Nočné mory Six Feet Under

Hlboká tma, neznesiteľné ticho a ťažký vzduch, len slabo svetielkujúci displej mobilu odhaľuje stiesnený priestor z nahrubo ohobľovaných fošní z medzier, z ktorých sa sypú zrnká piesku. Zase je to tu, ale pre úder do mozgovne si človek nič nepamätá. Znovu v podobnej situácii ako pred pár rokmi, zaživa pochovaný šesť stôp pod zemským povrchom. A zase je to pomsta Chrisa Barnesa, ktorého tvorivá nálepka je na súčasnej forme death metalu viac než patrná, či už v kresbe postupov, striedania rýchlejších scén a pomalších výjavov a aj v surealistických narážkach v textoch, ktorými sú jednotlivé tracky prešpikované. Ako na potvoru mi tento bývalý kanibalský mäsiar vložil do iPhonu svoju novú nahrávku v podobe dosky Nightmares Of The Decomposed, a tak mi nič iné neostáva, ako len začať útrpný vnem jeho najnovšej tvorby, ktorý následne prechádza do hrôzostrašnej nočnej mory tak, ako moje fyzické telo vykazuje postupné známky rozkladu a hniloby.

No, nič proti tomu, má to obsah, formu aj myšlienku, ale? Muzikálne je to jedna z tých priemerných dosiek SIX FEET UNDER, i keď obsahuje aj svetlé momenty, ale ako celok stojí za amputovaný hnát.

Nočné mory Six Feet Under

Mäsiarsky artwork inak priemerného albumu.

Každopádne je to potvrdenie ich spätného kurzu vo vývoji tvorby, ktorá sa čím ďalej tým viac obzerá do minulosti a do iných zákutí podobných metalových subžánrov. Klasický mix agresie, smrteľného riffovania a regresívneho pohľadu sa definitívne mení na dospelácky, premyslený, sofistikovaný tvar, ktorému svojím čiastočne degradovaným vokálnym prejavom šéfuje Chris Barnes so svojou štvorhlavou beštiou. Každopádne si udržali typické znaky svojho rukopisu, aj keď trochu ubrali na rýchlosti, ale vždy si človek môže vychutnať aj oldskulovejšie poňatie death metalu s jasnou nadväznosťou na vlastné staršie dosky, ale s modernejším vyznením a skvelým soundom. Niektoré výborne napísané pasáže šikovne hľadajú a aj nachádzajú ikonické a veľmi štýlové momenty starej školy, ale aj objavujú nové zákutia, kam by sa v budúcnosti mohol tento agresívny subžáner uberať. Chris Barnes je už v súčasnosti epigónom a v spojení so starým parťákom z Cannibal Corpse – gitaristom Jackom Owenom – by sa dalo čakať, že takúto priemernú dosku nemôžu ponúknuť. Kanibalský „řezník“ z umlátených deväťdesiatok v podstate za svoju kariéru vyslovene zlý album nenahral, ale všetci sme boli v očakávaní niečoho výraznejšieho.

Žiadne blbé „intro“, ale hneď sa ide na vec, a to vražedným rýchlym tempo úvodnej Amputator, čo mi v horizontálnej polohe robí ťažkosti s headbangingom, a tak aspoň v rytme vyškrabujem polámanými nechtami zárezy do veka truhly. Tradičný old skulový deathík mi za iných okolností robí dobre, ale teraz?… kua … Pripomenie to klasické čísla kanibalských mäsiarov, inak nič moc. … pozvoľný akord s fade outom prechádza do pomalšie riffujúcej Zodiac, ktorá si berie na paškál sludgeovú scénu a mne pri nej chodí myšlienka premeny na živoriacu mŕtvolu.. ako asi chutí šedá mozgová kôra?… xiixi… Album je modelovo a štýlovo nejasný, ale snaží sa do odkazu klasickej smrteľnej scény začleniť aj nejaké nové prvky, a to robia presne v tejto kompozícii. Aj tu na tomto opuse to občas zaškrípe, prekročí sa miera tolerancie, ale klasickým smrteľným headbangerom bude však vadiť prevažujúca strednotempová rýchlosť a zmena jeho charakteristického záhrobného murmuru k akémusi priškrtenému chropotu, ktorý sa v určitých momentoch stáva otravným. V The Rotting či v Death Will Follow sa zase snažia na krátkej ploche utriediť ten povestný lomoz, škripot, chropot a bezhlavý treskot do novších tvarov s akýmsi strednotempový drajvom. Typický SFU dnešných dní. Nič moc, ale naživo to bude znieť skvelo. Takáto hudba sa v tak malom priestore nedá vnímať, a tak mám kolená a lakte zodraté na kosť. Ďalšie, ako Migraine alebo The Noose sú zmesou agresívnych, jednoduchých a hákovitý riffov a na kosť ohlodaného smrteľného kovu, ktorý sa chvastá vlastným egom, ale s istým druhom humoru. Žiadne stopy po inováciách alebo progresie. Vata, kopec vaty, ktorá by sa zišla ako výstielka toho dreveného spacáku, v ktorom vegetujem. V Blood of the Zombie vykradli tempo, riff aj rytmus z annihilátorského hitu All For You. Úbohé… Časom mi ide hlava z toho puknúť, a tak si ju pre istotu trieskam o drevené zklincované veko, ktoré pomaly ale isto povoľuje a zo škár začína padať voňavý humus. S impotentnou Self Imposed Death Sentence sa dostávam na kobylku svojho vyslobodenia a pri vneme ťažkopádnej Dead Girls Don’t Scream sa bedňa rozpadá a na mňa sa sype čierna zemina v zlovestnom bzučaní Drink Blood Get High. Moju psychiku chytá radosť a ja sa rukami driapem z toho pozemského pekla na povrch. Zadoomané idiomy sa javia v Labyrinth of Insanity a ja zhlboka nasávam čerstvý vzduch, zbavujem sa žltého moču a suchých slín pri záverečnej, rýchlej Without Your Life, ktorá už len tlmene znie zo zívajúcej diery, z ktorej som práve vyliezol.

Tesne po vneme tejto smrteľnej magoriády je človek zmätený a totálne sklamaný, len netuší prečo. Ani s viacdňovým odstupom a niekoľkonásobným počúvaním sa nezačne nič diať, a tak človek konštatuje, že fans zbytočne robia z Barnesa výraznú persónu death metalu. Tento opus má nezameniteľnú (pa)chuť nabubralej americkosti, a tak doporučujem radšej si gebuľu omlátiť o dvere, ako vnímať tento zbytočný materiál…

 

Krajina: USA

Štýl: Death metal, Death ‚n‘ Roll

Minutáž: 43 min 57 sek

Vydavateľstvo: Metal Blade Records

Dátum vydania: 2. október 2020

 

Skladby:

01. Amputator (03:43)
02. Zodiac (02:53)
03. The Rotting (03:15)
04. Death Will Follow (02:51)
05. Migraine (04:20)
06. The Noose (04:29)
07. Blood of the Zombie (03:21)
08. Self Imposed Death Sentence (03:02)
09. Dead Girls Don’t Scream (03:15)
10. Drink Blood, Get High (04:25)
11. Labyrinth of Insanity (04:19)
12. Without Your Life (03:38)

 

Zostava:          

Chris Barnes – vokály
Jack Owen – gitara
Ray Suhy – gitara
Jeff Hughell – basgitara
Marco Pitruzzella – bicie

Moje hodnotenie:

Nočné mory Six Feet Under - 1Nočné mory Six Feet Under - 2Nočné mory Six Feet Under - 3Nočné mory Six Feet Under - 4Nočné mory Six Feet Under - 5Nočné mory Six Feet Under - 6Nočné mory Six Feet Under - 7Nočné mory Six Feet Under - 8Nočné mory Six Feet Under - 9Nočné mory Six Feet Under - 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *