Na Slovensko zaútočia Thy Art Is Murder

Austrálčania THY ART IS MURDER už do našich končím zavítali pred dvomi rokmi. Tentokrát však poskytnú zážitok východu aj západu a oba razy budú mať inú spoločnosť. Prídu totiž predstaviť najnovší album Dear Desolation, ktorý predvedú na konci júna v Košiciach a na začiatku júla zase v Bratislave.

 

Hoci TAIM fungujú už dvanásť rokov, v porovnaní s niektorými inými menami sú stále mladou kapelou, keďže vznikli v roku 2006. Pochádzajú zo Sydney a aktuálne fungujú v zostave Chris ,,CJ“ McMahon (vokály), Andy Marsh (hlavná gitara), Sean Delander (rytmická gitara), Kevin Butler (basgitara) a Lee Stanton (bicie).

 

TAIM hrajú deathcore, teda formu extrémneho metalu charakteristickú znakmi death metalu aj metalcoreu a na metalovom poli nie sú žiadným neznámym pojmom. Práve naopak, do povedomia sa dostali veľmi rýchlo po svojom vzniku. Veď v roku 2008 ich EP Infinite Death dosiahlo desiatu priečku v austrálskom rebríčku predajnosti nezávislej hudby AIR Chart a s druhým štúdiovým albumom Hate z roku 2012 sa dostali na tridsiatupiatu pozíciu v ARIA Chart, čo je týždenný rebríček predajnosti hudby v Austrálii zostavovaný Australian Recording Industry Association, teda Asociáciou austrálskeho nahrávaciehi priemyslu. Práve druhý zmienený úspech mal oveľa väčšiu mieru, keďže práve ním sa zapísali veľkými písmenami medzi hviezdy. Prostredníctvom 35. miesta v AIRA Chart sa stali prvou extremnou metalovou kapelou v histórii, ktorá sa tam dostala do top štyridsiatky.

Aktuálne je kapela na turné k albumu Dear Desolation, ktorý vydali minulý rok v auguste. Nám ho prídu predstaviť do košického Collossea 30. júna a o niekoľko dní neskôr, konkrétne 8. júla, do bratislavského Randalu. Aby to však bolo o čosi zaujímavejšie, na každom z týchto dvoch koncertov budú mať inú predkapelu.

 

Začnime Košicami, keďže tie budú skôr. Tu im budú predskakovať STERCORE. Ide o domácu kapelu z Prievidze pochádzajúcu zo stajne Slovak Metal Army. K Thy Art sa hodia dokonale, keďže štýlovo spadajú pod deathcore.

 

Stercore majú zatiaľ na konte demo Raven Nest z roku 2012, pričom krátko pred jeho vydaním vznikla i kapela, a ďalej sú to tri albumy Fake World, štvorskladbový Suffer a najnovší, ktorý už vydali pod záštitou SMA, Eternal Sunlight.

Do Bratislavy si TAIM pre zmenu prinesú zahraničnú posilu v podobe Američanov EMMURE. Ide o metalcoreovú skupinu z Connecticutu s iba jediným pôvodným členom, ktorým je spevák Frenkie Palmeri povestný kontroverznosťou. Tej sa mu dočkalo kvôli dvom radom tričiek, čo produkoval pod svojím menom. Prvé z nich obsahovalo obrázok Erica Harrisa a Dylana Klebolda, útočníkov z Columbinského masakru na strednej škole z konca 90. rokov, s popisom: ,,Najskôr strieľa, potom sa pýtaj.“, zatiaľ čo na druhom bol obrázok s výjavom z filmu American History X a popisom: ,,Násilie ako spôsob života.“

 

Proti tomuto Palmeriho prešľapu mnoho ľudí reagovalo dosť zle, lenže nebol to jeho jediný prehrešok. Mnohých ďalších sa dopúšťal opakovane. Najčesrtvejším morálnym priestupkom, ktorý ale padal na plecia celej kapely, bolo pomenovanie jednej skladby v roku 2014. Išlo o názov Bring A Gun To School , teda prines si do školy zbraň. Ale keďže si nechceli robiť zbytočné problémy, radšej ju jednoducho premenovali na Untitled.

 

Osobnosť Frenkieho Palmeriho skupine počas rokov dodala originalitu a unikátnosť, akú nemá žiadne iné zoskupenie v ich žánri, pričom kritici jeho bezstarostný prístup zvyknú popisovať ako zábavnú zložku skupiny.

 

Podobne ako Thy Art a Stercore aj Emmure majú aktuálne na konte nový album Look At Yourself, ktorý prídu po boku kolegov predstaviť aj do našich končín.

Tentokrát sa nikto nemôže sťažovať, že sa mu neušla poriadna dávka extrémneho metalu, keďže destinácie tohto masakru budú na našom území dve a pokrývajú celé územie. Je teda už len na vás, aby ste si vybrali, kde a kedy sa vám to hodí viac, prípadne aj to, ktorý predskokan vám viac sedí. Jednoznačne sa však máme na čo tešiť.

 


Použité zdroje:
Foto: graspop.be

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *