Mick, Jimi a kliatba rock and rollu

Ostatných tridsať dní som si voľný čas vypĺňal čítaním. Za ten čas som prečítal tri knihy zo sveta rockovej hudby. Knihu o Mickovi Jaggerovi, ktorý sa zaprisahal, že nevydá pamäte, napísal Christopher Andersen. Vlastný príbeh Jimiho Hendixa je v knihe popísaný od nuly. A nakoniec kniha, ktorá má na titulke výstižnú vetu „Sláva je beštia, ktorá ťa môže zničiť.“ Ako správny rocker, začínam od konca – smrťou.

Kliatba rokenrolu

Kniha „Kliatba rokenrolu“ sa venuje smrti. Popisuje v krátkych príbehoch posledné dni známych hudobníkov, ale aj to, aký život viedli, čo ich trápilo a nad čím sa zamýšľali. Možno ste to nečakali, ale nie každý podľahol chlastu alebo drogám. Vraždy, autohavárie, nešťastné náhody, choroby a dokonca zmiznutie sú spôsoby, akým sa pobrali na druhý svet alebo ich vyhlásili za mrtvých.

Aj keď je témou smrť, kniha sa číta s ľahkosťou a svojim spôsobom sa tešíte na každý nasledujúci príbeh, ktorý je vždy rozpísaný na jednu-dve strany. Veľké fotografie ku každej hudobnej legende so zaujímavými popiskami a výstrižky z novín oznamujúce jej odchod na druhý svet dotvárajú smutnú atmosféru príbehov.

Pri niektorých spôsoboch smrti vás doslova zamrazí (napr. vražda gitaristu Panthery), pri niektorých krútite hlavou, aká sprostá náhoda (havária auta s Markom Bolanom na mieste spolujazdca).

63 príbehov o živote a smrti je zoradených chronologicky, pričom začínajú v roku 1938 a končia v roku 2012. Knihu „Kliatba rokenrolu“ odporúčam.

Mick, Jimi a kliatba rock and rollu

Mick

Búrlivý život Micka Jaggera a jeho vnútorného „šialeného“ génia opisuje autor Christopher Andersen v knihe naozaj zaujímavým spôsobom. Zo začiatku som sa strácal v udalostiach, menách, súvislostiach. Bolo to tak asi preto, že roky 60-te som nezažil a v hudbe sa odohralo toho naozaj veľa za pomerne krátky čas.

Prvá kapitola je krátka a nezapadá do chronológie skupiny, ktorá ovplyvňuje svet rock ‚n‘ rollu dodnes. Venuje sa menovaniu Michaela Philipa Jaggera do rytierskeho stavu.

Potom sa už kniha začína venovať príbehu, v ktorom hrá hlavnú úlohu Mick Jagger. Jeho život je popísaný z pohľadu autora, z pohľadu žien, ktoré vstúpili do jeho života, sem tam je to rozprávanie kolegov z kapely. 

Je to príbeh Micka Jaggera, ako človeka, speváka, managera a ku koncu knihy aj otca a partnera. Na 336 stranách sú všetky informácie, ktoré by ste od takejto knihy očakávali (pre mňa boli niektoré veci už v kategórii „lepšie nevedieť“), doplnené o dve sady fotografií.

Ako som spomínal, kniha sa mi zo začiatku nečítala ľahko, ale ak ste Stones positive, je to dobrá voľba.

 

Mick, Jimi a kliatba rock and rollu

Začať od nuly

Príbeh Jimiho Hendrixa začína doslova od nuly. Autorom je Jimi Hendrix, aj keď vznikla po jeho smrti. Celý príbeh je poskladaný z iba z toho, čo skutočne vyhlásil. A bolo z čoho zostavovať, pretože Jimi počas svojho štvorročného obdobia na výslní poskytol nespočetné množstvo rozhovorov. Navyše si robil poznámky na všetko, čo bolo po ruke: servítky, hotelový hlavičkový papier, krabičky od cigariet, zdrapy papiera.

Život legendy, ktorá svojim štýlom ovplyvňuje gitaristov dodnes, je písaný veľmi zaujímavo a knihu som „zmastil“ za necelé tri-štyri dni. A to sme boli na veľkonočnom výlete, takže som čítal len podvečery, prípadne v poobedňajšej sieste.

Grafika je hotové umelecké dielo, do textu sú zasadené texty skladieb, listy rodičom, fanúšikom a aj managerom. Kniha obsahuje rozhovory alebo ich časti, niektoré skladby sú preložené do slovenčiny, namiesto fotografií sú kresby. Kniha doslova dýcha atmosférou v akej asi žil, pôsobil a tvoril Jimi Hendrix.

Možno niektorých z vás naštvem, ak prezradím, že na konci knihy je úplne jasné, že vrahom nebol záhradník. Boli to amfetamíny, tabletky na spanie a alkohol.

Mick, Jimi a kliatba rock and rollu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *