Maid Of Ace – Live Fast Or Die (recenzia) 

Z očakávaných podujatí v tomto roku som teraz ozaj rád aspoň za tie dve, čo som stihol ešte v zime. Odvtedy sa medzera naťahuje, ale teší ma to, že každým dňom som bližšie k ďalšej akcii. Našťastie ešte vo februári avizovali nahrávanie tretieho albumu bláznivé štyri punk sestry MAID OF ACE z juhu Anglicka a vydanie sa chystalo následne v lete. Čakanie vyplnili postupne troma skladbami a ani sme nepochybovali, že po albumoch MAID OF ACEMAID IN ENGLAND dievčatá nepoľavili a stále idú svoj úderný priamočiary štýl.

27.8. bol ten deň „klávesy F5“ a vymoženosti online doby mi pomohli mať Digi album okamžite po spustení predaja. Okrem toho sú, samozrejme, k dispozícii aj CD a LP verzie tu https://www.maid-of-ace.com/shop

Po pár vypočutiach nie je vôbec ťažké zorientovať sa v novom materiáli, horšie je to s výberom TOP skladby. Preto pekne postupne.

Kto bol niekedy na koncerte, pozná to nasadenie od úplne prvých sekúnd. Vystúpenia otvárajú surovou skladbou STAY AWAY, ktorej predchádza krátke intro zo SICK OF YOU a úvodná skladba tohto albumu je ešte vyšší level. O.K.

LETS GO

Tempo je hneď vysoké a vokály rozhodne nezaostávajú. Nie je to tak rýchle ako FIGHT BACK od EXPLOITED. No popri starších skladbách FIGHT, STAY AWAY táto znie ako ich zrelšia sestra. Dialógy Anny a Alison v choruse, bridge doslovne

“WE ARE WE ARE THE LAW
WE KICK DOWN EVERY DOOR
WE ARE WE ARE THOSE CUNTS
WE GO WHERE WE WANT”

K tomu dirty sound v sóle pri stredných polohách vyšiel vo výsledku parádne. Niekoho nechám zjesť moju vlajku, ak toto nebude úvodný song hneď na najbližšom turné. RELOAD!

LIVE FAST OR DIE

Chrapľavá gitarová linka otvára ďalšiu skladbu, ktorá sa dočkala ako tretia v poradí aj videoklipu v réžii Marka Richardsa. 

Vyvážené linky distortion gitár, fat&hairy basa, bicie i spevy pevne a zreteľne na svojich miestach. Nasratosť dominuje všade, skvelá ABBY na bicích je rovnako v prvej línii. Album sa nahrával až na pár dodatočných vokálnych liniek komplet v štúdiu ANCHOR BABY RECORDING u Dana Lucasa a mastering sa podaril fantasticky, už v tejto skladbe je to zrejmé. Basa rozhodne nie je iba do počtu, AMY si ide svoje a tiež má kreatívne miesto v kvartete. Už teraz sa teším na to, čo budú robiť okenné tabule, keď to spustím z poctivého vinylu. Možno z toho aj starú Blaškovú jeb*ne.

HIT ‘EM HARDER

High level tempo pokračuje, stále sa skvele bavíme. Melódie vo vokáloch sú výraznejšie, pred refrénom naoko zvoľnenie, odkazy jednoznačné: „WHEN THEY HIT, HIT ‘EM HARDER“. Do toho gitarová vyhrávka. Záver sa nesie vo zvýšenej intenzite, rozhodne skvelý kúsok.

THIS IS WAR

Iba trochu sa tempo spomalilo, aby o to viac vynikol motív nesúci sa v (každom) texte. Túto skladbu charakterizuje vykričaný dvojhlas, nie sme stroje, ale ideme stále naplno. Práve v tomto tracku je zrejmá nálada podchytená aj v sóle, plazivé, mrazivé. „FIGHTING TO BE FREE“, čomu na druhej strane kontruje „THERE’S NOTHING TO SAY, NOTHIN’ TO SAVE“, pôsobí až odovzdane, dokým si neuvedomím, že „I JUST WALK AWAY“ je niekedy best choice ever. A nie vždy je to o boji.

REPENT

Šepotom „QUIT, SHOVIN’ YOUR SHIT“ začína skladba, ktorá sa ako druhá dočkala videospracovania.

Gitarový riff sa nesie od intra až po chorus a chytá nádych repre skladby. Prekrikovanie Alison a Anny už silne necháva pocit nasratosti, ba priam až rozčarovania, z ktorého vynechali sólo. Lebo veď odkaz je jasný, pre všetkých, čo sa druhým serú do života, dajte im pokoj a zachráňte radšej svoje životy. Kompozícia necháva dojem idúceho vlaku, kde na trati stretávate dokola tie isté scenáre akurát s inými ksichtami. Veď čo je koho do toho, ako žijem.

THE TERROR

Ako krásne sa album stupňuje i názvami. A to ešte nie sme ani v prvom refréne. Niektorí šťastlivci mali túto skladbu vidieť naživo od letných akcií 2019, kedy bola súčasťou playlistu a pre tých ostatných je tu klip.

Lead gitara pasuje do kontextu, ten sa nesie ako vyústenie pocitov zo CNN sledovania. „SOMETHIN’S WRONG WITH WORLD TODAY“, nedá sa mi oponovať. V strednej pasáži policajná siréna ako denná rutina nielen pre middle-east, London, Los Angeles. Hlásenia, správy, varovania. The Terror.

ENERGY

Verse začína neštandardne, bez gitarových kíl na rytmike ide takto do popredia prvýkrát spev. S príchodom skutočne kompozične vydareného refrénu sa mi javí ako najlepší song. Dirty spev, bipolárna charakteristika v priebehu skladby vytvára ten kontrast, ktorý dosť rezonuje. Čím je táto parta charakteristická, sú spevy, ako jednotlivo, tak aj spolu, a to sériovo i paralelne. A to som silne instruments-oriented.

ROLLIN STONE

Krik na plné hrdlo pokračuje v plytkej tónine. Odchádzam, na plný plyn, smerom do neznáma. Nadväzuje tematicky na THIS IS WAR a REPENT. Surovo, napriamo a bez obáv. Idem si kade ľahšie a je to tak dobre. Hnev sa stupňuje. „I’LL BE GONE“, „I DON’T CARE“.

FOREVER

Hoci krátke, ale atmosférické intro sa ďalej versom rozvíja ako tracky z predchádzajúceho albumu, hudobne mi to príde ako refresh z roku 2016 a na odkaz minulosti sa rozhodli poukázať práve tu.

Kričí sa tu s nižšou intenzitou, akoby už nešlo o hnev. Voľnejšie tempo i rytmus. Cítiť potrebu sa s niečím vysporiadať. „YOU ARE/WE ARE FOREVER“. Bodku dáva v outre basa, ktoré je zmastrovaná vynikajúco.

NOSTALGIA

Good old days, na ktoré sa odvolávajú v poslednej skladbe, je prebratie štafety s tematikou z tej predchádzajúcej. A aj po hudobnej stránke tu vnímam istú podobnosť. Myšlienka Back to the roots je podčiarknutá fade out riffom, ako keď nadránom sa už chystáte domov, hudba doznieva, nadväzujú na to ranné zvuky ulice mesta na pobreží. „OH HOW I MISS DOING NOTHIN’ AT ALL.“

K tomu za seba dodávam, že Good (old) days are still not gone.

Na záver iba to, že tak, ako poradie skladieb rozdeľuje album na agresívnu prvú a miernejšiu druhú časť, tak sa formujú postoje v jednotlivých piesňach. Presne ako to povedal Mike Miur zo Suicidal Tendencies: „Sometimes you fight with your fists, sometimes you fight with your mind“.

Moje hodnotenie:

Maid Of Ace – Live Fast Or Die (recenzia)  - 1Maid Of Ace – Live Fast Or Die (recenzia)  - 2Maid Of Ace – Live Fast Or Die (recenzia)  - 3Maid Of Ace – Live Fast Or Die (recenzia)  - 4Maid Of Ace – Live Fast Or Die (recenzia)  - 5Maid Of Ace – Live Fast Or Die (recenzia)  - 6Maid Of Ace – Live Fast Or Die (recenzia)  - 7Maid Of Ace – Live Fast Or Die (recenzia)  - 8Maid Of Ace – Live Fast Or Die (recenzia)  - 9Maid Of Ace – Live Fast Or Die (recenzia)  - 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *