Druhý mesiac v roku ovládne Chlad

Hrajú hudbu, ktorej sa v našich a českých pomeroch venuje len minimum kapiel, takže už len samotné hranie doomu zo starej školy robí z kapely CHLAD jedných z mála.

Kapela vznikla v roku 2017 v českom meste Frýdlant nad Ostravicí pôvodne ako bočný projekt VIRTUAL VOID, čo je formácia s koreňmi siahajúcimi až do roku 1995, avšak posledných pár rokov nevyvíja žiadnu aktivitu. CHLAD je na tom presne opačne. Prvé koncerty už mali mať dávno za sebou, ale kvôli prerušeniu živých vystúpení prakticky po celom svete stále čakajú. V oblasti nahrávania a vydávania hudobných nosičov je kapela omnoho ďalej. Po LP a MC formátoch konečne nastal čas aj na full CD MMXX – MMXVIII, ktoré zahŕňa celý doterajší skladateľský proces kapely – preto tie rímske číslice v názve albumu. Konkrétne ide o nahrávky Hvozd (2020), Chrám bolesti (2019) a Chlad (2018). Všetky skladby sú nanovo zremastrované špeciálne pre formát CD.

„Odkaz v doom metalu je jasný. Praotcové BLACK SABBATH vytvořili obrovský kult a bezednou studnici inspirace, která se léta rozvíjí a větví. Vše podstatné už tu sice vymyšleno bylo, ale každý další následovník do toho přece jen dá i něco ze sebe a ten styl něčím novým obohatí. Pokud to teda není vyloženě někdo, kdo využívá svůj talent pouze k tomu, aby zdařile kopíroval. Určitě se tady hodně dbá i na tradicionalismus, ale to podle mě není vůbec ke škodě. Já bych to vlastně ani jinak nechtěl,“ vysvetľuje basák Petr „Sekersson“ Švrček, ktorý vznik CHLAD inicioval.

Ak sa rozhodnete dať šancu hudbe kapely CHLAD, prenesiete sa naspäť v čase… a to výrazne. Tak ako vo VIRTUAL VOID, ani v CHLAD nie je old school žiadna kalkul. Bubeník a spevák Milan je už po päťdesiatke a podľa slov spoluhráčov je to „stará škola se vším všudy“, Sekersson s gitaristom Georgom to majú podobné, aj keď sú o niečo mladší. Celkovo je im undergroundový prístup najbližší a CHLAD funguje presne týmto spôsobom.

Album MMXX – MMXVIII vyjde 20. februára spoločne s 98. číslom časopisu Pařát. Ďalšie informácie o albume prinesieme už čoskoro.

Ako zohnať Pařát spolu s albumom Chlad, nájdeš tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *