Mix žánrov na jednom pódiu – thrash, heavy metal a metalcore

„Chobotnička“ v poslednom čase veľmi dobre chápe, že slovenskí metalisti tu toho chcú mať veľa. A hlavne veľa dobrého. Môžeme pokojne z hlavy sňať klobúky či šatky, alebo aspoň pekne zaheadbangovať na oslavu toho, že ďalšia vychytávka leta 2016 sa blíži, a len tak ľahko nám neujde.

 

SLAYER, BULLET FOR MY VALENTINE a UNEARTH. Pekná zostava, to sa musí uznať, aj keď žánrovo k sebe blízko až tak veľmi nemajú. No ale nie je lepšie užiť si thrash, heavy a metalcore v jeden deň a mať tak z každého rožku poriadny kus? Každá kapela je vo svojom fachu slávna a nie raz vypredala klub či športovú halu. Pomerne mladá krv sa pre jeden deň spojí so starou skvelou klasikou, a tak nie je pochýb, že Aegon Aréna bude 17. augusta praskať vo švíkoch.

 

Slayer, ktorí si toho už na metalovej scéne preskákali od svojich začiatkov skutočne dosť, prídu do Bratislavy osláviť výročie. Aj keď nedávno do hudobného neba odišiel zakladajúci člen Jeff Hanneman, tridsaťpäťročný míľnik tento rok zasadia snáď rovnako ohromnou šou, ako je u nich zvykom. Šľape im to stále skvele a do starého železa by sme ich zaraďovali len ťažko. Tí by sa zaručene vyhrabali von s ešte väčšou bravúrnosťou a húževnatosťou.

 

Dvanásty štúdiový album Repentless, aj keď názory naň sú rôzne, podľa mnohých krásne podškrtáva ich súčasnú úroveň. Nerozčerili nové vody, no zároveň neustúpili svojmu štandardu. Tento album je ako ušitý priamo pre tých fanúšikov, ktorí príliš nemajú v láske, keď sa ich obľúbené kapely odklonia od zabehaných koľají. Od melodickosti, na ktorú sme u nich zvyknutí, však neupustili.

Bullet For My Valentine medzi thrashových kráľov Slayer a metalcoreových Unearth, ktorí práve Slayer považujú za jeden zo svojich hudobných vzorov, zapadajú celkom krásne. Až tak ďaleko ich to od thrashových či metalcoreových melódií neťahá. S posledným albumom Venom prešli opäť bližšie k vlne, po akej sa niesli albumy The Poison či Scream Aim Fire.

 

S Venom predstavili taktiež aj náhradu za basáka Jasona „Jaya“ Jamesa, ktorý kapelu opustil pred nahrávaním nového albumu. Jamie Mathias toto miesto zastal skvele. Vie presne, čo sa od jeho hry aj vokálov očakáva a svoje čarovanie na base aj so zlatom v hrdle príde ukázať slovenskému publiku už o pár dní.

Ako poslední túto trojku uzatvárajú Unearth vo vodách metalcoreu. U nás môžu byť pomerne neznámi, no v zámorí sú považovaní za vážených predstaviteľov tohto žánru. Na rozdiel od iných slávnych metalcoreových mien Unearth väčšinou vôbec nevyužívajú vo svojich piesňach čistý spev a práve to môže byť pre mnohých fanúšikov obrovským lákadlom. Pre tých skalopevných „slayerákov“, ktorí si užívajú čistý spev a texty, to však až taký zážitok byť nemusí. No na druhej strane, uchu lahodiace gitarové riffy to jednoznačne vynahradia.

 

Uvidíme, či tento mix žánrov bude aj pre slovenských fanúšikov prijateľný a nálada sa ponesie v rovnakom duchu od začiatku do konca celého koncertu. A hlavne, či Aegon Aréna bude praskať vo švíkoch alebo škrabať ďalších fanúšikov niekde z ulice. No to snáď v tomto prípade nehrozí.

A na záver pár fotografií z koncertu Bullet For My Valentine na tohtoročnom Nova Rocku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *