LUKÁŠ TRÓN: Sem-tam to zaškrípe

Domáci underground vo svojej prapodstate bol vždy plný extrémnej, no za to kvalitnej muziky. Každá dekáda priniesla zaujímavé kapely či projekty a ani táto nie je výnimkou. Na slovíčko som si preto pozval bubeníka kapely IRIA Lukáša Tróna a porozprávali sme sa nielen o black metale.

 

Kedy, ako a kde si sa dostal k tvrdej, metalovej hudbe?

K metalovej hudbe som sa dostal, keď som mal asi 9 alebo 10 rokov. Najprv to boli domáce mainstreamové kapely, neskôr Linkin Park a popri tom som sa dostal k death metalu, ktorý ma najprv veľmi nezaujal. Prvý extrémny metalový album, ktorý sa mi zapáčil, bol Viva Emptiness od Katatonie, ktorý je u mňa doteraz top. Potom to už šlo ďalej. Spolky ako Grave, Entombed a neskôr, keď som sa dostal do kapely, prišla aj temnota v podobe black metalu.

 

K tomu všetkému si sa dostal sám?

Dostal som sa k tomu cez svojho otca. On je starý deathmetalista. Písal niekedy pre československú verziu Metal Hammer (napríklad vtedajšiu recenziu na Cradle Of Filth – Dusk And Her Embrace) a doteraz aj vďaka nemu objavujem nové kapely.

 

Ako je to teraz? Počúvaš viac death metal, black metal alebo stále Linkin Park?

Prevažne atmosférický black metal a nejaké prog-depresive veci. Práve teraz napríklad počúvam kapely, ktoré som už dlhšie nepočul, ako napríklad Lacuna Coil, ktorým vyšiel v septembri super album.

 

Ty a Iria. Ako to vlastne je? Ako si sa dostal do kapely?

Poznal som šéfa kapely Orfeusa. On ma dokopal k tomu, aby som sa stal bubeníkom v jeho kapele, a tak sme spolu znovu oživili Iriu. Neskôr sa pridali Nihil aj Doom a začali sme naplno pripravovať setlist a skladať nové veci.

 

Si s vašou kapelou spokojný? Ako to je na skúškach? Hádate sa?

Zo začiatku sme sa aj dosť hádali. Konkrétne ja a Nihil sme si nevedeli niekedy sadnúť, ale po čase sme sa upokojili. Sem-tam to zaškrípe, hlavne pri skladaní nového materiálu (bez toho by to asi nešlo), ale myslím si, že sme skvelá parta a dúfam, že nám to vydrží čo najdlhšie.

 

Vieš mi aj prezradiť, čo chystá Iria v blízkej budúcnosti?

Pracujeme na novom materiáli, ktorý bude trocha iný ako posledný album Pagan Terror. Máme už nejaké skladby hotové, na niektorých ešte len pracujeme. Nový matroš by mal byť atmosférickejší a zároveň tvrdší.

Hráš výlučne iba na bicie alebo sa venuješ aj iným nástrojom?

Tak okrem bicích je to gitara a basgitara. Popri tom skúšam aj growling, scream a aj iné hlasové techniky.

 

Takže si taký multiinštrumentalista, dá sa povedať.

Taký hudobník, ktorý sa snaží zvládnuť všetky nástroje.

 

Čo tvoje sólové a iné projekty? Prečo sólo?

V Irii som sa vďaka chalanom naučil hrať ako-tak na gitaru. Neskôr som začal skladať svoje vlastné kompozície. Cez Nihila som sa dostal k hudobnému softvéru a tak som začal s projektom Holorem, ktorý som dal momentálne k ľadu a začal som sa venovať ďalšiemu projektu Merged In Abyss, kde sú kratšie a údernejšie songy. Výsledkom je album Bloodfall, ktorý vyšiel na prelome tohto roka.

 

Aký je rozdiel medzi Merged In Abyss a Iriou?

Merged je skôr death metal a s Iriou sa snažíme držať viac pri black metale.

 

Stal si sa tak isto súčasťou projektu Constipation. Ako k tomu došlo?

Ďodi Košč (Perversity) bol u mňa nahrávať predprodukciu pre nový album. Večer mi poslal 3 skladby, že čo na to vravím a či by som na to nechcel napísať bicie. Na druhý deň som mu poslal nahrané skladby späť a tak sa to začalo. Mňa to strašne nadchlo, lebo je to niečo iné ako to, čo normálne hrávam. Je to taká grindová veselica. Je to veselé, je to spontánne a to je vlastne celá myšlienka tohto projektu. Je to pre srandu a zábavu.

 

Vystupuješ tam pod iným pseudonymom. Prečo?

Bol to zámer. Podľa mňa sa môj pseudonym z Irie (Zeus) nehodil do grindovej veselice, tak som tam dal Necronymous. V Merged mám zasa pseudonym Nullus.

 

Čo plánuješ do budúcnosti? Bude ešte nejaký ďalší projekt?

Už pol roka pracujem na ďalšom projekte, ktorý bude úplne iný ako to, čo som robil doteraz. Ide o jednorázovku a bude na tom participovať ako vokalista Tomáš Malý z kapely All The Fury. Tu nebude growl ani scream, ale naopak čistý spev.

 

Ako vnímaš našu domácu metalovú scénu?

Mám rád naše domáce kapely, hlavne klasiky ako je Wayd alebo Perversity, ale aj novšie veci ako Abyss Above. Ich posledné EP Doombound je parádne.

 

Čo robievaš, keď sa nevenuješ hudbe?

Občas maľujem. Ak by som sa nevenoval hudbe, myslím si, že by som bol maliarom. Sprevádza ma to už od malička. Som autorom maľby na obal posledného albumu a niekoľkých singlov Irie, svojich projektov, ale aj iných kapiel.

 

Čo vravíš na film Lords Of Chaos?

Dosť veľa blackmetalových fanúšikov ho vníma dosť negatívne. U mňa je to skôr opačne. Mne sa celkom páčil. Je to film natočený na základe udalostí a tak by to mali aj ľudia brať. Kto chce rozjímať nad faktami, nech si pozrie dokument Until The Light Takes Us.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *