Nižnú nad Oravou navštívil legendárny Olympic

V piatok, 26. mája, sa v Nižnej oslavovalo. Hornooravské rockové festivaly spoločne slávili výročia. Rockové leto desiate a Orava Rockfest už pätnáste. Tomu organizátori prispôsobili aj celú akciu, ktorá sa konala na miestnom futbalovom ihrisku. Okrem skvelej hudby tu bol prichystaný kútik pre najmenších rockerov, stánok s merchom kapiel, stánky s jedlom a najrôznejším pitím, zaujímavá tombola s atraktívnymi cenami a v neposlednom rade nočná ohňová šou, ktorú predviedlo zoskupenie Eldur či možnosť povoziť sa na silných strojoch s motorkárskym klubom Orava Bears. Ale poďme už k hudbe.

 

Akcia začala o šestnástej hodine vystúpením mladej kapely CROSSBREEDS z Krivej. U tohto folkrockového zoskupenia som už zvyknutý na kvalitné vystúpenia a inak tomu nebolo ani teraz. Traja páni a dve pôvabné dievčatá si pridali do svojej bohatej zbierky ďalší skvele odohratý koncert. To, čo trochu kazilo dojem z ich vystúpenia, bol nie práve kvalitný zvuk. Povedal som si, že to je, bohužiaľ, väčšinou nevýhoda toho hrať ako prvý. Zvukárovi sa ale až do konca ich vystúpenia nepodarilo spraviť zvuk aký by si zaslúžili a tento trend sa niesol, nanešťastie, aj s ďalšími kapelami. Folk rock vystriedal dance metal z Česka. Kapela DENOI mala potenciál rozprúdiť celkom zábavu, avšak priestor pod pódiom v tomto čase ešte viac-menej zíval prázdnotou. Ľudia, ktorí už stihli prísť, sedeli buď pri pive, alebo sa práve prevážali na spomínaných harleyoch.

 

Nasledovalo vystúpenie numetalistov z Turzovky. Meno MAD FREQUENCY je už dlho zárukou kvality a Rudy so svojou partiou skvelých muzikantov to dokázal aj v Nižnej. Ako to už na podobných akciách býva, s postupom času sa začal ako areál, tak aj priestor pod pódiom postupne zapĺňať. A prišla aj ďalšia kapela. Domáca punková zostava THE LAMPIONS to parádne roztočila a doslova zohriala pódium inej skvelej domácej kapele CALIBER X, ktorá okrem vlastných kvalitných progressiverockových peciek prekvapila aj veľmi vydareným coverom skladby Keď sa raz oči dohodnú od kapely Modus. Ako som už spomenul, všetky tieto kapely boli síce skvelé, ale celkový dojem kazil nedotiahnutý, ba až naozaj amatérsky nekvalitný zvuk. K ľuďom, ktorí sedeli ďalej od pódia, sa dostávala iba nezrozumiteľná guľa hluku a tí, ktorí stáli bližšie, si tiež zvuk vôbec nepochvaľovali. Nekonkrétne bicie a úplne pochované gitarové sóla boli najhoršie. Navyše bolo zreteľne vidieť, ako sa aj samotné kapely značne trápia so zvukom na pódiu. Jedni sa nepočuli, druhí ukazovali, že im to tam už píska. Toto bolo skutočne výrazné, ale zároveň, chvalabohu, jediné mínus tejto akcie.

 

Chybu ale netreba hľadať pravdepodobne ani v priestoroch konania, ani v technike, ktorá bola naozaj kvalitná. Prišla ďalšia kapela s vlastným zvukárom a div sa svete, konečne sa dostavil aj kvalitný čistý zvuk. Po metalovom ošiali prišlo totiž to, čo očakávala väčšina osadenstva. Kapela OLYMPIC potvrdila, že sa právom pýši statusom českej rockovej legendy. Už po príchode na pódium charizmatický frontman kapely oboznámil publikom s tým, že aj oni sa prišli baviť, a preto budú hrať tie skladby, ktoré by na ich koncerte očakával asi každý fanúšik a nebudú nás unavovať žiadnymi novinkami. A tak sa aj stalo. Nebolo človeka, ktorý by sa počas vystúpenia Olympicu skvele nebavil. Priestor pod pódiom sa naplnil tak, ako to len areál dovoľoval a kapela festivalovým návštevníkom zabezpečila nezabudnuteľný zážitok, ktorý sa ešte umocnil veľkolepým ohňostrojom po finálnej skladbe Jasná správa. Túto fenomenálnu kapelu vystriedal nemenej ostrieľaný ARZÉN, ktorý ako vždy so sebou priniesol rockovo-ľudovú veselicu, ktorá by určite roztancovala každého, keby to kapele neprekazilo počasie. Asi polovicu vystúpenia intenzívne pršalo, ale napriek tomu sa našli nadšenci, ktorí kapelu nenechali v štichu a so zlepšujúcim sa počasím sa pod pódium vracali ďalší a ďalší. Celý program uzavrela progartrocková kapela KAZACHSTAN z Čiech.

 

Takmer desaťhodinový hudobný program bol organizačne skvele zvládnutý a nedá mi neoceniť aj pár ďalších vecí. Prvou je, že organizátor zabezpečil pristavenie štyroch autobusov, ktoré rozviezli priamo od futbalového ihriska fanúšikov na smery Tvrdošín, Dolný Kubín, Zuberec a Námestovo. Ďalšia vec, ktorá ma veľmi potešila bola, že festival podporoval a propagoval aj iné akcie podobného typu. Všade boli rozvešané plagáty na dolnokubínsky Rockový Záber a na obrazovke na pódiu bežali reklamy na More Than Fest a Orava Fest 2017. V neposlednom rade treba vyzdvihnúť, že celá akcia mala benefičný charakter a zarobené peniaze poputovali na dobrú vec. Len tak ďalej, Orava. 


Použité zdroje:
Foto: Juraj Bednárik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *