Marduk so svojím víťazným ťažením naprieč Európou zavítal aj k nám

Pôstnu časť Veľkej noci máme za sebou a takmer už aj obžerstvo. Aj keď, povedzme si úprimne, vo štvrtok to už tiež vyzeralo ako poriadna oslava. Z výberu koncertov, čo boli v ponuke, sme zvolili ten najtemnejší, najkontroverznejší a pravdu povediac, aj ten, čo vylučuje akékoľvek tradície spojené s týmto obdobím. Boli sme v bratislavskom Randali na koncerte MARDUK a ich vybranej spoločnosti. Tí k nám 18. apríla zavítali v rámci tretieho európskeho turné k albumu Viktoria. Takže pokiaľ uvidíte svojich metalových kamarátov na sociálnych sieťach, že boli na koncerte a ukazujú ,,véčko“, nezľaknite sa, že zmenili štýl. Pravdepodobne boli na koncerte týchto blackmetalových tankistov.

 

Napriek tomu, že kapelu sprevádzajú povery o vysokých nárokoch a určitej nedisciplinovanosti pred koncertom, od organizácie nebolo nič takéto zaznamenané rovnako ako žiadne hviezdne maniere, a tak koncert bez problémov začal načas. Prví sa na pódium postavili nemeckí heavymetalisti ATTIC. Tí vznikli v roku 2010, ale už prvé dojmy z kapely naznačovali, že patria do hlbšej minulosti. Viacerí sme ich prirovnávali ku King Diamondovi, niekto dokonca povedal, že sú ich revival. Jednoznačná podobnosť sa im uprieť nedá.

Po nich sa na pódium dostali VALKYRJA. Tí, rovnako ako headliner, prišli zo Švédska. Oproti prvej kapele sa riadne pritvrdilo a pod pódiom pribudli ďalší ľudia, hoci celkom dosť ich bolo už pri Attic. Jedným z dôvodov ich návštevy bolo aj predstavenie nového albumu Throne Ablaze. Svoj set predviedli skrytí v hustej hmle a svetle, takže ste ich skoro ani nevideli.

 

Hudobne to oslovilo prítomných fanúšikov, ktorí síce prišli na Marduk, ale bolo vidno, že aj Valkyrja im šmakuje a v podstate by to bol veľmi vydarený set, keby… Keby všetko fungovalo tak, ako má byť. Už pri skúške im vypadla elektrina. Našťastie, po väčšinu setu to išlo bez problémov a potom uprostred ich avizovanej poslednej skladby im vypadla znova. Kým nabehla, už ďalej nepokračovali, ale zbalili si veci a prenechali pódium ďalším.

Na Marduk sme čakali klopkajúc na drevo, nech sa už situácia s elektrinou neopakuje. Pod pódiom sa to riadne zahustilo a teplota tam stúpla asi o 100 stupňov. Veď tam bolo vyše 300 platiacich fanúšikov. Svoj set za veľkých ovácií odštartovali hádam ich najznámejšou skladbou Panzer Division Marduk. Táto pieseň z rovnomenného albumu od roku 1999 na ich koncertoch nemôže chýbať. Paradoxne, z nového albumu sme mohli počuť len skladbu Werwolf. Inak to bol hlavne prierez staršej tvorby z 90. a začiatku nultých rokov ako napríklad Baptism By Fire, Deathmarch, Throne Of Rats, Burn My Coffin či Wolves.

 

Celý set ubiehal v temnom rytme. Vokalista Mortus, skrytý ako väčšina kapely v hustej hmle, na nás sypal svoje rúhačské verše. Odpoveďou mu bol besniaci dav. V kotli bolo tak husto, že sardinky v konzerve si žijú luxusným životom. Napriek tomu, čím ste boli bližšie k pódiu, tým to bolo úmerne aj divokejšie. Zhruba po trištvrte hodine ich hrania sa to opäť pokazilo. Opäť nastala úplná tma. Pár ľudí si z chuti uľavilo nadávkami a asi polovica sa drala von na čerstvý vzduch. Do konca ostávalo zhruba 20 minút a už aj zazneli obavy, že to pravdepodobne po tomto trapase zabalia tiež. Ku podivu, krátko na to, ako nabehol prúd, pokračovali ďalej. Dokonca na záver došlo aj k prídavku.

 

Zo strany kapiel a organizácie si dovolím povedať, že koncert dopadol na jednotku. Všetko išlo načas. Viac ľudí mi síce povedalo, že čakalo od Marduku viac nových vecí, ale aj tak zahrali super. Dokonca tam boli aj takí šialenci, čo s nimi ťahali viac koncertov, hlavne v Čechách a Poľsku. Medzi rečou som sa od nich dozvedel, že napriek technickým problémom bola táto ich šou v porovnaní s Ostravou či poľskými klubmi rozhodne najlepšia, hlavne čo sa týka zvuku. Tak to aj vyzeralo, že jediným, ale naozaj vážnym problémom a veľmi rušivým elementom boli niekoľké výpadky elektrického prúdu. Avšak to je maslo na hlave klubu. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *