Noc Besov bude mať už svoje dvanáste pokračovanie

4. novembra sa v Banskej Bystrici opäť chystá jediný pohanský hudobný minifestival Noc Besov. Už 7 rokov tradície prinesie pod svojím názvom znova niekoľko zaujímavých a kvalitných kapiel. Ako vždy sa akcia bude konať v Rock klube Tartaros a dátum nie je len tak náhodný. V tomto období boli staré zvyky predkresťanských Európanov venované dušiam mŕtvych. Nie nadarmo sa sviatok „dušičiek“ odohráva v tomto období. My ho budeme sláviť v starom pohanskom duchu nielen hudobným programom. A kto sa na akcii predstaví?

 

Všetky kapely pochádzajú z domácej pôdy alebo od našich susedov, a preto začneme zahraničnou účasťou. Medzi stálicu pagan/folkmetalovej scény patria s istotou moravskí ŽREC, ktorí nedávno vydali svoje nové EP Klíč k pokladum. Samozrejme, nezabudne sa na ich prvý počin Žertva, ktorý budúci rok oslávi 10 rokov od vydania.

 

Ďalšia kapela zo západu bude rakúska blackmetalová formácia NOCTURNE založená v roku 2006, ktorá momentálne vydáva svoj druhý dlhohrajúci album s názvom The Burning Silence pod dobre známym rakúskym vydavateľstvom Talheim Records. Kapela sa vo svojej tematike venuje okultizmu a pohanstvu.

 

Tretím hosťom budú mladí Poliaci VARMIA. Tí sa postupne začínajú etablovať v poľskej pohanskej metalovej scéne s ich zaujímavou progresívnou kombináciou folk/black metalu. Tento rok im vyšiel debutový album Z mar twych.

 

Nasledujú domáce kapely a medzi nimi nebude chýbať už notoricky známa záležitosť ALGOR s ich atmosferickým black metalom a vynikajúcim posledným albumom Hierofánia, ktorý bol venovaný osobe veľkého rumunského religionistu Mircea Eliade. Čo majú spoločné Algor a nasledujúca kapela, ktorá uzatvára line-up? Bubeníka. Miroslav bubnuje aj v momentálne veľmi úspešnej slovenskej kapele MALOKARPAŤAN, ktorá veľmi priamočiarym a svojským štýlom pretavuje temný slovenský folklór a nárečia do oldschoolového ducha raných blackmetalových vôd. Po albume Stridžie dni prichádza tento rok novinka Nordkarpatenland.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *