Na Hviezdnych nociach si na svoje prídu aj rockeri

Už po piatykrát bude jedným z hlavných lákadiel multižánrového festivalu Hviezdne noci v Bytči jeho hudobný program. Aj tento rok to bude bohatý štvordňový maratón slovenských hudobných legiend a defilé toho najčerstvejšieho a zároveň najzaujímavejšie na poli rôznych žánrov.

 

Z kategórie “legiend” tento rok vystúpia na stage dve skutočné lahôdky. Prvou z nich bude kultová punk-rocková formácia DAVOVÁ PSYCHÓZA, ktorá brázdi Slovensko už 3 desaťročia. V súčasnosti koncertuje len zriedkavo, a preto bude aj ich koncert v Bytči veľmi výnimočný. Ako druhá sa predstaví kapela NOISECUT, ktorá spravila zázračný návrat po draftovaní speváčky Nory Ibsenovej.

 

Medzi rovnako zvučné, avšak omnoho mladšie mená bude patriť KATARZIA a CATASTROFY. Katarzia sa predstaví so svojou multimediálnou šou Antigona vyprodukovanou spolu s Pjonym, ktorá žne obrovské úspechy nielen doma, ale aj v zahraničí. Catastrofy sú zas fenomén na slovenskej metalovej scéne, kde sú top koncertnou kapelou produkujúcou rýchle, tvrdé, nekompromisné a textársky odvážne skladby.

Veľký balík na festivale budú predstavovať viac či menej známe mená rôznych žánrov z alternatívnej scény. Predstavia sa najvýraznejší zástupcovia “mladej krvi” ako víťazi RHA za objav roka, indie-rockovo-rapový Don’t Trust Butterflies, indiefolkový supertalent Blanch, kontroverzný raper Fobia Kid a jeho zbesilá crew Galaxia Y, bezkonkurenčná synthpopová formácia Gladia Moony. Svoj festivalový debut si odbijú ambiciózni indiepopoví Bratislavčania Sam Handwich. Zastúpenie úplných nováčikov doplnia alternatívne rockové skupiny Family Friend a The Sages.

 

Špeciálne postavenie má Ankramu ako síce nová kapela, ale plná skúsených a slávnejších hudobníkov. Jej štýl by sa dal pomenovať ako “Dežo Ursíny meets year 2019” a určite patria k veľkým objavom za posledný rok. Už známejšie mená zastúpi rozbehnutá indiepopová partička Bad Karma Boy, reagge-electronic-dubový Gonsofuss, žilinskí indie-rockeri Dave Brannigan, košická girlpowerrocková kapela Bussines Mermaid či prešovský No Brake. Program dochutí indie-folkový konceptuálny umelec Džumelec.

 

Pomerne veľký bude aj balík zahraničných kapiel, kde festival predstaví unikátne mená. Jednoznačne to najzaujímavejšie bude Lazer Viking. Excentrický český pesničkár sa predstaví s celou kapelou a pesničkami z nového albumu. Z Čiech sa predstaví ešte dravá indierocková parta Ghost Of You, ktorá má za sebou už všetky veľké česko-slovenské festivaly. Hneď na úvod Hviezdnych nocí rozhýbu publikum rumunskí Karpov not Kasparov – po celej Európe hrajúca alternatívne elektronická formácia s jedinečným štýlom. Tento balík uzavrie indiepopová kapela Belau z Maďarska, ktorej snové groovy rozozvučia outdoorový stage Pod lipkami.

 

Čaro festivalu je postavené na mixe veľkých a uplne neznámych mien. Svoje zastúpenie budú mať ako každý rok aj lokálne kapely z Považia. Bytču budú reprezentovať tradične skatepunkový Bokom Okolky, po prvýkrát vystúpi mladá blackmetalová kapela Sorgoth. K ním sa pridajú grungerockoví Púchovčania Take Away či folkové duo Peter Kulich a Michal Komorovský zo Žiliny.

 

Bodkou za celým maratónom bude v nedeľu speváčka Michaela Husárová alias M.U.S., ktorá pochádza z Bytče, no aktuálne patrí medzi veľké spevácke objavy a pôsobí v Bratislave. Predstaví sa so svojou kapelou a jej autorskými pesničkami v štýle r’n’b či neo-soul.

 

Festival sa bude konať od štvrtka 15. augusta do nedele 18. auusta v meste Bytča. 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *