Meredith a ich pocta hrdinom 2. sv. vojny vo forme nového videoklipu

Pred šiestimi rokmi vznikla v Košiciach metalcoreová kapela MEREDITH. Debutovali demo nahrávkou Calm Before Storm a minulý rok vydali veľmi dobre prijaté EP Blood Diamond Scars. Práve z neho predstavujú ďalší singel Flash Of Death, ktorý je silne inšpirovaný 2. svetovou vojnou. K nemu natočili pútavý videoklip plný záberov z ťažkých bojov, ktoré sa odohrali pred vyše sedemdesiatimi rokmi. Videoklip mal premiéru 8. mája v Deň víťazstva nad fašizmom a hudobníci si ním uctili všetkých padlých hrdinov.

 

Pôvodne sa Meredith inšpirovali románom Na západe nič nového od Ericha Maria Remarquea z obdobia 1. svetovej vojny, ale napokon tému skladby preniesli do 2. svetovej vojny, ktorá bola tým najhorším konfliktom, aký kedy ľudstvo zažilo. „Boli to veľmi temné časy. Flash Of Death má vyjadriť pohľad a pocity tých, ktorí prichádzali bojovať do najväčšej apokalypsy, aká na tejto zemi bola, do 2. svetovej vojny. Nič monštruóznejšie človek nestvoril a nikdy nezomrelo toľko ľudí. Po nej už svet nebol nikdy taký ako predtým. Poznačila nespočet osudov a vytvorila nespočet hrdinov,“  hovorí o myšlienke textu jej autor Marko.

 

K novinke Flash Of Death natočili výpravný videoklip so zahraničným potenciálom, na ktorom spolupracovali s režisérom Markom Balageom. K tejto spolupráci sa dostali vďaka účasti v súťaži Rocková Maturita, kde obsadili druhé miesto. Produkčnú aj vizuálnu stránku riešil s režisérom spevák skupiny Rob Raven. „Prípravy prebiehali na jar minulého roka a natáčali sme v lete. Zvládli sme to za jeden deň vrátane stylingu, úpravy terénu, efektov a za veľmi nepriaznivého vetra. Taktiež dymu, ohňa a zápachu benzínu, z ktorého sa všetci dusili,“ spomína s humorom na natáčanie spevák Meredith.

 

Režisér aj skupina odviedli veľmi kvalitnú prácu, čo sa premietlo aj do spracovania samotného videoklipu. Pôsobí ako hollywoodska produkcia a okamžite vyvstáva otázka, odkiaľ pochádzajú vojnové zábery. „Z minulosti. To bola najťažšia časť natáčacieho dňa, museli sme urýchlene zostrojiť stroj času a presunúť sa do minulosti a všetko vlastnoručne natočiť,“  tvrdia odľahčene muzikanti, ktorí sa netaja ambíciami zaujať svojou tvorbou na metalovej scéne v zahraničí.

 

Téma 2. svetovej vojny ešte dodnes mrazí aj fascinuje nielen milióny ľudí na svete. „Fascinuje to celú kapelu rovnako, pretože v našich rodinách sa nachádzajú veteráni z tohto obdobia. Avšak najväčším fanatikom som ja. Od detstva toho mám načítaného veľmi veľa, videl som množstvo dokumentov. Všetkých nás v kapele zaujíma celá história vojenstva a slúži ako pravidelná inšpirácia. Náš spevák inklinuje v tejto sfére k obdobiam od ranného stredoveku až po novovek. Svojho času sa venoval historickému šermu v skupine Sagremor,“ dodáva bubeník Marko.

 

Meredith tak tento rok uvidíte napríklad aj na podujatí Rockfest Dačice, kde vystúpi s takými menami ako napr. Dymytri, Doga, Škwor a ďalšími.


Použité zdroje:
Pavol Dráb

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *