Na konci novembra Bratislavu pohltia temné sily na čele s Moonspell

Po štyroch rokoch sa portugalskí vlkolaci MOONSPELL opäť vracajú na Slovensko aj ako headlineri. Naposledy sme mali možnosť vidieť ich minulý rok ako podporu Cradle Of Filth, kedy z nového albumu 1755 ponúkli sotva ochutnávku. V novembri, konkrétne 20. novembra, však znovu zavítajú do bratislavského MMC, aby nám toho predstavili ešte viac. Ale nebudú sami. Spoločnosť im budú robiť grécki ROTTING CHRIST, naši domáci GALADRIEL a ešte jedna, zatiaľ neohlásená kapela, na ktorej oznámenie si musíme počkať.

 

Langsuyar, Nisroth, Neophytus, Morning Blade a Ahriman, taká je aktuálna zostava skupiny, ktorá vo svojej hudbe v priebehu kariéry zmixovala prvky black, gothic, doomu a v určitej miere aj melodického death metalu. Pokiaľ vám aspoň spomenuté metalové subžánre nenapovedali, že sa bavíme o Moonspell tak potom o tejto hviezde viete málo. Ale aby sme nezostali iba pri prezývkach, viac by vám mohli napovedať ich občianske mená, pod ktorými sú oveľa známejší, a to Fernando Ribeiro (spev), Miguel Gaspar (bicie), Pedro Paixão (keyboard, sample, programovanie), Ricardo Amorim (hlavná gitara, sprievodné vokály) a Aires Pereira (basgitara).

 

Portugalčania brázdia pódiá a rozsievajú temnotu už 27 rokov, pričom za tento čas metalovú kultúru zatiaľ stihli obohatiť trinástimi štúdiovými nahrávkami, z ktorých najaktuálnejšia je už spomínaná 1755. Márne by ste na nej však hľadali angličtinu, celú ju totiž nahrali v rodnej portugalčine a tematicky sa týka ničivého zemetrasenia, ktoré zasiahlo Lisabon práve 1. novembra v roku strategicky použitom v titule albumu. Najčerstvejší prírastok do diskografie je však unikátny aj s pridanou hodnotou orchestrálnych prvkov a zborov, pričom vokály ako také sú agresívne a ako celok má už typickú moonspellovskú poetickosť.

Z rovnako slnečného štátu, ako je Portugalsko, si na privolanie temných síl Moonspell zavolali spojenca Rotting Christ. Nemenej legendárne a špecifické zoskupenie (práve oni stoja za vznikom klasického black metalu na území Grécka), o ktorom aktuálne celý zainteresovaný svet hovorí, že je vo vrcholnej forme, čo sa týka koncertných predstavení. Tie poskytujú dokonalý zážitok, keďže ešte aj klubové koncerty majú oveľa silnejšie a intenzívnejšie v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi brázdenia pódií. Takže sa rozhodne máme na čo tešiť.

 

Podobne ako Moonspell aj skupina pozostávajúca zo Sakisa Tolisa (vokály, rytmická gitara, keyboard), Themisa Tolisa (bicie), Georga Emmanuela (hlavná gitara, sprievodné vokály) a Vagelisa Karzisa (basgitara, sprievodné vokály) má na konte trinásť štúdiových nahrávok, pričom práve v týchto dňoch vydáva novinku Heretics inšpirovanú citátmi a vyhláseniami najväčších kacírov v priebehu celej histórie ľudstva. Album je zmesou najlepších prvkov z predchádzajúcich nahrávok, ale nechýbajú ani nové, neopočúvané vyšperkovania.

Zatiaľ poslednou ohlásenou kapelou na temný záver novembra sú naši Galadriel, ktorí po boku Moonspell a Rotting Christ odohrajú svoj jediný koncert na tento rok, keďže aktuálne sa z rodinných dôvodov hudobnej kariére venujú o čosi menej. Galadriel sú na slovenskej scéne už rokmi overenou darkdoomovou stálicou, takže krásne doplnia zvyšné skupiny.

 

Pokiaľ by ste teda mali chuť na niečo poriadne temné, čo pohltí vašu dušu a stiahne ju do horúcich ohňov pekelných, aby ju potom znovu vrátilo naspäť na zem ešte černejšiu ako bola, určite na tejto akcii nesmiete chýbať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *