Nargaroth zahrali omnoho lepšie ako naposledy

Vidieť hrať dve výborné black/deathmetalové kapely v malom klube v jeden večer? Odísť preto v piatok skôr z roboty a cestovať až do Žiliny? A prečo nie? Presne to si povedalo zhruba 230 metalistov, ktorí sa zúčastnili koncertu NARGAROTH, ABSU, HATE a ich dvoch predkapiel 19. mája v žilinskom klube Kolečko. A tak ste už pár hodín pred koncertom mohli sledovať po Žiline sa potulujúce skupiny veselých černoodencov. Tí sa po občerstvení poberali ku Kolečku, kde to o ôsmej večer vypuklo.

 

Túto blackmetalovú akciu netradične odštartovala thrashmetalová kapela. BLOODROCUTED k nám prišli až z Belgicka. Naložili nám poriadny thrashík miestami líznutý death metalom. Hudobne nič nenasvedčovalo tomu, že by mali byť najslabšia skupina, ktorá uvádza akciu. Hneď po ich úvode začali pod pódium prúdiť fanúšikovia. Samozrejme, zaplnilo sa len niekoľko radov, ale aj tak tam bola poriadna mela. Prvý rad tak lomcoval zábranou, že sa netreba čudovať, že do konca večera aj povolila. Po rýchlom sete sa všetci dožadovali prídavku, ale, žiaľ, kvôli času im nemohli vyhovieť. Toto zoskupenie by som ešte niekedy rád videl vystupovať v našich končinách s dlhšou hracou dobou.

Po rýchlom nazvučení nabehli na pódium severania NEKRODELIRIUM zo Švédska. Štvorica hudbníkov má na čele nórsku speváčku Sandrou Stensen, ktorá okrem growlovania bez problémov stíhala obsluhovať aj gitaru. Pri tejto kapele platí to isté ako pri predchádzajúcej – podali výborný výkon. Počas prestávok nechýbalo prihováranie sa fanúšikom či podávanie si rúk. Ľudí už mali pod pódiom o čosi viac, no klub bol ešte stále poloprázadny. Napriek tomu, že tam mohli mať asi 40 až 50 ľudí, už pri takomto množstve bolo v klube riadne teplo. Jedinú ventiláciu tvorila otvorená vetračka okna.

Potom prišli na rad headlineri, čo bolo viditeľné na počte ľudí pod pódiom. Tí sa začali zhromažďovať už počas prestávky medzi kapelami. Okolo desiatej sa na pódium postavili Hate. Táto legendárna kapela nám podáva svoju dávku nenávisti od roku 1990. Jediný pôvodný člen je tam Adam the First Sinner. Okrem neho je stálym členom už len bubeník Pavulon, ktorý prišiel do kapely v roku 2014. Adam celý koncert odstál za mikrofónom s gitarou v ruke. S minimálným pohybom odspieval/odohral celý set, takže väčšina neverbálnej komunikácie zostávala na pleciach sezónnych členov kapely. Basák Apeiron s výzorom zombie celý čas živo gestikuloval a škeril sa na fanúšikov. Dopĺňal ho gitarista Domin.

 

Kapele tesne pre začiatkom turné vyšiel nový album Tremendum. Nečudo teda, že prvé tri skladby Asuric Being, Into Burning Gehenna a Sea Of Rubble pochádzali práve z neho. Potom sme si skladbou Erebos pripomenuli rovnomenný, v poradí ich siedmy album z roku 2010. Skladba Alchemy Of Blood pochádza zas z predposlednej nahrávky Solarflesh: A Gospel Of Radiant Divinity. Posledné dve skladby – Hearts Of Steel a Walk Through Fire – boli opäť z novinky.

Predposlednou kapelou boli Absu. Pre týchto Američanov je to v poradí druhé vystúpenie v našich končinách a ešte ich uvidíte na koncerte Obituary a na Gothoome. Odetí v roztrhaných kostýmoch predvádzajú špecifickú zaujímavú šou. Ich vokalista je zároveň aj bubeník, takže prvé skladby odbubnoval a odspieval za výdatnej pomoci Ezezua, basáka kapely. Potom predal štafetu a ujal sa len mikrofónu, pričom svoj prejav umocnil niečím, čo vyzeralo ako tanečno-zaklínacie pohyby. Pod pódiom im to tak isto vrelo a nechýbali ani circle a mosh pity. Niekoľkokrát sa pár fanúšikov ocitlo aj vo vzduchu na vlne rúk. Klub bol už riadne plný a ľudia sa kúpali vo vlastnej šťave. Ale nikomu to neprekážalo. Všetci si to náramne užívali. Zo skladieb odzneli aj Stone Of Destiny či Pillars Of Mercy. 

Po polnoci konečne prišli na rad NARGAROTH a klub sa zas o niečo zaplnil. Predsa len, v klube veľkom skoro ako Fuga sa nachádzalo 230 ľudí. Takto to vyzeralo asi do polovice setu, potom to začalo mierne rednúť. Žiaľ, už bola dosť pokročilá hodina. Ale ani na konci vystúpenia Nargaroth nemali pod pódiom menej ako 100 ľudí. Vokalista a hlava kapely Ash – alebo Kanwulf, vlastným menom Rene Wagner – prišiel bez masky natretý na bielo, s dlhou bradou a omnoho lepšou formou ako minulý rok v Bratislave. To isté sa dá povedať aj o zvyšku kapely. Predviedli lepšiu, silnejšiu šou. S výraznou gestikuláciou nechýbali ani warpainty, bodce, umelá krv, ale aj kus pravého krvavého mäsa. Zhruba v dvoch tretinách setu odhalili stojan, na ktorom bola napichnutá bravčová hlava, z ktorej ešte stekala krv. Škoda len, že väčšina ľudí to ani nemala šancu vidieť. A tak isto si Ash neodpustil jedno posolstvo, keď asi pred skladbou War, coveru od Burzum, povedal doslova: ,,Fuck Antifa.“

 

Tesne pred začiatkom turné kapela vydala album s názvom Era Of Threnody, pričom európska časť šnúry s názvom Crusade Of Threnody mala prvú zastávku práve v Žiline. Zrejme aj to je možný dôvod, prečo skupina zahrala lepšie ako naposledy, keď do Bratislavy prišli až na záver turné a po niekoľkých vystúpeniach za sebou bez prestávky. Zoskupenia Hate a Absu ich budú sprevádzať celý čas. Turné je za účelom predstavenia nového albumu, z ktorého sme mali možnosť počuť skladby The Agony Of Dying Phoenix, Whither Goest Thou, TXFO a Conjunction Underneath The Alpha Wheel. Z albumu Prosatanica Shooting Angels odzneli Black And Blasphermic Death Metal Hunting Season. Samozrejme, nemohla chýbať skladba Black Metal IS Krieg z rovnomenného albumu. Z neho odohrali aj pieseň Possessed By Black Fucking Metal. Ku koncu odznela Vom Traum, Die Menschheit Zu Toeten. Kapela hrala hlavne rýchle skladby, pomalšie skladby úplne vynechávala, a tak aj pieseň Seven Tears Are Flowing To The River, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou ich koncertov, sme tiež nemohli počuť.

 

Organizačne bol koncert výborne zvládnutý. Vstup do koncertného priestoru bol bez čakania. Kapely mali vyvážený výkon, nedovolil by som si hodnotiť, ktorá zahrala lepšie, to je skôr vec vkusu a preferencií. Zvuk bol, prekvapivo, tiež výborný. Možno preto, že si skupiny doniesli vlastného zvukára. Obsluha v klube bola tiež prijemná a ochotná a nestalo sa, že by ste museli enormne dlho čakať na svoj drink. Jediné mínus bolo vo vetraní. Našťastie sa nefajčilo, ale už pri menšom počte ľudí tam bolo celkom teplo, o dýchaní pri plnom klube ani nehovorím. V každom prípade to bola vydarená akcia. Bolo príjemné vidieť ľudí vychádzať von so slovami, aké to bolo super a podobne pochvalnými myšlienkami. Nargaroth si týmto určite vylepšili reputáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *