Nargaroth znesvätili Bratislavu

Už sa to asi stane tradíciou, že nemecké kapely u nás hrajú zásadne v pondelok. Tak tomu bolo na koncerte Powerwolf a inak to nebolo ani v prípade koncertu NARGAROTH 21. marca v Bratislave, ktorý mali na svedomí Grindex Promotion. Ich historicky prvé vystúpenie u nás si nenechali ujsť čierne duše z rôznych kútov Slovenska. Koncert by sa dal poňať ako jedna veľká čierna omša poskladaná z menších obradov zavŕšená hlavným znesvätením v podaní skoro jeden a pol hodinového setu headlinera. Každá kapela priniesla na pódium svoj malý obrad a k tomu svoje vlastné prvky, ktorými sa odlišovali od ostatných.

 

Prvými znesvätiteľmi boli RAWCVLT, kapela z našej krvi, z mesta Senica, zároveň jediná domáca kapela, ktorá vystúpila na tomto koncerte. Pätica hrajúca raw black metal alebo proste oldschol black z 90. rokov herne asi najbližšie k Nargarothu, ozbrojená bodcami na rukách, warpaintmi, poliati krvou, jeden z gitaristov v kutni s nemeckým krížom na hrudi pripomínal ducha temného križiaka zo záhrobia. Pred bubeníkom sa týčil malý oltár, ktorému dominovala lebka z muflóna a po bokoch srnčie lebky. Nad ňou sa symbolicky týčilo šesť kahancov v svietniku. Kapela ako prvá vystupujúca dostala neľahkú úlohu prebrať k životu zatiaľ len poloprázdnu sálu staticky stojaceho davu. Nakoľko bolo len niečo okolo pol siedmej, tak tu stále bolo relatívne málo ľudí. To ich však nijako neodradilo, celý svoj set riadne valili a pod pódiom postupne pribúdali ľudia. Škoda, že ich set trval niečo len vyše pol hodiny. Kým sa dostala hudba pod kožu, už bol koniec.

 

Setlist: Gloominess, Upheaval, Untitled, Deposed Symbol, 5, 6 (nemajú názov), Cancer

 

Po krátkej prestávke prichádzajú na pódium trolovia z Nórska, spevák Darg v kožušinách s parohami na pleciaciach, gitarista Dunker v kováčskej zástere. Na umocnenie dojmu, že sa naozaj jedná o obludy z lesa použili čierny painting nielen po tvári, ale aj na svoje vypapané, chlpaté telá a nevynechali ani bosé nohy, ktoré tiež starostlivo natreli. Dostávame sa k podstatne melodickejšej časti koncertu. FAANEFJELL, kapela veľmi vzdialene pripomínajúca Fintroll, avšak dovolím si povedať, že ich výkon ma oslovil podstatne viac ako ich kolegov z Fínska pri ich poslednej návšteve Bratislavy. Kapela celý čas v živej gestikulácii komunikovala s publikom. Kým RAWCVLT boli na pódiu statickí, títo sa nezastavili ani na chvíľku. Trocha mi chýbalo, že zvuk huslí išiel iba zo samplu a spevák občas na ne imaginárne zahral. Pod pódiom sa to už celkom slušne napĺňa a v kotli už je viditeľný pohyb ako reakcia na kapelu a jej hru. Platí však to isté ako v prípade prvej kapely – veľmi rýchlo prišiel koniec setu.

 

Setlist:  Her Hersker Kun Troll Og Mørkemenn, Kjøteren Fra Byggvoll, Hedningens Time, Hæx Og Djevel, Sortemannens Skrækk, Fjellfest, Til Kamp

 

Do úplne iných žánrových vôd a úplne inej zemepisnej šírky sa presúvame s thrash/death metalistami CONCEIVED BY HATE zo Salvádoru. Od melodických tónov sa dostávame k surovým riffom pretkaných občasnou dávkou exotiky. Určite však sa nejedná o kópiu Sepultury, kapela si razí vlastný štýl a ide svojou cestou. Trocha som nepochopil význam kláves pri nich, lebo počas celého setu ich vôbec nebolo počuť, navyše tam vôbec herne nezapadali. Žiaľ, k setlistu som sa od nich nedostal napriek ich ochote, keď sa mi ho rozhodli poslať poštou, pri čom mám trochu obavu z reálnosti doručenia, predsa len Kolumbia je dosť ďaleko. Ale odzneli skladby ako Witness Of Decay, Selective Proceationes či At The Gates Of Nowhere, ku ktorej je videoklip venovaný sociálnym témam a odporúčam si ho pozrieť.  

 

K black metalu sa opäť vraciame s kapelou NOCTEM. Predviedli najpresvedčivejší výkon večera spojený s výbornou šou. Posledná krajina, ktorú by som tipoval ako ich domovinu, je Španielsko. Opäť sa vraciame k warpaintom, spevák Beleth svojím vzhľadom aj vďaka kontaktným šošovkám pôsobil vlkodlačím dojmom. Kým počas predchádzajúcej kapely sa sála trocha vyprázdnila, teraz sa opäť počas celého setu napĺňala. Pribudol circlepit pod pódiom. Vyvrcholením ich setu bol krátky obrad, počas ktorého sa spevák oblial krvou a takto hral až do konca. Zneli skladby Divinity Under Seas Of Silence, Acros Heracles Toward či skladba Eidolon so šteklivým videoklipom. Naštastie môžem povedať, že kapela tejto kvality vie zaujať hlavne inak ako týmto klipom a pri tom by mali ostať.

 

Nastáva asi polhodinová pauza, na konci ktorej sa Randalom ozýva skandovanie „Nargarot, Nargaroth!“. Pódium sa zahaľuje do hustej hmly a v zelených, červených a modrých svetlách, ktoré budú dominovať najbližšiu hodinu a pol, prichádzajú na pódium počas intra, v ktorom znel detský hlas. Ash v maske démonického míma (jeho pohyby tomu dokonale zodpovedali) zdraví dav pre neho typickým gestom – spojeným ukazovákom a prostredníkom ukazujúcimi do neba s palcom v pravom uhle pripomínajúcim výjavy v náboženských obrazoch. Ostatných členov kapely bolo vidieť väčšinou len ako siluety v hustom opare. A už sa spúšťa šou. Kapela pôsobila na pódiu trochu odmerane. Spevák nereagoval vôbec na snahu niektorých fanúšikov na podanie ruky. A keď k tomu malo dôjsť zvolil mierne poodstúpenie. Trochu ma zarazila situácia, keď jeden z fanúšikov po tom, čo ho dav vyniesol až na pódium, sa nestihol ani poriadne spamätať a už ho doslova vliekli za golier cez backstage von. Proste kapela jasne dávala najavo, že chce odstup od publika.

 

Niekoľko ľudí sa neskôr vyjadrilo, že očakávali od ich výkonu viac. Dlhé turné a hranie deň po dni si zrejme vybralo svoju daň. Nehovoriac, že spevákovi sa pod maskou asi nedýchalo najkomfortnejsie, čomu nasvedčovalo aj to, že uprostred setu si kapela spravila krátku prestávku. Keď sa po nej vrátili za zvuku sirén, spevák odpálil skladbu Black Metal Ist Krieg a išiel zrazu na sto percent. Celkovo už zvyšok setu nabral iný spád. Počul som aj také konšpirácie, že pod maskou bol niekto druhý. K tomu sa však ťažko vyjadrovať. Čo sa týka konečného hodnotenia ich výkonu, určite nemožno povedať, že by zahrali zle, ten výkon bol vysoko nadštandardný, ale keďže sa jedná o legendu ich formátu, určite tam boli trochu vyššie očakávania prihliadnuc na to, že kapela Noctem nasadila latku veľmi vysoko a tá sa len veľmi ťažko doháňala. Zo skladieb, ktoré odzneli, som zachytil Sommer, Seven Tears Are Flowing To The River, Manchmal Wenn Sie Schläft, Erik či May You Rape The Angels.

 

O fotodokumentáciu sa postarala Alena Červeňanská.


AKTUALIZOVANÉ (26. 3. 2016): Kapely dodatočne poslali svoje setlisty.

Conceived By Hate

Setlist: Selective Procreations Skull, Crush Brigade Devotees Of Death, We Choose Who Suffers, The Profitable Busiines Of Killing, Fuck Off The System

 

Noctem

Setlist: Popol Vhu, Eidolon, Invictus, Cicles Of Tyranny, Arrival Of The False Gods, Absu Dethroned, Oblivion Splint Of destinations, Divine Xib’alb’aň


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *