programu a všech překvapivých i mezioborových spolupracích, které v premiéře diváci uslyší a uvidí na ČT art v sobotu dvacátého sedmého února. Zapojeno je spoustu skvělých lidí, kteří poslední dva měsíce na akci pracují,“ vysvetľujú David Gaydečka a Martin Voňka, organizátori z festivalu Metronome. „Věřím, že česká kultura vyjde z koronakrize posílena a před své diváky se vrátí v nejrůznějších formátech v nejlepší formě,“ dodáva riaditeľ Národného divadla Jan Burian.

Václav Neckář
Václav Neckář

Za mesiac od prvotnej myšlienky sa tvorcom podarilo osloviť desiatky umelcov, ktorým súčasná doba nedovoľuje vystúpiť naživo a vytvorili tak unikátny program, ktorý spojí umelcov naprieč žánrami aj profesiami. Večerom Vás prevedú Ondřej Cihlář a Petr Prokop z divadla VOSTO5. V koncertné pódium sa premení nielen hlavné javisko, ale aj foyer divadla, balkón alebo maskérňa. Po boku spevákov a kapiel vystúpia tiež herci a balet Národného divadla, Laterny Magik, zapojí sa napríklad aj Signal festival.

Generálnym partnerom koncertu Národ sobě – kultura tobě je Generali Česká pojišťovna.

Naše pojišťovna je s kulturním děním spjata již od svého vzniku v devatenáctém století, kdy Česká vzájemná pojišťovna, přímý předchůdce naší pojišťovny, vyplatila na obnovu Národního divadla po požáru téměř tři sta tisíc zlatých. To, že se koncert na podporu české kultury koná právě v Národním divadle, je tak pro nás více než symbolické. V Generali České pojišťovně máme velkou radost, že můžeme podpořit tak významnou, a především skutečně v dnešní době potřebnou kulturní akci. Posláním naší pojišťovny je pomáhat v těžkých situacích a být celoživotním partnerem našich klientů. To jsme dodržovali v minulosti a dodržujeme to i nyní,“ uzatvára generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Generali České pojišťovny Roman Juráš.

Hlavným partnerom koncertu je Česká spořitelna. „Česká spořitelna dlouhodobě podporuje českou kulturu a pomáhá jí i v této složité době. Mezi naše partnery patří festival Metronome, který je zároveň organizátorem koncertu Národ sobě, kultura tobě. Po boku Colours of Ostrava stojíme již od jeho vzniku. Důležitá je pro nás i hudba klasická, v této oblasti jsme partnerem České filharmonie či jednoho z největších hudebních festivalů klasické hudby Smetanova Litomyšl. Své partnery podporujeme v dobách dobrých i zlých. Proto si velmi vážíme možnosti podpořit také českou kulturu jako celek,“ hovorí Tomáš Salomon, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva České spořitelny.

Okrem už spomenutých mien uvidia diváci v priamom prenose kapelu Lucie, ktorá vystúpi s Orchestrom Národného divadla. Mig 21 spojí svoje sily so sólistkou baletu ND Nikolou Márovou a Orchestrom Národného divadla. S nimi sa spoja aj skupiny Chinaski a Jelen, Kapitán Demo, Klára Vytisková s Erikou Starkovou, Michal Šupák so Signal festivalom a iní. Ďalšími interpretmi budú D.Y.K., Ondřej Ruml s Ondřejom Brzobohatým, Bára Poláková s Danom Bártom, Lenkou Krobotovou, Petrou Nesvačilovou a ďalšími kolegyňami z klipu Nafrněná. Hosťom bude aj Vladimír Javorský s triom, Poletíme? spoločne s Davidom Vávrom alebo skupina Noisy Pots s tanečníkmi z Laterny Magiky. Tohtoročný reprezentant Českej republiky na Eurovision Song Contest Ben Cristovao vystúpi akusticky s Karolom Komendom. Kompletný program koncertu je k dispozícii na webe www.kulturatobe.cz.

Na úplný záver pripomíname, že priamy prenos vysiela v sobotu 27. februára od 20:10 program ČT art, otvorenie koncertu naživo odvysiela aj program ČT1.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *