MICHAL TARBAJ: Prepravné obaly sú čoraz viac využívané vo všetkých možných sférach, nielen v hudobnom priemysle

Väčšinou píšeme o hudbe a hudobníkoch. Ale scéna nie je len o tom. Dnes vás oboznámime s niečím pre hudobníkov. Reč je o firme PREPRAVNEOBALY.sk, ktorá vyrába rôzne obaly na hudobné nástroje a zvukovú či svetelnú techniku. A nielen to. Čo už zmajstrovali, sa dozviete v rozhovore s majiteľom firmy Michalom Tarbajom a prezrieť si to môžete aj vo fotogalérii.

 

Ako by ste predstavili svoju firmu niekomu, kto o nej nikdy nepočul a aká je jej história?

Firma vznikla oficiálne v roku 2010, no neoficiálne začiatky siahajú do rokov 2007 – 2008.  Prvé obaly vznikli čisto pre vlastnú potrebu u babky v malej garáži. Ako obaly pribúdali, začali si ich všímať miestni muzikanti, ktorí si navrhli a dali vyrobiť prvé kusy, vtedy len „za materiál“, takže podnikaním sa to nazvať nedalo. Aktuálne má firma troch zamestnancov a sídli v malej dedine Udiča, medzi Považskou Bystricou a Púchovom.

 

Bola tým spúšťačom takéhoto druhu podnikania takzvaná diera na trhu?

Spúšťačom bol v tej dobe viac-menej neexistujúci slovenský trh s takouto komoditou. Každý obchod, ktorý mal obaly v ponuke, mal len pár kusov určitého typu a zákazníci chceli viac a tiež väčšinou obal podľa svojich požiadaviek, na mieru. Skúsili sme ísť touto cestou a ponúknuť práve to, čo si bežne v obchode kúpiť nemôžu.

 

O vašej firme je známe, že vyrobíte takmer hocičo. Prídu zákazníci rovno s nakreslenými návrhmi alebo obrázkami obalov ktoré chcú?

Ľudia zväčša prídu s jasnou myšlienkou, čo by chceli. Poslednou dobou sa ale stáva, že zákazník príde s dvoma fotkami stiahnutými z internetu a povie: „Toto chcem!“. Takže podľa pár fotiek bez presných rozmerov, bez pohľadu zvnútra, obal vyrábame.

MICHAL TARBAJ: Prepravné obaly sú čoraz viac využívané vo všetkých možných sférach, nielen v hudobnom priemysle
MICHAL TARBAJ: Prepravné obaly sú čoraz viac využívané vo všetkých možných sférach, nielen v hudobnom priemysle

Nás zaujímajú konkrétne rockeri (nezaujímajú nás „púšťači“ CD alebo LP, aj keď viem, že aj pre nich ste už pripravovali obaly). Komu a čo ste už vyrábali?

Všetko rockeri asi nebudú, ale skúsme: Peter Cmorík, Miro Tásler, resp. IMT Smile, Zuzka Smatanová, z kapiel sú to Vidiek, Quo Machine, Sanchez Amsterdam, Call Me Steve, Mysterious Eclipse…

 

Veľkou výhodou vašej firmy je aj to, že nemáte pásovú výrobu, ale každý kus je doslova originál. Prišli už zákazníci s nejakými zaujímavými, šokujúcimi alebo dokonca nesplniteľnými požiadavkami?

Tvrdím to už dlhšie, že prepravné obaly sú čoraz viac využívané vo všetkých možných sférach, nielen v hudobnom priemysle. Každý zákazník, ktorý príde s požiadavkou, chce mať obal upravený podľa svojich kritérií, preto sa veľmi zriedka stáva, že odchádzajú dva rovnaké kusy dvom rôznym zákazníkom. „Šokujúca“ je každá druhá požiadavka do momentu, kým obal a jeho použitie nerozoberieme so zákazníkom úplne dopodrobna. Tam prichádza moment, kedy začíname chápať zákazníkov zámer a použitie obalu, takže sa snažíme vždy nájsť správne riešenie a čo najlepšiu konštrukciu.

 

Ako dlho trvá výroba napríklad gitarového puzdra?

Výroba jedného obalu trvá od cca dvoch hodín, pri jednoduchých truhlách a malých kufríkoch, až po dva – tri dni. To sú už ale veľké a zložité obaly, ktoré okrem vonkajšieho skeletu v sebe ukrývajú ďalšie funkčné prvky (zásuvky, poličky a pod.).

 

V galérii je vami vyrobený stolík pod TV. Príde mi to ako ideálny kus nábytku pre hudobného fanatika. Takže vyrábate aj nábytok v štýle prepravných obalov?

Flightcase stolík je chuťovka pre nefalšovaného hudobného nadšenca, ktorý si chce hudbu aj takýmto doplnkom priniesť až do obývačky. Práve toto bola zákazka vyrábaná podľa dvoch fotiek a približných vonkajších rozmerov, takže všetko sme museli vymyslieť za jazdy popri skladaní obalu.

 

S akými materiálmi pracujete?

Brezová preglejka v rôznych úpravách je základný plošný materiál, ďalej sú to hliníkové profily na obvod obalu a ochranu hrán. Rohy, zámky, držadlá a ostatný hardware je z pozinkovaného kovu. Ak zákazník požaduje čo najnižšiu hmotnosť obalu, miesto preglejky používame tzv. Astraboard, čo je sendvičová plastová doska s hmotnosťou o 30 – 40% nižšou ako preglejka, no s porovnateľnou pevnosťou.

 

Ako máte vyriešené platby za prácu a ako je to s dopravou hotovej zákazky?

Platba je vždy riešená individuálne a konzultovaná so zákazníkom. Bežné spôsoby sú zálohovo vopred, na faktúru alebo dobierkou. Doprava hotových výrobkov k zákazníkom bola, je a bude na Slovensku zadarmo, či už sa jedná o dopravu kuriérskou službou, alebo naším rozvozom. Pri našich rozvozoch sa so zákazníkom vždy radi stretneme osobne, podebatujeme a nie raz sa z jednej zákazky stalo dobré priateľstvo. 

   

Na výrobkoch firmy prepravneobaly.sk je vidieť, že keď niečo robíte s láskou, so srdcom a zo zápalom, dá sa aj v malej dielni vyrábať kvalitné, účelné, aj pekné veci. Viac o výrobkoch nájdete na www.prepravneobaly.sk alebo na FB prepravneobaly.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *