Majo Krátky z kapely Volume: Rocková hudba má vždy budúcnosť!

Prežil veľmi ťažké obdobie, ale dostal sa z toho a pretavil to do svojich textov. Nebojí sa experimentovať s rôznymi hudobnými štýlmi. Rocker.sk sa s ním rozprával o novom albume, inšpiráciách, o radostiach i starostiach muzikanta. Líder trenčianskej kapely Volume Majo Krátky.

Ahoj Majo! Ako sa máš v tieto letné dni? Akú muziku si púšťaš?

Ahoj. Je to fajn 🙂 Ja mám leto rád, takže mi ani tie horúčavy moc nevadili. Muziku? Napríklad teraz mi hrá Avantasia – Mystery Of Time. Jednoducho, počúvam všetko, čo nepočúva mňa J Trivium, Megadeth, Bon Jovi, Sixx:A.M., Edguy. Podľa nálady J

Čo všetko okrem spevu máš v kapele na starosti?

Okrem spevu? Všetko. Keď neskladám hudbu a nepíšem texty, robím grafiku, vybavujem koncerty, robím reklamu atď… Ja touto kapelou žijem.

To znie super, ale tým dávaš „do hry“ všetko.

Je to celý môj život a všetko okolo. Je to aj kvôli tomu, že moja práca nie je až tak časovo náročná, takže mám viac času. Neopísateľne ma to baví a ženie dopredu. Ale samozrejme, bez zvyšku kapely by sa to robiť nedalo. Sme skrátka dobre zohratý tím.

Čo vám prinieslo víťazstvo v súťaži „Rock Me Fest 2014“? Boli z toho nejaké pozvania na koncerty či ďalšie inšpirácie?

Určite sme sa zviditeľnili. Bola to pre nás obrovská skúsenosť zúčastniť sa niečoho takého. Je to skôr pri obvolávaní nejakých podujatí, že nás inak vnímajú, keď máme tento titul prvého miesta. Rozhodne túto skúsenosť odporúčam všetkým mladým kapelám. Pomohlo nám to k tomu, aby sme sa nakopli a pre našich fanúšikov robili ešte lepšie songy, koncerty a všetko naokolo.

Nahrali ste spoločný song s rapperom Rydzom. Máte na konte aj ďalšie featuringy?

Spoločný song z Rydzom bol skôr Rydzov nápad. Konkrétne tento song nám priniesol kopec nových fanúšikov. Toto je zatiaľ jediný featuring, ktorý máme, ale plánujeme ďalšie. Veľmi by som chcel napríklad spoločný song s nejakou speváčkou, takže ak o niekom vieš, budem veľmi rád.:) Vždy je to veľká sranda pri nahrávaní s niekým iným.

Takže sa nedržíte len rockového štýlu?

Nebojíme sa iných štýlov, práve naopak. Uvidíme, s čím prídeme v najbližšej dobe.

Prvý májový deň uzrel svetlo sveta videoklip „Križovatka“. Na akej križovatke ste sa vtedy nachádzali?

Keď som spravil hudbu, tak som ju ani nechcel doniesť do kapely. Veľmi sa mi to k nám nehodilo, ale Ľubo (bubeník) povedal, že prečo nie, mohol by to byť super song na singel a na live koncerty. Pri písaní textu som tak, ako pri ostatných, čerpal z hlavy. Križovatka, na ktorej som stál, bola pre mňa veľmi zložitá a dosť vecí sa od nej odvíjalo.

Akým spôsobom?

Poznáš to, dostaneš sa do bodu, z ktorého niet úniku. Veľmi ťažké obdobie pre mňa.  Ale chvalabohu, všetko dopadlo fajn a ideme ďalej.

Po vypočutí tejto piesne mi tvoj hlas v určitých polohách evokuje Paľa Drapáka, je to fajn počuť ďalšieho rockového speváka s kvalitným hlasom. Je pre teba Metalinda z čias Paľa Drapáka inšpiráciou?

Ďakujem. Od Metalindy toho poznám len veľmi málinko a ani som jej nikdy nejakú extra pozornosť nevenoval. Inšpiráciu beriem skôr zo zahraničných kapiel a zo samého seba a situácií, ktoré som zažil. Napríklad Driving (Experiment) vznikol za volantom počas šoférovania, Sťažnosť (Neviem čo chcem) v mojej posteli, keď sa mi fakt nechcelo do práce. Veľká studňa inšpirácie je pre mňa Tobias Sammet a všetky jeho projekty. Ale inšpiráciu nájdeš vo všetkom, čo máš rád.

Niektorí metalisti hovoria, že Tobias Sammet už stráca schopnosť napísať dobrú pieseň. Ako to vnímaš ty? Sú Avantasia alebo Edguy stále životaschopné projekty a nielen stroj na peniaze?

Je pravda, že už to nie je to, čo to bývalo. Avantasia mi už príde miestami dosť nasilu. Ale zasa posledný album Edguy ma veľmi milo prekvapil. Podľa mňa je lepší ako „Age of the Joker“. 

Majo Krátky z kapely Volume: Rocková hudba má vždy budúcnosť!

Prvý júnový deň vám vyšiel album „Neviem čo chcem“. Je Deň detí zámerom? J

V podstate som si to nikdy neuvedomil. Teraz si ma dostal J. Išlo to nejako samo od seba a takto nám to vyšlo. Album bol nahratý už v marci, ale mali sme s ním veľmi veľa starostí. Nahrávanie, fotenie, mixovanie, design albumu, koncerty. Mali sme asi tak mesiac pauzu a na jej konci sme dali von celý album. A vyšlo nám to 1.6.

Prečo názov albumu „Neviem čo chcem“? Je tam akýsi motív o hľadaní samého seba?

Presne tak. Ako som už vyššie písal, mal som veľmi ťažké obdobie a celé to je cítiť aj v textoch. Nevedel som sa z toho zamotaného kruhu pohnúť a to, že som to mohol napísať do textov, mi veľmi pomohlo. Jednoducho napísané – máš na výber dve veci a nevieš sa rozhodnúť.

Aké bolo pre vás koncertné leto 2015?

Bohužiaľ, toto leto sme skoro vôbec nekoncertovali. Je to pre nás veľmi veľká škoda. Zaspali sme leto. V podstate sme boli v štúdiu práve vtedy, keď to bolo treba obvolávať. Tiež sme sa troška nepohodli s naším partnerom. Do toho náš basgitarista, ktorý so mnou zakladal VOLUME, od nás odišiel. Takže teraz sme hľadali nového člena, s ktorým ideme úplne od začiatku. Ale plánujeme koncerty na jeseň a zasa malé klubové turné na začiatku roku 2016 tak, ako tomu bolo tento rok.

Majo Krátky z kapely Volume: Rocková hudba má vždy budúcnosť!

Ako vnímaš iniciatívu Maťa Ďurindu a Joža Ráža za viac hranosti slovenskej muziky v rádiách?

Rozhodne to nie je na škodu. Súhlasil by som s tým, pokiaľ by dávali šancu mladým umelcom a nie preto, aby hrali „Loď, ktorá sa plaví do neznáma“ a „Voda, čo ma drží nad vodou“ denne desaťkrát častejšie.

Podľa reakcií niektorých vysielateľov to Ďurindovi a Rážovi skôr poškodí. Oni dvaja tvrdia, že im nejde o seba, ale o slovenskú muziku všeobecne. Je konkurencieschopná voči zahraničiu?

Naše domáce kapely a projekty sú rovnako kvalitné ako tie zahraničné. Je to šanca aj pre nás a pre všetky iné kapely. Treba nabrať nový vietor do plachiet a ukázať všetkým, že naša domáca tvorba má na tú svetovú. Je škoda, keď dobré kapely skončia kvôli tomu.

Aká je podľa teba budúcnosť rockovej muziky na Slovensku?

Rocková hudba má vždy budúcnosť. Je len na nás, akú. Netreba to vzdávať, treba tomu veriť a ísť si za svojím snom. Ak si to povie každý jeden rocker alebo metlák a bude robiť všetko preto, aby to bolo lepšie, tak aj kvalita aj všetko bude rásť. Je pravda, že je troška ťažšie preraziť alebo inak sa ukázať a dostať sa ľudom pod kožu, ale preto sa ja svojho sna nevzdám.

Chystáš sa v najbližšom čase na nejaký dobrý koncert?

Premýšľam nad Banskou Bystricou, že pôjdem kuknúť EDGUY. Teraz som pochodil pracovne skoro všetky festivaly, tak som toho prežratý, ale ak bude v blízkosti to, čo počúvam, tak nebudem váhať ani chvíľu J

Viac info o kapele Volume na www.facebook.com/volumetn.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *