Moonspell a Cradle Of Filth – vlkolaci a démoni na jednom pódiu

V poslednom čase sa čoraz viac rozmáha trend, že spoločne vyrážajú na turné veľké mená a tam teda nemožno prvého vystupujúceho z nich označiť za predskokana, lebo by to bolo netaktné voči povesti kapely. Hlavne, keď skôr ide o vyrovnané sily. Nejako tak to bolo aj so spojením Portugalcov MOONSPELL a Angličanov CRADLE OF FILTH, ktorí vystúpili v bratislavskom MMC 20. januára.

 

Ako prvá časť skvelého podávaného dezertu krátko po dvadsiatej hodine sa na pódium postavili Moonspell. Kapela si svojho času v domácich rebríčkoch merala sily s Metallicou či Iron Maiden a bojovali s nimi o popredné pozície. A to sa rozhodne dialo právom.

 

Keď sa zhasli svetlá a ozvala sa zlovestná hudba, tiene prežiarilo svetlo lampáša Fernanda Ribeira, ktorého kostým nápadne pripomínal slávneho údajného lovca upírov Van Helsinga. Kožený kabát s koženým klobúkom pôsobili akoby Fernando prišiel z úplne inej doby. Zbytok kapely sa k nemu rýchlo pripojil, aby po intre mohli odštartovať šou s Em Nome Do Medo. Hneď po nej pokračovali v predstavovaní novinky 1755 prostredníctvom rovnomennej skladby. Vtedy si Fernando nasadil na tvár morovú masku. Kto nevie, o čom je album 1755, mohol by povedať, že zrejme vtedy v Portugalsku vyčíňala morová epidémia a lekári používali masky na ochranu samých seba počas ošetrovania nakazených pacientov. Tematika tejto nahrávky je však venovaná silnému zemetraseniu, ktoré zasiahlo Portugalsko 1. novembra 1755. Bolo ho vraj citíť v mnohých ďalekých krajinách Európy, ale vraj aj v Brazílii, vtedajšej portugalskej kolónii. Zemetrasenie spôsobilo silné tsunami a počas týchto udalostí bol Lisabon zrovnaný so zemou a mnohé iné mestá zdevastované vo veľmi vysokej miere. Ale ktovie, možno tam vtedy mali aj mor. Alebo Fernando použil masku iba pre efekt, ktorý bol naozaj skvelý.

 

Dav, kde bolo sotva možné hnúť sa alebo dýchať, si užíval portugalských vlkolakov plnými dúškami. Tí slovenskému ľudu servírovali nové i staré veci a obzvláštňovali ich rôznymi zaujímavými prvkami typu, že Fernando chvíľu kľačal na zemi a prehol sa tak, až si takmer ľahol. Inokedy vyzval do tanca svoj stojan na mikrofón, ktorého spodnú časť tvorilo logo kapely. Potom zase pobozkal krucifix, čo mu visel na šnúrke na krku alebo si priniesol veľký kríž s červeným laserom a svietil ním do davu. Veľmi zaujímavým efektom bolo, keď na úvod ikonickej Full Moon Madness, ktorá tvorila záver ich vystúpenia a zároveň bola venovaná bubeníkovi Cradle Of Filth Martinovi ,,Marthusovi“ Škaroupkovi, pretože v ten deň slávil narodeniny, Fernando zavil ako skutočný vlkolak. Zároveň si počas uzatvárania setu Ribeiro odniekiaľ priniesol bubenícke paličky, postavil sa čelom k Miguelovi a pustil sa do bubnovania s ním, keď mu pomáhal údermi po čineloch.

 

Čo sa týka zvuku a celkového dojmu z vystúpenia alebo prípravy kapely, niet im čo vytknúť. Pekne a pomerne zvláštne mali napríklad riešené klávesy, ktorých predná časť bola vyskladaná tak, aby vyzerali podobne ako kostolné varhany. Moonspell boli jednoducho úžasní, ale asi po hodine a pol hrania museli ustúpiť headlinerovi večera.

 

Setlist: Intro, Em Nome Do Medo, 1755, In Tremor Dei, Desastre, Night Eternal, Ruínas, Opium, Evento, Todos Os Santos, Alma Mater, Full Moon Madness

Po pauze, počas ktorej zmizli z pódia Miguelove bicie, asi po pol desiatej MMC zaliala totálna temnota. Čo začali vlkolaci, dorazili démoni Cradle Of Filth, ktorí sa vyplazili z tieňov ako prízraky a zhmotnili sa pred davom, aby mu predviedli svoje pekelné zvuky. A najstrašnejšiemu z nich Danimu Filthovi porovnateľnému s kráľom pekla oči žiarili na červeno, čím chcel všetkým ukázať, že nie je z nášho sveta a prišiel si zobrať naše duše.

 

Partia démonov s bohatou úrodou duší, keďže bratislavský koncert bol vypredaný, v úvode pozdravila Satana prostredníctvom Ave Satani a hneď potom sa vrhli na mix starších i novších skladieb, ktorý obsahoval piesne z albumov Nymphetamine, Cruelty And The Beast, Hammer Of The Witches, Cryptoriana – The Seductiveness Of Decay – čo skupina prišla predstaviť, keďže ide o najnovšiu nahrávku -, Dusk… And Her Embrace, Godspeed On The Devil’s Thunder, Damnation And A Day a Midian.

 

V setliste skladajúcom sa zo šestnástich skladieb sa však objavila aj jedna zachádzka, ktorú ale neodspievala kapela. Nechali to na dav. Ako Moonspell, COF už duplovane nezabudli na to, že ich bubeník oslavoval narodeniny, a tak Marek ,,Ashok“ Šmerda inštruoval dav v spievaní Happy Birthday, čo vopred oznámil Dani.

 

Kto videl niekde na internete zábery z predchádzajúcich koncertov práve prebiehajúceho turné, určite čakal na to, kedy Danimu ,,narastú“ rohy a on sa stane plnohodnotným stelesnením diabla kráčajúceho po Zemi. To prišlo na začiatku druhej časti setu COF, ktorý započali s A Bruise Upon A Silent Moon. Danimu však asi nie je zrovna príjemné potiť sa ešte aj pod rohmi pripomínajúcimi prilbu, a tak po krátkej chvíli znova prešiel do svojej ľudsko-démonskej podoby. A krátko po jedenástej hodine sa MMC niesli posledné tóny Blooding The Hounds Of Hell, s ktorými prišiel záver temného večera.

 

Či sa to niekomu bude páčiť alebo nie, musím priznať, že v porovnaní s Moonspell bolo vystúpenie Cradle Of Filth o čosi horšie. Áno, boli headlineri, ale mali horší zvuk ako prvá kapela večera, čo bolo cítiť hlavne pri Filthovom hlase, ktorý sa miestami naozaj trápil alebo sa všetko zlievalo do jednoliatej masy, kedy bolo sotva rozoznateľné, kedy bola aká skladba, lebo ste počuli iba ty ty ty ty ty, ta ta ta ta ta z Daniho hrdla a nástroje. Dani síce miestami prevažoval nad gitarami, basou a bicími, ale vypýtalo si to daň a potom prišli momenty, keď mu preskakoval hlas akoby ho pomaly strácal, pretože bol nútený príliš tlačiť na pílu, aby vykryl ako chrapľavé časti, tak tie s ťahavými ukričanými screamami a zvíťazil nad utláčaním.

 

Podobne ako Daniho, nástroje neľútosne pochovali aj klávesáčku Lindsay, ktorá zároveň fungovala ako výpomoc pri sprievodných vokáloch. Nebolo by na tom nič divné, keby sa v dave nenašli takí, čo ju ani nepostrehli spievať. Každopádne, nič nikdy nie je dokonalé a dokonalosť sa preceňuje, takže odhliadnuc od nedostatkov si všetci prítomní užili vystúpenie dvoch vynijakúcich zahraničných interpretov.

 

Setlist: Ave Satani, Gilded Cunt, Beneath The Howling Stars, Blackest Magic In Practice, Heartbreak And Seance, Bathory Aria, Dusk And Her Embrace, The Death Of Love, You will know The Lion By His Claw, A Bruise Upon A Silent Moon, The Promise Of Fever, Achingly Beautiful, Nymphetamine (Fix), Her Ghost In The Fog, Born In A Burial Gown, Blooding The Hounds Of Hell

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *