November prinesie do Bratislavy Rock Operu Praha – preložené na apríl

Počuli ste už o ROCK OPERE PRAHA? Pokiaľ nie, teraz už o nej budete vedieť. A nielen rečami, keďže tento projekt 13. novembra vytiahne aj mimo hranice domovskej krajiny, aby dokonalý operný zážitok ponúkol i Slovensku prostredníctvom predstavenia v Bratislave.

 

AKTUALIZÁCIA: Predstavenie bolo z technických príčin preložené na 17. apríl 2019.

 

Teraz si zrejme hovoríte, o čo vlastne ide. Teda, ak nie ste fanúšikom divadla, prípadne opery. Avšak Rock Opera Praha je niečo úplne iné, nové, jedinečné, čo nenájdete nikde inde. Počiatky vzniku hudobného súboru sa začínajú písať v roku 2004, kedy sa začína formovať, ale až v roku 2012 dostáva súčasné pomenovanie Rock Opera Praha.

 

Prvé dielo z dielne projektu prišlo na svet v roku 2006 a bola ňou Sofoklova Antigona, ktorej prvé predstavenie najskôr ani neprebehlo v divadle, ale v kongresovom centre. Pravej premiéry sa hra dočkala o dva roky neskôr a stala sa plnohodnotnou súčasťou divadla.

 

V roku 2009 je uvedená hra Oidipus Tyranus, voľný predchodca Antigony. Oidipus však nie je hraný už nikde v divadle, ale priamo v Rock Opere Praha, teda v budove, ktorú súbor získal práve na tieto účely a kde sa priamo vo vnútri nachádza amfiteáter. Postupne do repertoára pribúdali a pribúdajú ďalšie hry ako klasicko-etnická opera Bardö Thodol (2010), metalová opera 7 proti Thébam (2013), Romeo & Julie (2013), Faust (2014), Anna Karenina (2015), Proces, Malý Princ (2017), horror opera Vymítač (2018) či na koniec tohto toka pripravovaná hororová opera Frankenstein.

 

Autormi všetkých opier, či už rockových, jednej metalovej a aj tej hororovej, sú huodbný skladateľ, klavirista, producent a vydavateľ Milan Steigerwald a speváčka, skladateľka, textárka, hlasová pedagogička, architektka, publicistka, zakladateľa a riaditeľka Rock Opery Praha Pavla Forest.

 

Čo sa týka tímu tvorcov, ten tvoria Milan Steigerwald (autor hudby, producent), Pavla Forest (libreto, texty, hudba), Roman Štolpa (réžia), Tereza Georgievová (choreografia), Zuzana Offenbartl Dovalová (choreografia), Michaela Fišerová (grafika, komiks), Linda Fait (grafika), Lucie Konopníková (kostýmy), Vladimír Neubeuer (lightdesign), Hana Poršová (maskérka), Andrea Šebek Procházková (asistentka réžie), Jan Bouša (manažment), Luboš Vayhel (inspice).

 

Hercov/spevákov majú v ponuke veľké a kvalitné množstvo (napríklad Jana Toužimského z Arakainu, Viktora Dyka, Pavlu Forestovú, opernú a muzikálovú speváčku Michaelu Gemrotovú, víťaza druhého ročníka českej SuperStar Vlastimila Horvátha, Leška Semelku, Richarda Scheuflera sr., Milana Steigerwalda, Kamila Střihavku, bývalého českého reprezentanta v rímsko-gréckom boji Jiřího Šveca, Jiří Valeš a ďalší), takže si vedia všetko prispôsobiť každej hre. My si neskôr zmienime aspoň tých, ktorí hrajú v hre, čo súbor predvedie v Bratislave. Treba však podotknúť, že hoci je všetko zamerané hlavne na divadlo, prebehlo aj niekoľko koncertých vystúpení projektu na rôznych festivaloch na domácej pôde. A že ide naozaj o niečo extra dokazuje aj fakt pozvánok do zahraničia, napríklad do USA, Nemecka či Južnej Kórey.

 

Čo sa týka predstavenia v našich končinách, v bratislavskom Istropolise 13. novembra súbor odohrá prvý diel antického cyklu s názvom Oidipus Tyranus, ktorého pokračovateľmi sú 7 proti Thébam a Antigona, ktorých by sme sa tiež mohli u nás dočkať už čoskoro.

 

Dej rockovej opery Oidipus Tyranus nás privádza do starogréckych Téb. Bájny hrdina Oidipus (Ján Toužimský) v nich potom, čo zvíťazil nad zlou speváčkou hádaniek Sfingou, dlho a slávne vládol. Teraz ale musí opäť hľadať riešenie, ako zbaviť mesto moru. Bohovia mu svojou veštbou napovedia: za všetko môže zločin a krvismilstvo páchané v meste.

Sám Oidipus vyriekne ortieľ pre vraha: „Vyhnanstvo!“ a vedie pátranie. Osud mu postupne odkrýva svoj dávny zámer hrozivo a neúprosne. Náš hrdina zistí, že sa v snahe vyhnúť zlej veštbe nič netušiac vracia do svojho rodiska. V obrane seba samého si pred bránami Téb nevedomky zabil otca, kráľa Laia. Pastier, ktorý sa jediný zachránil z Laiovej družiny, ho potom spoznal, ale zo strachu nikomu v meste nič nepovedal.

Oidipus bol ako premožiteľ Sfingy zvolený za kráľa Théb a patrí mu ruka kráľovnej Iokasté, vdovy po mŕtvom Laiovi. Tým zaklapne ďalšia pasca osudu. Oidipus sa nič netušiac ožení s vlastnou matkou a splodí s ňou 4 deti – dcéry Antigonu a Ismenu a synov Polyneika a Eteokla. Všetko by ale zostalo utajené, keby v zlosti Oidipus neobvinil vševedúceho veštca Teirésia zo zrady a spolčenia sa so švagrom Kreonom a nedonútil ho povedať pravdu. Oidipova pýcha a hnev tak bola ďalšou osudovovou chybou a príčinou jeho vlastného pádu. Korintský posol nakoniec dosvedčí, že bol Oidipus adoptovaným synom jeho pána, ktorého ako dieťa z ľútosti zachránil.

A tak Oidipus v snahe prospieť svojmu ľudu odhalí vlastné krvismilstvo, incest a otcovraždu. Oslepený vlastnými rukami odíde do vyhnanstva. Odvšadiaľ je vyháňaný ako štvanec. Nakoniec smie zostať až do svojej smrti v olivovom háji na Kolóne v blízkosti Atén, ale o tom už je druhý diel antického cyklu, metalová opera 7 proti Thébam.

Obsadenie, ktoré v prípade choroby niektorého z hercov/spevákov alebo iného dôvodu môže byť zmenené, je zatiaľ určené:

Oidipus (kráľ thébsky): Jan Toužimský – spevák kapely Arakain
Apollón (boh Slnka): Kamil Střihavka
Kreon (Oidipov švagor): Viktor Dyk
Iokasté (Oidipova manželka): Pavla Forest
Antigona (Oidipova dcéra): Žántí (alt. Linda Fait)
Isména (Oidipova dcéra): Daniela Gildenlöw Langrová
Moira (bohyňa Osudu): Miroslava Časarová
Hádés (boh Podsvätia): Petr Opava
Láios (Oidipov otec): Petr Dopita
Teirésias (veštec): RAVEN
Mantó (veštica): Aneta Aberlová
Thanatos (smrť): Tereza Georgievová
Posol: Josef Šutar
Sfinga: Zuzana Dovalová
Nymfa: Linda Mikolášková
Pastier: Michal Cerman
Strážca: Petr Semerád
Oidipus v vzpomienke: Miloslav Kočí
Thébania: Šáren Makovcová, Adriana Pítrová, Jana Jiroušková, Andrea Šebek Procházková
Thébske deti: David Lapčák, Nikola Lapčáková

 

Tvorcovia: Milan Steigerwald (hudba), Pavla Forest (libreto), Roman Štolpa (réžia), Tereza Georgievová (choreografia), Lucie Konopíková (kostýmy), Pavla Forest (scénografia), Linda Fait (projekcia), Michaela Fišerová (grafika), Vladimír Neubauer (svetlá a svetelná réžia), Ondřej Martínek (zvuková réžia), Hana Poršová (masky a make up), Eva Petrášková (asistent réžie), Jana Eichlerová (rekvizity a javisková technika), Adriana Pítrová (garderóba), Tomáš Kopečný (styk s médiami), Luboš Vayhel (incipient)

 

Ako vidíte, rozhodne sa je na čo tešiť a pozerať, preto pokiaľ máte radi vysoké umenie, potom by ste si určite nemali nechať ujsť jedinečnú príležitosť vidieť ho u nás v rockovom šate. A to aj v prípade, že nie ste fanúšikom klasickej opery, lebo toto je úplne iná káva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *