Nightwish sa blíži, pozrite si míľniky

Koncert fínskej hviezdy Nightwish sa blíži, už 14. júna sa predstavia v banskobystrickom amfiteátri, aby fanúšikom naservírovali tie najväčšie hity. Prečítajte si o kapele pár míľnikov.

Album Angels Fall First (1997) presadil kapelu len vo Fínsku, ale nie s mimoriadnym úspechom. Oceanborn z roku 1998 bol výstrelom, po ktorom zbystrili svoju pozornosť už státisíce fanúšikov na starom kontinente a v Japonsku. Wishmaster (2000) začal kapelu usadzovať na európsky trón symfonickej hudby a Century Child (2002) utvrdil fanúšikovské rozhodnutie.
Avšak po roku 2004 a albume Once sa zo státisícov oddaných fanúšikov stávajú milióny.

Turné po albume Dark Passion Play musela skupina po dvoch rokoch zastaviť kvôli vyčerpaniu. Dokonca odmietli Metallicu, ktorá ich požiadala o to, aby boli predskokanom na ich turné! A kto si dovolí odmietnuť Metallicu? Len niekto, kto je tak populárny, že mu to neuškodí. 

Nasledujúce turné po albume Imaginaerum bolo opäť dlhé a náročné a kapela prešla veľkou zmenou, ale napriek tomu stále naberala na popularite a koncerty mali mimoriadnu návštevnosť.

Od roku 2002 sa každý vypustený singel stáva hitom. Dokonca ešte aj cover verzia hitu Garyho Moorea „Over Hills and Far Away“ s neuveriteľne úspešným rovnomenným iba minialbumom vykopla Nightwish opäť o niekoľko poschodí vyššie.

Kde sa vlastne ukrýva taká obrovská úspešnosť tejto formácie? Asi to bude viac náhod naraz ako momentálne už prevažujúce marketingové ťahy. Kapela sa po pôvodne folkovom smerovaní preorientovala na rockovú, alebo skôr symfonicko-metalovú. Skrížila veľmi silné elementy, akými boli chytľavé melódie hlavného skladateľa – Tuomasa (klávesy) s obrovskou charizmou sopráno speváčky Tarje Turunen a kombináciu sopránu s agresívnym spevom bagitaristu Marca (paralela s „kráska a zviera“) – a na úspech bolo „zavarené“.

Vypredané koncerty sa od roku 2005 stávajú pre Nightwish skutočnosťou, desiatky milióny pozretí ich klipov a skladieb na kanáli YouTube ich pasujú do pozície megahviezdy. Výmena modly – speváčky Tarje, prekvapivo neuškodí a Nightwish idú neohrozene ďalej.

Album Dark Passion Play (2007) s piatimi (!!!) singlami Eva, Amaranth, Bye Bye Beautiful, Erämaan Viimeinen (v origináli skladba z albumu – Last of the Wilds) a Islander posielajú kapelu na nekonečné turné…
Ďalší album aj preto vychádza až o štyri roky neskôr pod názvom Imaginaerum. Prekvapením v medzičase sa stával aj hudobný soudtrack Imaginaerum – The Score k fantasy filmu, ktorý vzniká ako ukážka ambícií a možností megahviezdy hudobného neba… Aj toto si tak veľká kapela môže dovoliť.
Tak trochu očakávaná výmena druhej speváčky Anette Olzon prebehne šokujúco v priebehu severoamerického turné, ale kapela ju zvládne bez viditeľného zaváhania. Floor Jansen sa stáva najprv koncertným členom kapely Nightwish, ale po pár mesiacoch a skúškou ohňom – náročným turné – ju Nightwish potvrdzuje ako stáleho člena a rozprávka pokračuje ďalej.

Vyzerá to tak, že Nightwish už z trónu nikto nezhodí. Nová speváčka Floor Jansen s prehľadom zaspieva partie svojich predchodkýň, má charizmu a sexappeal a fanúšikovia sa už nevedia dočkať koncertov a albumov.

Banskobystrický amfiteáter už v roku 2003 ukázal Nightwish, že aj tu má prekvapivo mnoho tisíc fanúšikov a zaplnená hala Bôrik v roku 2005 potvrdila, že najlepší fanúšikovia kapely žijú na Slovensku a ako kapela povedala sama, „ešte aj v južnej Amerike“. Avšak merania hluku fanúšikov na celom svetovom turné podľa technikov kapely a aj členov samotných potvrdili, že najhlučnejšie je Slovensko!

Od roku 2005 Nightwish odohrali na Slovensku jediný festival a teraz, v roku 2015 sa presne po 12 rokoch a jednom týždni triumfálne vrátia do Banskej Bystrice, aby naplnili amfiteáter svojimi oddanými fanúšikmi a predviedli megashow, na aké sú ich priaznivci na celom svete zvyknutí. Je sa na čo tešiť. Keby kapela odohrala len single, musela by hrať najmenej dve hodiny a bol by to výber toho najlepšieho? Ani nie, pretože v zásobe je ďalšia várka skladieb, ktoré sú rovnako skvelé, aj keď sa na singel nedostali.

Preto v Banskej Bystrici musí byť každý fanúšik Nightwish povinne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *