Hidden Orchestra: Creaks

Pražské štúdio Amanita Design vydalo v lete novú puzzle adventúru Creaks. K vytvoreniu soundtracku angažovali Joea Achesona aka HIDDEN ORCHESTRA, ktorý sa vydal po stopách dua DVA a svojho dlhoročného priateľa a spolupracovníka Tomáša Dvořáka (Floex).

Pre samotného Joea išlo o novinku. Cieľom bolo vytvoriť akýsi nekonečný soundtrack, kedy hráči môžu jednotlivé úrovne prejsť niekoľkokrát, a tak museli vzniknúť aj ďalšie hudobné alternácie, opakovanie štruktúr motívov a remixy pôvodných verzií jednotlivých skladieb.

Hidden Orchestra, Creaks
Hidden Orchestra, Creaks

Každá z postáv v hre je reprezentovaná iným nástrojom – napríklad výberom rôznych citár pre hlavnú postavu. Hudba v hre odráža postup v čase v krásnom, ručne kreslenom umeleckom diele hry, a stáva sa tým zložitejší, čím sú hádanky komplikovanejšie,“ prezrádza na úvod sám Joe Acheson.

Joe Acheson, Hidden Orchestra

Hudobná mozaika na Creaks je veľmi rozmanitá a ponúka tvorivý rozlet, ktorý nesie rozpoznateľný rukopis HIDDEN ORCHESTRA. Hudobný kaleidoskop od minimalistických jazzových improvizácií nie len pre sólový klavír, cez rozmanitejšie orchestrácie pre dychové a sláčikové nástroje, až po konceptuálne kompozície hnané v elektronickom podklade. Hudba tak kopíruje herné nástrahy a zložitosť jednotlivých levelov. „Začíname takmer v primitívnom svete, kde je hudba väčšinou tvorená jednoduchými nástrojmi starého štýlu (citary, flauty, bicie nástroje) a niektorými domácimi nástrojmi (laditeľné zvonkohry vyrobené z rozloženého glockenspielu, harfa z krájača vajec). Pokračujeme do gotického a barokového sveta plného zvonov, organov a zborov. Nasleduje klasický svet, ktorému dominujú klavíry a strunové nástroje, máme tu aj elektronický vesmír plný textúr, rytmov, basových liniek a melódií vytvorených na modulárnom syntetizátore, a nakoniec skončíme vo futuristicky temnom a magickom univerze plnom basklarinetu,“ uvádza Joe jednotlivé detaily.

Pre každú úroveň hry vznikali nové verzie, remixy, reverzie. Joe Acheson sa sám niekoľkokrát presvedčil, že ho uvažovanie nad týmto multidimenzionálnym mikrosvetom doviedlo k novým formám kompozičných techník. Využil tiež možnosti softvéru pre vytváranie adaptívnej hudby na základe vloženého základného algoritmu. Vo finále bol zložený hudobný materiál v trvaní cez šesť hodín, z čoho dodatočnými úpravami vzišla ohraničená forma pre vydanie jediného albumu, na ktorom ale participuje aj logika hry Creaks.

K natáčaniu bola použitá celá paleta nástrojov. Joe neváhal pozvať svojich tradičných spolupracovníkov, menovite Poppy Ackroyd a bubenícke duo Tim Lane a Jamie Graham, už spomínaný Tomáš Dvořák (klarinet), Jack McNeill (klarinet, basklarinet), Rebecca Knight (cello), Yvo Ackroyd Acheson (shakers), Ali Tocher (zvonkohra, zither-box perkusie), Su-a Lee (cello) a Phil Cardwell (trúbka).

Joe Acheson, Hidden Orchestra

Soundtrack obsahuje 21 položiek, prvých 15 sa dostalo aj na fyzickú podobu Creaks na double LP a CD. Zvyšných 6 kúskov sa objavilo ako bonusy k stiahnutiu a sú súčasťou celého balíka na všetkých digitálnych platformách. O mastering sa postaral osvedčený Matouš Godík, vydanie tohto počinu tradične zastrešilo vydavateľstvo Minority Records, ktoré s Amanita Design úzko spolupracuje už niekoľko rokov.

Creaks je štvrtý štúdiový album HIDDEN ORCHESTRA, ktorý nasleduje po Night Walks (2010), Archipelago (2012) a Dawn Chorus (2017). Minulý rok éru nahrávky Dawn Chorus uzavrelo vydanie koncertného záznamu Live at Attenborough Centre for the Creative Arts. Za zmienku stojí aj kompilácia Reorchestrations (2015), kde Acheson zoskupil svoje remixy pre spriaznené projekty. Efektná a virtuózna živá show HIDDEN ORCHESTRA prešla v priebehu poslednej dekády desiatkami zemí, kde odohrali stovky koncertov s premenlivou zostavou hosťujúcich hráčov za použitia pútavých vizuálnych efektov.

Kam sa pozrieť ďalej?

YouTube: https://youtu.be/YgBaf3onLWs
Multilink alba: https://lnk.to/Creaks_OST
Album v MP3: http://bit.ly/Hidden_Orchestra_Creaks
www.minorityrecords.com/cz/releases/creaks-soundtrack
www.hiddenorchestra.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *