Metropolis vydal nový dvojalbum plný kontrastov

Rockeri, ktorí sú na hudobnej scéne už dobre stabilizovanou kapelou, vydávajú novú štúdiovku. Milovníkov tvrdej muziky po rokoch potešia kompletne novou produkciou. Na svoje si prídu i priaznivci jemnejších hudobných žánrov. Hudobná všehochuť v podobe devätnástich piesní bude prekvapivo po prvý raz celá v slovenčine.

 

METROPOLIS po 7 rokoch prichádza s novým dvojalbumom. Nosič , ktorý sa môže pochváliť aj  modernou textárskou elitou, a to textami Vlada Krausza či Mira Juriku, je rozdelený do dvoch žánrovo odlišných častí a nesie hneď dva názvy ŽiNenechaj nič prežiť. Chalani zo západného Slovenska ponúkajú pre nich charakteristický rock i metal. Prekvapili však skladbami, v ktorých dominujú akustické nástroje, dokonca symfonický orchester.

 

Formácia, ktorú vedie jeden z najvýraznejších slovenských gitaristov Jimi Cimbala, mala posledné roky veľmi inšpiratívne obdobie, čo sa odrazilo na vysokom počte skladieb, ktoré vyprodukovali. Mali sme veľký problém vybrať skladby na nový album, a preto sme nakoniec zrealizovali myšlienku, s ktorou sme sa pohrávali už dlhšie, a to je vydanie dvojalbumu. Skladá sa z dvoch akoby samostatných celkov, ktoré sú žánrovo rozdielne,“ priblížil spevák kapely Rado Cimbala. Obe časti albumu sú vo vzájomnom protiklade, no zároveň majú mnoho spoločného.

 

Novinka z dielne rockerov je okrem žánrovej rôznorodosti zaujímavá i po vizuálnej stránke. O grafickú podobu albumu sa postaral Miroslav Čirka, ktorý je autorom mnohých známych bookletov. Rozdielnosť a zároveň spojitosť sa odzrkadľuje aj na vizuálnej podobe albumu, na ktorej je jedna a tá istá scenéria zobrazená dvoma spôsobmi.

 

I samotný názov nosiča ŽiNenechaj nič prežiť je zvolený tak, aby mal každý disk význam samostatne, no aby spolu tvorili celok. Jeden disk je tvrdá gitarová hudba a, paradoxne, napriek očakávaniam nesie názov práve Ži. Pre Metropolis bol vždy typický zvuk gitár a elektroniky. Práve táto kombinácia nám dáva veľkú slobodu v našej tvorbe, pretože môžeme tvoriť veľmi rozmanitú hudbu a pritom si stále zachovať svoj rukopis. Aj preto sme sa rozhodli časť CD, ktorá je naším charakteristickým  zvukom a štýlom aj naším fungovaním a zároveň životom, nazvať Ži. Nikdy sme sa však nebáli experimentov a tých sme na novom albume podnikli niekoľko. Naše podladené gitarové riffy sme obohatili prvkami drum and bass či dubstepom,“  ozrejmil význam prvej časti novinky líder zoskupenia Jimi Cimbala.

 

Druhá časť novej štúdiovky sú rádiové podoby a remixy skladieb tohto zoskupenia. Nenechaj nič prežiť je kompiláciou známych hitov, ktorým dali hudobníci nový šat, ale aj úplných noviniek. V tejto časti, okrem povestného zvuku Jimiho elektrickej gitary, možno počuť aj akustické nástroje či symfonický orchester. „Pri disku Nenechaj nič prežiť sa vôbec nebránime označeniu komerčný. A práve preto nesie tento názov, pretože komerčné hudobné sféry sú veľmi nemilosrdné a neraz treba prejaviť svoju dravosť,“ odôvodnil basgitarista kapely Peter Kocian výber názvu druhej časti albumu. Album plný kontrastov sa v podobe CD na pulty predajní dostal presne na Deň detí 1. júna 2018. V digitálnej podobe uzrie svetlo sveta v týchto dňoch.

Ochutnávka v podobe lyrics videa je predzvesťou tvrdšej časti albumu. Čerstvo zverejnené video nesie názov Záhada. Na dvojalbume sa nachádza na časti Ži a odzrkadľuje vzťah medzi dvoma ľuďmi, pričom hlavnými témami sú pretvárka, predstieranie či zahmlievanie, akí ľudia v skutočnosti sú. „Skladba je o vzťahu medzi dvoma ľuďmi, v ktorom sa každý snaží  ukázať v tom najlepšom svetle. Nie taký, aký naozaj je, ale taký, aký by chcel byť, respektíve sa vykresľuje do podoby podľa očakávania partnera. Takéto hry zákonite vedú len ku sklamaniu a k zbytočnému naťahovaniu času nepravdivého vzťahu, dopredu odsúdeného na neúspech. Vytriezvenia sú potom veľmi bolestivé a trvajú často veľmi dlho,“ poodhalil tému pesničky frontman skupiny.

 

V slovenskom rádiovom éteri svojho času zarezonovala pieseň Najväčšia z lások. Pesnička bola prvým singlom z aktuálneho dvojalbumu a keďže ide o rádiovku, je súčasťou Nenechaj nič prežiť. Aj téma tejto skladby zachytáva kontrast, a to, že v láske je najväčšia sila a aj slabosť zároveň. „Často sa ľúbia ľudia, ktorí spolu, žiaľ, nemôžu byť. Láska je neoddeliteľnou súčasťou života, nedokážeme ju ovplyvňovať na povel a znášame jej „rozmary“, pred ktorými neujde zrejme nikto,“ Jimi vysvetlil na záver myšlienku skladby.


Použité zdroje:
Janka Marczellová
Foto: Miroslav Čirka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *